Przejdź do treści

Tabletki antykoncepcyjne a trądzik – czy istnieje tutaj zależność?

Tabletki antykoncepcyjne a trądzik – czy istnieje tutaj zależność, na zdjęciu kobieta zasłaniająca dłonią część kadru- Hello Zdrowie
Tabletki antykoncepcyjne a trądzik – czy istnieje tutaj zależność Musa Ortac/Unsplash
Podoba Ci
się ten artykuł?

Wśród skutków ubocznych stosowania antykoncepcji hormonalnej wymienia się trądzik, ale… wiele kobiet, które zmagają się z wypryskami na ciele, zaczyna stosować pigułki, aby wyregulować poziom hormonów i pozbyć się nieestetycznych zmian. Dlaczego u niektórych osób problem się pojawia lub nasila, z kolei u innych znika? Jakie są konotacje pomiędzy tabletkami antykoncepcyjnymi a trądzikiem?

Jaki jest związek między trądzikiem a tabletkami antykoncepcyjnymi?

Trądzik pojawia się na twarzy przede wszystkim z powodu zwiększenia poziomu androgenów w organizmie, które wpływają na rozrost gruczołów łojowych i wzmożoną produkcję sebum. Androgeny to męskie hormony płciowe, które w mniejszym stężeniu są produkowane także w organizmie kobiet i stanowią niezbędny element całego układu hormonalnego. Problem pojawia się wtedy, gdy proporcje zostają zaburzone.

Z tego względu najczęściej mówi się o trądziku młodzieńczym, ponieważ to właśnie w okresie dojrzewania wspomniane hormony wykazują największą aktywność. Oczywiście nie jest to regułą i nie jest to też jedyny czynnik rozwoju patologii – jeżeli jesteś dorosłą kobietą, taki problem również może u ciebie wystąpić, ponieważ w trakcie cyklu menstruacyjnego także doświadczasz wahań hormonalnych.

Antykoncepcja hormonalna ma na celu wyregulowanie cykli miesiączkowych i zapobieganie ciąży poprzez stabilizację stężenia hormonów w organizmie. Chociaż zawiera estrogen lub progestagen, poziom tych dwóch związków wpływa pośrednio także na inne hormony, w tym na wspomniane androgeny. I tutaj właśnie tkwi powiązanie pomiędzy antykoncepcją a trądzikiem.

Czy pryszcze po tabletkach antykoncepcyjnych to normalny objaw?

Jak już wspomniano, trądzik po antykoncepcji hormonalnej jest wymieniany jako jeden ze skutków ubocznych. Dlaczego? Ponieważ kiedy zaczynasz stosować taką terapię kontroli urodzeń, twój organizm musi przystosować się do nowych dawek hormonów. Zanim pigułki zaczną działać, trzeba więc po prostu zaczekać pewien czas. Możliwe, że trądzik po antykoncepcji pojawi się lub zaostrzy, ale po dwóch, trzech miesiącach objawy powinny ustąpić.

Kolejna sprawa to odpowiednie dobranie antykoncepcji. Jak zapewne wiesz, tabletki wykorzystywane do kontroli urodzeń mogą być jednoskładnikowe (ang. minipill) lub dwuskładnikowe. Te pierwsze zawierają jedynie progestagen, natomiast drugie mają także estrogen. W przypadku niektórych kobiet minipigułki mogą prowadzić do zwiększenia stężenia androgenów w organizmie, a w efekcie przyczynić się do rozwoju lub zaostrzenia trądziku o podłożu hormonalnym.

Kobieta z blistrem tabletek antykoncepcyjnych

Tabletki antykoncepcyjne a trądzik – działanie lecznicze

Jako że tabletki jednoskładnikowe mogą wywołać odmienny efekt, do leczenia trądziku hormonalnego wykorzystuje się antykoncepcję dwuskładnikową. Ma ona potwierdzone badaniami działanie lecznicze, a sama terapia jest zatwierdzona przez Europejską Agencję Leków, ale jedynie do stosowania w przypadku od umiarkowanych do ciężkich objawów ze względu na możliwe poważne (choć rzadko występujące) skutki uboczne. Oto czynniki, które mogą cię wykluczyć z możliwości poddania się tej formie leczenia:

  • przewlekłe choroby układu sercowo-naczyniowego,
  • choroby układu sercowo-naczyniowego stwierdzone w rodzinie,
  • aktywne choroby nowotworowe hormonozależne,
  • wiek powyżej 35. lat,
  • uzależnienie od alkoholu lub papierosów.

Pamiętaj jednak, że terapia hormonalna może pomóc w sytuacji, kiedy wypryski pojawiają się w efekcie zmian hormonalnych. Za trądzik często odpowiadają także bakterie, a w takiej sytuacji konieczne będzie zastosowanie antybiotykoterapii. Dlaczego kluczem do wdrożenia właściwej metody jest tutaj trafna diagnoza. Porozmawiaj o możliwościach ze swoim dermatologiem.

Naukowcy z międzynarodowej sieci badawczej Cochrane Collaboration sprawdzili skuteczność tabletek antykoncepcyjnych w leczeniu trądziku. Poszukali badań porównujących pigułkę z fałszywym lekiem (placebo) lub niehormonalnym lekiem na trądzik. Naukowcy przeanalizowali 31 badań, w których wzięło udział łącznie około 12 500 uczestników. W większości badań różne pigułki antykoncepcyjne porównywano ze sobą lub z placebo. Prawie w żadnym badaniu nie porównywano pigułki z innymi lekami na trądzik. Wszystkie przetestowane pigułki antykoncepcyjne były w stanie złagodzić trądzik. Redukowały trądzik zarówno zapalny, jak i niezapalny. Często trzeba było brać pigułki przez kilka tygodni lub miesięcy, zanim stan skóry uczestników uległ poprawie. Tabletki antykoncepcyjne redukujące trądzik zawierały etynyloestradiol w połączeniu z jednym z następujących leków: lewonorgestrel, noretyndron, norgestimat, drospirenon, octan cyproteronu, octan chlormadinonu, dienogest lub dezogestrel.

Institute for Quality and Efficiency in Health Care (IQWiG), Which birth control pills can help reduce acne?

Bibliografia:

  1. Arowojolu A. O., Gallo M. F., Lopez L. M., Grimes D. A., Effect of birth control pills on acne in women, Cochrane 2012.
  2. https://www.ema.europa.eu/en/referral-procedures-human-medicines/combined-hormonal-contraceptives [dostęp 29.01.2024].
  3. https://www.womenshealth.gov/a-z-topics/acne [dostęp 29.01.2024].
  4. Institute for Quality and Effciency in Health Care (IQWiG), Which birth control pills can help reduce acne?, National Library of Medicine, 2022.

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy:

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.
Podoba Ci
się ten artykuł?