Jak przyjmować witaminę D, żeby zadziałała? „Musimy pamiętać o czterech żelaznych zasadach” – podkreśla farmaceutka
„Polacy wiedzą, jaką witaminę D kupować, ale nie wiedzą, jak ją stosować i w efekcie wyrzucają pieniądze w błoto” – podkreśla mgr farm. Agnieszka Dyl w rozmowie z Medonetem. Ekspertka wymienia cztery żelazne zasadny, o których należy pamiętać przy suplementacji witaminy D. Bez nich poziom tej witaminy w organizmie nie zmieni się.
Nawet 90 proc. Polaków ma niedobór witaminy D
Witamina D, nazywana także „witaminą słońca”, odgrywa kluczową rolę w prawidłowym funkcjonowaniu organizmu. Jej niedobory skutkują zaburzeniami w obrębie pracy mięśni, układu nerwowego, krążeniowego oraz kostnego. Witamina D reguluje także czynność wewnątrzwydzielniczą trzustki, nadnerczy, tarczycy i przysadki, reguluje odpowiedź immunologiczną, zapobiega nadciśnieniu i chorobom serca. Jak podkreśla w rozmowie z Medonetem mgr farm. Agnieszka Dyl, najnowsze badania wskazują również na jej dobroczynny wpływ w profilaktyce przeciwnowotworowej, m.in. rakiem piersi czy prostaty, a także rakiem jelita grubego i trzustki.
„Kiedyś organizm w większym stopniu sam produkował witaminę D. Ale dziś nasz styl życia jest inny. Większość dnia spędzamy w budynkach, na świeże powietrze wychodzimy rzadko i nieregularnie. Do tego wszyscy stosujemy filtry i jemy coraz mniej produktów, które są naturalnym źródłem witaminy D (choćby makrele, śledzie masło, ser)” – tłumaczy ekspertka.
Dyl zaznacza, że ok. 80-90 proc. Polaków wykazuje niedobór witaminy D, a wiele osób z prawidłowym poziomem tak naprawdę ma wyniki w dolnej granicy. Jak jednak podkreśla farmaceutka, coraz więcej osób jest świadomych potrzeby suplementowania witaminy D. Problemem jest jednak to, że wielu Polaków spożywa witaminę D w nieodpowiedni sposób. W efekcie – mimo regularnej suplementacji – poziom tej witaminy w organizmie nie zmienia się.
„Polacy wiedzą, jaką witaminę D kupować, ale nie wiedzą, jak ją stosować i w efekcie wyrzucają pieniądze w błoto. Tymczasem, żeby witamina D wchłonęła się do organizmu (czyli, żebyśmy odnieśli korzyść z suplementacji), musimy pamiętać o czterech żelaznych zasadach. Z moich obserwacji wynika, że pacjenci często o tym nie wiedzą” – tłumaczy farmaceutka.
Jak przyjmować witaminę D, żeby zadziałała?
O jakie zasady chodzi? Ekspertka wymienia, że witamina D rozpuszcza się w tłuszczach. Z tego powodu należy zadbać, by nasza dieta była w nie bogata. Warto także pamiętać, by nie spożywać witaminy D na czczo, ale z posiłkiem bogatym w tłuszcze.
„Dobrym rozwiązaniem jest np. zażywanie jej w towarzystwie dobrego chleba maczanego w wysokiej jakości oliwie z oliwek” – wyjaśnia.
Ekspertka dodaje, by suplementować witaminę D razem z magnezem i cynkiem w postaci dodatkowego suplementu lub pokarmu bogatego w ten pierwiastek.
„Pierwiastek ten przekształca witaminę D z jej nieaktywnej formy, do postaci aktywnej. Jednym słowem, bez magnezu organizm nie odniesie żadnej korzyści z suplementu z witaminą D (…) Można więc powiedzieć, że witamina D, magnez i cynk to takie trio idealne” – tłumaczy.
Farmaceutka wskazuje również, że osoby z otyłością powinny zażywać wyższe dawki witaminy D. Wynika to z tego, że suplementowana witamina D odkładała się w tkance tłuszczowej. W takim przypadku do krwiobiegu nie przedostaje się żaden lub znikomy jej poziom.
„Zalecana dawka dla osoby dorosłej to 1000 j.m/dzień (15-25 µg /dobę). Osobom otyłym zaleca się wielokrotnie większe dawki. Powinien ustalić je lekarz po analizie wyników badania krwi, w tym badania 25(OH)D3” – podsumowuje farmaceutka.
Zobacz także
Jesteś osłabiona, masz problemy z koncentracją, drętwieją ci nogi i ręce? To może być niedobór witaminy B12! Kto jest zagrożony? Tłumaczy farmaceutka
Witamina B zmniejsza zmęczenie i chroni wzrok. Jakie są jej źródła?
Najczęstsze niedobory wśród kobiet. 7 składników, o które szczególnie warto zadbać
Podoba Ci się ten artykuł?
Powiązane tematy:
Polecamy
Oliwna herbata, czarne złoto i „Cvijet Soli”
Moc miedzi. Pierwiastek, który znaczy więcej, niż myślisz
Jak probiotyk ginekologiczny może wspierać kobiece zdrowie?
„Dlaczego opalanie naszych ukrytych części ciała uważane jest za szalone?” Lekarz komentuje trend „opalania yoni”
się ten artykuł?