Przełomowa operacja w Gliwicach. „Guz przerzutowy został wycięty w całości”
Jednym z nowotworów, w których najczęściej obserwuje się przerzuty, jest rak piersi. 61-letnia pacjentka Szpitala Miejskiego nr 4 w Gliwicach, która miała przerzut nowotworowy raka piersi do kości ramiennej, została poddana przełomowej operacji. Na czym polegała wyjątkowość tego zabiegu?
„Postęp wiedzy umożliwia lepsze leczenie”
O sukcesie mogą mówić lekarze Szpitala Miejskiego nr 4 w Gliwicach. Właśnie tam odbyła się skomplikowana operacja usunięcia guza przerzutowego do kości ramiennej u 61-letniej pacjentki chorującej wcześniej na raka piersi.
Jak podała Polska Agencja Prasowa, gliwiccy lekarze skutecznie wycięli nowotwór z ciała 61-letniej pacjentki z zachowaniem bezpiecznego marginesu i czystości onkologicznej, która jest kluczowa dla przeżycia chorego.
„Wyjątkowość tej konkretnej operacji polegała na tym, że pacjentce z przerzutem nowotworowym raka piersi do kości ramiennej, który dokonał samoistnego złamania wieloodłamowego, skomplikowanego, został wycięty guz w całości razem z fragmentem złamanej kości – bez odpreparowywania, otwierania szczeliny złamania patologicznego. To oznacza, że dla chorej rokowanie jest o wiele lepsze” – wyjaśnił prof. Daniel Kotrych z Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego w Szczecinie.
Jak mówi dr Andrzej Baryluk, ordynator oddziału ortopedii w Szpitalu Miejskim nr 4 w Gliwicach, ta operacja zdecydowanie rozszerza możliwości leczenia pacjentów z przerzutami choroby nowotworowej do układu kostnego. Dziś wielu pacjentów słysząc o przerzutach, traktuje je jako śmiertelne niebezpieczeństwo i wyrok. Doktor Andrzej Baryluk zaznacza, że trzeba walczyć z tym stereotypem..
„Postęp wiedzy umożliwia lepsze leczenie, a przerzuty wydają się być niedoceniane z punktu widzenia możliwości, które obecnie istnieją” – powiedział
Terapię dobiera się przede wszystkim w oparciu o stan pacjenta, a także lokalizację nowotworu oraz przerzutów. Lekarz prowadzący może zalecić leczenie objawowe, obejmujące stosowanie silnych leków przeciwbólowych czy przeciwzapalnych, ale także operację albo inne zabiegi mające przywrócić lub poprawić funkcje objętych zmianami nowotworowymi narządów.
Właśnie na ten ostatni aspekt chcą położyć nacisk lekarze. Zabiegi rekonstrukcyjne, dzięki którym usuwają guza, ale jednocześnie przywracają funkcję kończyny, są szansą dla wyzdrowienie pacjentów z przerzutami. Tym bardziej, że rozwój medycyny pozwala skorzystać z nowoczesnych narzędzi.
„Chodzi o coraz lepsze implanty, które zapewniają chorym niemal normalne funkcjonowanie i szansę na aktywność oraz samodzielność” – precyzuje dr Andrzej Baryluk. „Naszym celem jest to, aby większa liczba takich pacjentów mogła znaleźć wsparcie w Gliwicach”
Jaki typ nowotworu stwarza największe ryzyko przerzutów?
Nowotwory, w przypadku których najczęściej obserwuje się przerzuty u pacjentów, to:
- rak piersi,
- rak prostaty,
- rak wątroby,
- rak kości,
- rak jelita grubego,
- rak tarczycy,
- rak nerki,
- rak trzustki.
Gdzie najczęściej rozprzestrzeniają się nowotwory?
Przerzuty chorób nowotworowych najczęściej lokalizują się w:
- mózgu,
- kościach,
- płucach,
- wątrobie,
- węzłach chłonnych.
Obejmują także skórę, nadnercza i pozostałe narządy – tak jak wszystkie typy nowotworów mogą dawać przerzuty, tak patologicznie zmienione komórki mogą migrować w każdy zakątek ciała pacjenta. Zdarza się nawet, że przerzuty wykrywane są wcześniej niż pierwotne miejsce wystąpienia nowotworu.
Źródło: PAP, Hello Zdrowie
Polecamy
Rośnie liczba zachorowań na raka głowy i szyi. „Czynniki często idą w parze z niskim statusem materialnym”
Marek Raczkowski ma nowotwór. „Koszty leczenia i operacji, której potrzebuję, są tak wysokie, że przekraczają moje dochody”
„Rak prostaty to bat na twardzieli. Jak się spojrzy na PESEL-e, to dotyka ludzi, którzy łzy nie uronią, tacy panowie świata, tak wychowani. A tutaj, proszę, zwyczajne badanie”
Lekarka zignorowała u siebie dwa objawy raka. W ciągu kilku dni guz urósł o 16 cm
się ten artykuł?