Przejdź do treści

WHO ostrzega przez papuzicą. Choroba atakuje w Europie, są ofiary śmiertelne

Papuzica - choroba, którą można zarazić się od gołębi
Papuzica rozprzestrzenia się w Europie / Zdjęcie: Unspash
Podoba Ci
się ten artykuł?

W kilku europejskich krajach odnotowano wzrost zakażeń ornitozą (papuzicą) – alarmuje Światowa Organizacja Zdrowia. W wyniku choroby zmarło już 5 osób. Jak dochodzi do zakażenia i jakie objawy powinny wzbudzić niepokój?

Papuzica w Europie

Światowa Organizacja Zdrowia(WHO) opublikowała komunikat w związku z coraz częstszymi zachorowaniami na ornitozę, zwaną także papuzicą. Pierwsze zakażenia tą niebezpieczną chorobą układu oddechowego pojawiły się pod koniec ubiegłego roku. „Niezwykły i nieoczekiwany wzrost przypadków papuzicy” odnotowano w pięciu europejskich krajach: Austrii, Danii, Niemczech, Szwecji i Holandii. Z jej powodu zmarło już pięć osób: cztery w Danii i jedna w Holandii.

Papuzica to choroba wywołana przez drobnoustrój chlamydia psittaci, który atakuje przede wszystkim układ oddechowy. WHO podaje, że nie ma możliwości zarażenia się ornitozą od drugiego człowieka. To choroba odzwierzęca. Można się nią zarazić poprzez kontakt z ptactwem dzikim i domowym, czyli nie tylko gołębiami, ale też papugami, kanarkami czy hodowlanymi kurczakami. Do zakażenia najczęściej dochodzi poprzez wdychanie pyłu czy cząsteczek zawierających drobiny wysuszonego ptasiego kału, ale również przez ugryzienie.

Papuzica budzi niepokój także u naszych zachodnich sąsiadów. Jak informuje TVN24, w Niemczech potwierdzono 14 przypadków w zeszłym roku (najwięcej w grudniu) i pięć w tym roku, z czego 18 osób miało zapalenie płuc, a 16 osób było z tego powodu hospitalizowanych. Żadna z tych osób nie zgłosiła kontaktu z dzikim ptactwem, ale pięć osób poinformowało o kontakcie z ptactwem domowym. Dotychczas w tym kraju występowało średnio 15 przypadków ornitozy rocznie.

Kobieta siedzi na parapecie przy oknie. Jest smutna.

Jak się uchronić przed „ptasią chlamydią”?

Papuzicą można zarazić się przez dotykanie ptaków, przez ugryzienie czy kontakt z ptasimi odchodami. Choroba do tej pory głównie dotyczyła osób pracujących z ptakami domowymi, a także ogrodników czy weterynarzy, ale można się nią zarazić także na spacerze poprzez dokarmianie i branie na ręce gołębi. Na ludzi choroba przenosi się też najczęściej z takich ptaków, jak papugi, zięby i kanarki.

Objawy ornitozy przypominają grypę i zwykle pojawiają się od 5 do 14 dni od zakażenia. Obejmują przede wszystkim ból głowy, mięśni, suchy kaszel, gorączkę i dreszcze. Jak podaje Radio Zet, badania, które potwierdzają chorobę, to dodatni wynik hodowli materiału biologicznego uzyskanego z dróg oddechowych pacjenta oraz wzrost mian przeciwciał (przynajmniej czterokrotne w odczynie wiązania dopełniacza).

„Przy papuzicy w badaniu histopatologicznym stwierdza się obecność tzw. ciałek Levinthal-Cole-Lillie, czyli makrofagów z obecnością wtrętów cytoplazmatycznych oraz nieserowaciejącej ziarniny” – czytamy.

Czy można się uchronić przed papuzicą? WHO zaleca utrzymywanie zasad higieny, czyli częste mycie rąk przy kontakcie z ptactwem, a także utrzymywanie ptasich klatek w czystości, poddawanie kwarantannie nowo nabytych ptaków i zwiększanie świadomości na temat transmisji tej choroby.

Ornitoza rzadko kończy się śmiercią. WHO podaje, że jest to mniej niż jeden przypadek na 100 chorych.

Źródła: TVN24, Radio Zet, WHO.

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy:

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.
Podoba Ci
się ten artykuł?