Przejdź do treści

Agata Młynarska związana z WOŚP-em od pierwszego Finału. „W życiu nie przypuszczałam, że będę grała też dla siebie”

Agata Młynarska
Agata Młynarska zmaga się z jedną z najcięższych form astmy/ fot. MWMedia
Podoba Ci
się ten artykuł?

Agata Młynarska wyznała, że tegoroczny Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy jest dla niej niezwykle ważny. Dziennikarka sama korzysta ze sprzętów, na które w tym roku zbiera Fundacja Jurka Owsiaka. „W życiu nie przypuszczałam, kiedy stawaliśmy w studiu podczas pierwszego Finału i poprzez kolejne 31 lat, że będę grała też dla siebie” – powiedziała w „Faktach po Faktach”.

„Albo mi pomożecie, albo tu umrę”

Agata Młynarska przez lata była współprowadzącą finałów Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Występowała na scenie obok Jerzego Owsiaka. W trakcie rozmowy w studiu „Dzień Dobry TVN” prezenterka wyznała, że tegoroczny Finał WOŚP-u jest dla niej niezwykle ważny. Dziennikarka przyznała, że w ostatnim czasie sama korzysta ze wsparcia organizacji Owsiaka. Wspomniała dzień, kiedy trafiła do szpitala z powodów zdrowotnych.

 „Albo mi pomożecie, albo tu umrę” – miała zwrócić się do medyków.

Młynarska wyjaśniła, że zmaga się z astmą eozynofilową. O chorobie opowiadała w towarzystwie swojej lekarki Doroty Kierszniewskiej. Jak tłumaczyła, odpowiednia diagnoza wymaga zaawansowanych badań i sprzętów. Należy do nich spirometria wykonywana sprzętem, o który m.in. walczy WOŚP. Z tego powodu dziennikarkę bardzo ucieszyła wiadomość o tym, że hasło „płuca po pandemii” stało się celem tegorocznej zbiórki Orkiestry.

Dzięki środkom zebranym podczas 32. Finału Fundacja zakupi sprzęt potrzebny do diagnozowania, monitorowania i rehabilitacji chorób płuc na oddziałach pulmonologicznych dla dzieci i dorosłych. WOŚP planuje zakup m.in. urządzeń do diagnostyki obrazowej (m.in. rezonanse magnetyczne i aparaty ultrasonograficzne), diagnostyki czynnościowej (m.in. polisomnografy i przenośne spirometry), diagnostyki endoskopowej (m.in. systemy do badań bronchoskopowych w nawigacji wewnątrzoskrzelowej i bronchoskopy), rehabilitacji (sprzęt do rehabilitacji pulmonologicznej wykorzystywanej w terapii chorych po przeszczepieniu płuc) i torakochirgurgii (m.in. systemy elektrokoagulacji i kriosondy).

Agata Młynarska / zdj. Andreas Szilagyi, MWMEDIA

4 miliony pacjentów chorujących na astmę

Agata Młynarska o swojej chorobie opowiedziała także w „Faktach po Faktach”. Jak przyznała, nigdy nie myślała, że sama kiedyś będzie potrzebowała skorzystać ze sprzętu medycznego zakupionego przez WOŚP.

„W życiu nie przypuszczałam, kiedy stawaliśmy w studiu podczas pierwszego Finału i poprzez kolejne 31 lat, że będę grała też dla siebie” – powiedziała i dodała: – „Takich pacjentów jak ja jest w Polsce ponad cztery miliony, pacjentów chorujących na astmę”.

Dziennikarka podkreśliła, że nie każdy chory ma dostęp do spirometrów. Takie osoby mierzą się z obniżoną jakością życia. „Mówi się o nich, że umierają, odchodzą, ledwo dysząc w samotności” – wyjaśniła. Jak przyznała, sama miała szczęście, że lekarze unormowali jej oddech.

„Co dziesiąty jest chory na astmę ciężką. Ilu z tych pacjentów nie wie o tym, że ma astmę? Ilu nie jest jeszcze dobrze zdiagnozowanych? A to oznacza – również nie jest dobrze i skutecznie leczonych” – mówiła.

Astma eozynofilowa

Astma eozynofilowa jest uważana za jedną z najcięższych form astmy. Charakteryzuje się obecnością wysokiego poziomu białych krwinek zwanych eozynofilami w drogach oddechowych. Ten rodzaj krwinek odpowiada w organizmie za walkę z pasożytami i bierze udział w reakcjach alergicznych. Ich nadmiar może jednak prowadzić do stanu zapalnego, który jest charakterystycznym objawem tego typu astmy oraz do ograniczenia funkcji płuc. Astma eozynofilowa charakteryzuje się późnym początkiem, bardzo ciężkim przebiegiem i szybko pogarszającą się czynnością płuc.

Do objawów astmy eozynofilowej należą:

  • duszności i trudności w oddychaniu,
  • kaszel,
  • świszczący oddech,
  • silne ataki astmy, na które nie pomagają standardowe leki na astmę,
  • częste występowanie zaostrzonego stanu, który wymaga podania sterydów doustnych.

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy:

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.
Podoba Ci
się ten artykuł?