Przejdź do treści

Trend z TikToka podbija siłownie! Choć może dziwić, to jest w nim sens

Kobieta biega na bieżni
Chodzenie tyłem wzmacnia mobilność organizmu i pracę mózgu/ fot. Adobe Stock
Podoba Ci
się ten artykuł?

Nietypowy trend z TikToka zawędrował na siłownie i zdobywa coraz większą liczbę fanów. Polega na tym, by na bieżni chodzić… tyłem. „Im więcej urozmaiconego ruchu wprowadzimy do naszych codziennych zajęć lub ćwiczeń na siłowni, tym będzie to korzystniejsze dla organizmu” – tłumaczy fizjoterapeuta Grayson Wickham.

Nietypowe ćwiczenie podbija siłownie

Zdarzyło ci się zauważyć na siłowni osoby, które na bieżni chodzą tyłem? To najświeższy trend z TikToka. I choć wydaje się co najmniej dziwny, zdobywa coraz większą liczbę zwolenników. Trenerzy i fizjoterapeuci podkreślają, że taki rodzaj aktywności fizycznej może przynieść korzyści. Osoby publikujące wideo z nowym trendem podkreślają, że w ten sposób nie chcą zrzucić dodatkowych kilogramów, ale wzmocnić układ ruchowy. Według nich chodzenie tyłem pomaga wzmocnić kolana i pozbyć się bólu stawów. Ćwiczenie polecają w szczególności osobom w trakcie rehabilitacji stawu biodrowego, pachwin czy zwichnięć stawu skokowego.

Zalety regularnego chodzenia na bieżni tyłem podkreśla m.in. użytkowniczka TikToka @kali.ot. Jak zaznacza influencerka, ćwiczy w ten sposób od dawna, mimo zdziwionych spojrzeń innych na siłowni.

„Chodząc do tyłu, wzmacniasz mięśnie, których nie używasz na co dzień” – wyjaśniła w jednym z filmów.

Zwróciła także uwagę na przyszłe korzyści z takiego ćwiczenia. Jak stwierdziła, chodzenie tyłem minimalizuje ryzyko przyszłych urazów i kontuzji.

na zdjęciu: dziewczyna rysuje serduszko na szybie, tekst o: #everytfingshower /fot. Adobe Stock

Korzyści chodzenia do tyłu

Słowa influencerki potwierdził trener personalny Michael Hamlin. W rozmowie z portalem Bustle tłumaczył, że chodzenie tyłem poprawia równowagę i koordynację ruchową. Nie pozostaje obojętne także na świadomość przestrzenną organizmu. Hamlin dodał, że niestandardowe ćwiczenie wymaga także zwiększonego skupienia i koncentracji. Według niego wpływa to korzystnie na pracę mózgu i stymuluje jego aktywność. Trener wyjaśnił jednak, że podczas spaceru należy skupić się na tym, jak stoimy. Ważne, by stać prosto, utrzymywać równowagę i angażować mięśnie tułowia.

„Zacznij od krótkich dystansów i stopniowo zwiększaj nachylenie, jeśli chcesz, w miarę jak poczujesz się bardziej komfortowo” – dodał.

O zaletach chodzenia do tyłu wypowiadał się także fizjoterapeuta Grayson Wickham. W rozmowie z CNN zaznaczył, że spędzanie całego dnia na siedząco i powtarzanie tej samej sekwencji ruchów sprawia, że organizm przestaje przystosowywać się do zmian.

„Ciało dostosowuje się do pozycji, ruchów i postaw, które wykonujesz najczęściej” – tłumaczył.

W konsekwencji powstają napięcia mięśniowe i sztywność stawów. Chodzenie do tyłu na bieżni pozwala na urozmaicenie ruchu i przynosi wiele korzyści dla mobilności organizmu.

 „Im więcej urozmaiconego ruchu wprowadzimy do naszych codziennych zajęć lub ćwiczeń na siłowni, ty będzie to korzystniejsze dla organizmu” – podsumował.

Do wyświetlenia tego materiału z zewnętrznego serwisu (Instagram, Facebook, YouTube, itp.) wymagana jest zgoda na pliki cookie.Zmień ustawieniaRozwiń

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy:

Podoba Ci
się ten artykuł?