Przejdź do treści

„Wyjście za drzwi było problemem”. Dorota Szelągowska szczerze o swoim zaburzeniu

Na zdjęciu Dorota Szelągowska
Dorota Szelągowska zachęca, żeby szukać fachowej pomocy Fot. PIOTR ANDRZEJCZAK/MWMEDIA
Podoba Ci
się ten artykuł?

Z nerwicą lękową boryka się w Polsce 8 milionów osób. To zaburzenie diagnozowane jest dwa razy częściej u kobiet niż u mężczyzn. O tym, jak bardzo nerwica lękowa może utrudniać funkcjonowanie, przekonała się Dorota Szelągowska. Prezenterka telewizyjna i projektantka wnętrz zachęca innych, którzy zmagają się z tym problemem, żeby skorzystali z fachowej pomocy.

„Z tego jest wyjście, choć pamiętam, że bardzo w to wątpiłam”

Dorota Szelągowska na swoim profilu na Instagramie podzieliła się z fanami zdjęciem, na którym prezentuje się w zupełnie naturalnej odsłonie. Jak sama mówi, pokazuje na nim czyste szczęście, takie „ze skórą napięta od słońca i słonej wody, piegami i poczuciem, że to jest dobra chwila”. Ale komentarzem do zdjęcia jest – mocno z kim kontrastujące – bardzo osobiste i ważne przesłanie prezenterki.

„Jako że uznaję, iż to medium powinno też czasem nieść jakiś przekaz, to teraz zwracam się do tych wszystkich, dla których scrollowanie Instagrama jest jednym z niewielu okien na świat, bo nerwica lękowa zamknęła ich w domu” – napisała.

Z dalszej części wpisu wynika, że sama zmagała się z tym zaburzeniem.

„Byłam tam wiele lat, z lękiem podchodziłam do każdej prostej rzeczy. Wyjście za drzwi było problemem, a co dopiero lot samolotem! 20 lat nawet o tym nie myślałam. I z tego jest wyjście, choć pamiętam, że bardzo w to wątpiłam” – zwierzyła się.

Szelągowska zaznaczyła, że jedyną skuteczną drogą ku zdrowiu i opanowaniu nerwicy lękowej jest leczenie.

„Możecie się wspomagać wszelkimi afirmacyjnymi cudami, wysiłkiem fizycznym i pozytywnym myśleniem, ale PODSTAWĄ jest dobrze dobrana farmakologia i terapia. Niestety nie ma drogi na skróty, trzeba uporządkować bałagan w sobie i zrobić to przy pomocy specjalistów, nie celebrytów czy influencerow” – podkreśliła.

Prowadząca program „Totalne remonty Szelągowskiej” podkreśliła też, że nie jest lekarzem ani specjalistą, dlatego też nie umie odpowiedzieć na pytania, które otrzymuje od swoich fanów w wiadomościach.

„To jest za duża odpowiedzialność. Ale jedno wiem w stu procentach – idźcie do psychiatry i na terapię, dajcie sobie pomóc. Ściskam Was wszystkich bardzo bardzo mocno” – zakończyła swój wpis.

Do wyświetlenia tego materiału z zewnętrznego serwisu (Instagram, Facebook, YouTube, itp.) wymagana jest zgoda na pliki cookie.Zmień ustawieniaRozwiń

Nerwica lękowa – co to jest?

Nerwica lękowa to dosyć szeroki termin, który odnosi się do wielu różnych symptomów. Zaburzenie to cechuje się lękiem towarzyszącym nam przez praktycznie cały czas. Jednocześnie osoba chora zdaje sobie sprawę z tego, że jej objawy mają podłoże psychiczne, jednak nie jest w stanie sobie z nimi poradzić samodzielnie. Występuje tutaj także pewien rodzaj sprzężenia zwrotnego, ponieważ lęk wywołuje symptomy somatyczne, a te z kolei nasilają lęk.  

Objawy nerwicy lękowej  

Nerwica lękowa powoduje różne symptomy, a część z nich jest somatyczna lub psychosomatyczna. U osób chorych mogą pojawiać się także objawy poznawcze lub indywidualne trudności emocjonalne. Najczęstsze symptomy to:

  • uczucie napięcia i zdenerwowania, które jest obecne przez cały czas; 
  • biegunki, wymioty, zatwardzenia i inne dolegliwości ze strony układu pokarmowego (nerwica żołądka), przy czym te objawy jako jedyne mogą świadczyć po prostu o zatruciu lub chorobie pokarmowo-jelitowej; 
  • podwyższony puls i ciśnienie, dodatkowo uczucie ucisku w klatce piersiowej (nerwica serca), przy czym konieczne jest wykluczenie innych chorób; 
  • poczucie braku kontroli nad lękiem, ale także swoim ciałem, a nawet życiem; 
  • bóle i zawroty głowy; 
  • duszności, płytki oddech, kłucie w okolicy klatki piersiowej, brak kontroli nad lękiem (nerwica wegetatywna); 
  • ciągłe uczucie zmęczenia (neurastenia); 
  • drżenie rąk, uczucie zimna lub gorąca; 
  • problemy z koncentracją i skupieniem się.  

W zależności od danego pacjenta, jego doświadczeń, historii choroby oraz osobowości, objawy mogą być zróżnicowane.

Nerwica lękowa – jak przebiega leczenie?

Nerwica lękowa to zaburzenie, z którym należy zgłosić się do specjalisty. 

W przypadku diagnozy nerwicy lękowej szczególne znaczenie ma psychoterapia. To właśnie ta forma oddziaływań może pomóc w zwalczaniu symptomów i przyczyn nerwicy. Zwykle pacjentom z takim zaburzeniem proponowana jest terapia poznawczo-behawioralna. Wielu psychiatrów decyduje się na zalecenie pacjentowi leków na nerwicę. Kluczem do wyzdrowienia jest więc także odpowiednio dobrana farmakoterapia.

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy:

Podoba Ci
się ten artykuł?