To koniec bolesnych miesiączek? Naukowcy znaleźli rozwiązanie na dolegliwości wielu kobiet
Z bolesnymi miesiączkami boryka się wiele kobiet na całym świecie. Często ból jest tak silny, że utrudnia codzienne funkcjonowanie. Wszystko wskazuje na to, że lekarze z Tajwanu znaleźli sposób na tę dolegliwość. Radzą, żeby sięgnąć po witaminę D.
„To alternatywny sposób łagodzenia objawów bólowych bolesnego miesiączkowania”
Zdarzyło Ci się opuścić zajęcia na uczelni albo brać urlop w pracy, dlatego że miałaś bolesną miesiączkę? Albo opuścić ulubione zajęcia zumby? No właśnie… Według danych Światowej Organizacji Zdrowia (WHO), ból miesiączkowy dotyczy nawet 97 proc. kobiet! Jeśli chodzi o Polki, z ból menstruacyjnym zmaga się 50-94 proc. z nich.
Zgodnie z klasyfikacją ICD-10 bolesne miesiączki mogą mieć charakter pierwotny albo wtórny. Te o charakterze pierwotnym nie wynikają z żadnych zmian patologicznych. Mogą pojawić się wraz z pierwszym krwawieniem, choć częściej pacjentki zgłaszają dokuczliwy dyskomfort dopiero kilka lat po nim. Natomiast bolesne miesiączki o charakterze wtórnym nie są naturalne. Rozwijają się w następstwie zmian patologicznych w obrębie miednicy mniejszej. W związku z tym mogą wystąpić zarówno u młodych dziewcząt, jak i dojrzałych kobiet.
Kobiety na różne sposoby radzą sobie z tymi dolegliwościami. Specjaliści polecają ćwiczenia fizyczne (tak, tak), które pomagają zredukować napięcie oraz rezygnację ze słodyczy, słonych przekąsek czy ostrych przypraw.
Czasem konieczne jest sięgnięcie po środki farmakologiczne, które złagodzą silne dolegliwości bólowe. Lekarze zalecają niesteroidowe leki przeciwzapalne (np. naproksen i ibuprofen). Niestety nie jest to idealne rozwiązanie, bo tego typu lekarstwa mogą powodować działania niepożądane, takie jak uszkodzenia wątroby, podrażnienie żołądka czy też nudności.
Dlatego też odkrycie naukowców z Tajwanu daje nadzieję, że jest bezpieczniejsza opcja łagodzenia przykrych dolegliwości. Okazuje się, że żeby zmniejszyć ból, wystarczy regularnie suplementować witaminę D. Do takich wniosków doszli medycy po zbadaniu 687 kobiet.
„Wyniki wykazały, że leczenie witaminą D znacznie zmniejszyło poziom bólu w populacji pierwotnego bolesnego miesiączkowania. Doszliśmy do wniosku, że suplementacja witaminą D jest alternatywnym sposobem łagodzenia objawów bólowych bolesnego miesiączkowania — czytamy w wynikach badań.
Trzeba zaznaczyć, przyjmowanie witaminy D zmniejszyło bolesność w przypadku bolesnych miesiączek o charakterze pierwotnym, ale nie wtórnym.
Ile witaminy D potrzeba, żeby złagodzić ból?
Badacze wiążą takie działanie witaminy D z jej przeciwzapalną rolą. Bolesne miesiączkowanie jest związane bowiem z prostaglandynami – hormonami, któresą odpowiedzialne za przebieg takich procesów fizjologicznych w organizmie jak reakcja na czynniki chorobotwórcze.
Chcesz skończyć z bolesnymi miesiączkami? Suplementuj 800-2000 IU witaminy D codziennie przez cały rok. Możesz także wykonać badanie stężenia i dostosować dawkę odpowiednią do uzyskanego wyniku.
Co to jest witamina D?
Witamina D (cholekalcyferol) to grupa związków chemicznych rozpuszczalnych w tłuszczach, z których aktywną biologicznie formą jest 1,25-dihydroksycholekalcyferol (kalcytriol). Choć witamina D pełni w organizmie niezwykle istotne role, niestety wiele osób wciąż ma jej niedobór, zwłaszcza jesienią i zimą. Wynika to z faktu, iż do syntezy witaminy D dochodzi pod wpływem promieni słonecznych, a położenie geograficzne, w jakim się znajdujemy, jest dla nas niekorzystne pod tym względem.
Rola witaminy D w organizmie jest nieoceniona. Witamina D:
- wspomaga wchłanianie oraz wykorzystanie wapnia i fosforu z przyjmowanych pokarmów, utrzymując w prawidłowej kondycji układ kostny oraz zęby; u dzieci zapobiega powstawaniu krzywicy, u dorosłych zmniejsza ryzyko osteoporozy i osteopenii,
- pomaga w regeneracji neuronów w mózgu,
- chroni przed nadciśnieniem, obniżając ryzyko chorób układu sercowo-naczyniowego,
- przyśpiesza odnawianie się komórek (m.in. stymuluje komórki wątroby do regeneracji),
- bierze aktywny udział w reakcji immunologicznej organizmu – wspiera limfocyty T w walce z infekcjami, przyspiesza rekonwalescencję zainfekowanego organizmu,
- chroni przed zaburzeniami nastroju, depresją, otępieniem; witaminę D określa się mianem „witaminy szczęścia”,
- wspiera pracę układu trawiennego,
- w połączeniu z wapniem obniża poziom kortyzolu (hormonu stresu) w organizmie, dzięki czemu przyspiesza utratę masy ciała w czasie odchudzania.
źródło: mdpi.com
Zobacz także
Jej miesiączki trwały 86 dni. O „cyklu menstruacyjnym z piekła rodem” i jego przyczynie opowiedziała dziennikarka BBC
Podczas miesiączki zmagała się z rozdzierającym bólem barku. Diagnoza zajęła lekarzom 25 lat
„W czasie miesiączki skóra staje się przesuszona, bardziej odwodniona i wrażliwa”. Kosmetolożka podpowiada, jak właściwie o nią zadbać
Polecamy
Zbadają ból menstruacyjny u nastolatek. „Mówienie im, by po prostu się z tym pogodziły, nigdy nie będzie pomocne”
„Sprawa jest poważna i bolesna. Nie wiem, co robić”. Majka Jeżowska o swojej kontuzji
„Pogadamy jutro, dostałam okresu”. Ewa Swoboda zwraca uwagę na pomijany aspekt kobiecych zmagań
Top trzy asany na bolesne miesiączki. Małgorzata Kobus: „Przyniosą ci ulgę i zmniejszą dolegliwości”
się ten artykuł?