Przejdź do treści

Przegroda macicy, czyli wada anatomiczna narządu. Czym skutkuje?

Kobieta stoi na tle gór
Przegroda macicy, czyli wada anatomiczna narządu. Czym skutkuje? Ali Karimiboroujeni/Unsplash
Podoba Ci
się ten artykuł?

Przegroda macicy to wada anatomiczna narządu o charakterze wrodzonym. Może prowadzić do problemów z zajściem w ciążę, a gdy dojdzie do zapłodnienia, bywa przyczyną poronień i innych powikłań. Czy da się wyleczyć macicę z przegrodą? Co jeszcze warto wiedzieć o tej patologii?

Przegroda macicy i jej budowa

Macica z przegrodą to jedna z najczęstszych anomalii żeńskiego układu rozrodczego. Wykształca się już w życiu płodowym, jest wrodzoną wadą anatomiczną – stanowi 50-90% wszystkich diagnozowanych patologii tego typu. Charakteryzuje się tym, że przez środek narządu przebiega błona łącznotkankowa, dzieląc go na dwie części.

Sama przegroda może mieć różną długość oraz grubość. Zawsze rozrasta się od górnej części macicy, ale może sięgać do szyjki, a niekiedy nawet do pochwy. Wada ta najczęściej nie daje żadnych objawów. Większość pacjentek dowiaduje się o niej, kiedy próbuje zajść w ciążę i okazuje się to niemożliwe lub gdy dochodzi do kolejnego poronienia.

Kobieta leży w ciemnym pomieszczeniu

Przegroda w macicy a ciąża – jakie jest ryzyko?

Jak wspomniano, przegroda macicy zwiększa ryzyko poronienia, a czasami jest przyczyną problemów z zajściem w ciążę. Nie oznacza to jednak, że wszystkie kobiety z tą wadą anatomiczną muszą spodziewać się problemów – szacuje się, że wskaźnik poronień wynosi w ich przypadku ok. 35%. Nasilenie oraz rodzaj objawów zależy głównie od tego, jakiej wielkości jest błona. Im dłuższa i grubsza, tym większe prawdopodobieństwo rozwoju patologii ciąży.

Przegroda macicy – objawy i przyczyny rozwoju wady

Najczęstsze objawy, jakie obserwują kobiety, u których rozwinęła się macica z przegrodą, to:

  • problemy z zajściem w ciążę,
  • przedwczesny poród,
  • poronienia,
  • bolesna i bardzo obfita miesiączka,
  • ból narządów dna miednicy, szczególnie odczuwany podczas współżycia.

Jak rozwija się przegroda macicy? To tak naprawdę przewody Mullera, które nie zrosły się prawidłowo w życiu płodowym. Fizjologicznie powinny się połączyć, tworząc jedną jamę, a u chorych kobiet przemieniają się w błonę na samym środku narządu.

Kwiaty ułożone w kształcie majtek

Czy przegroda macicy jest widoczna na USG? Diagnoza

W XXI wieku podstawą diagnostyki przegrody macicy jest USG 3D lub sonohisterografia. Badanie palpacyjne oraz klasyczne USG mogą okazać się niewystarczające, jeżeli błona nie jest długa lub gdy badanie wykonujesz w pierwszej (nieodpowiedniej w tym przypadku) fazie cyklu.

Co więcej, ważne jest tutaj także doświadczenie lekarza lub technika oglądającego obraz ultrasonograficzny, bowiem omawianą anomalię bardzo łatwo można pomylić z innymi wadami, np. macicą dwurożną. Ostatecznie, jeżeli twój specjalista nie jest w stanie postawić jednoznacznej diagnozy, może zlecić wykonanie histeroskopii, czyli badania w znieczuleniu ogólnym, które pozwala na dokładne zbadanie narządów rodnych.

Usunięcie przegrody macicy – czy to jedyna metoda leczenia?

Usunięcie przegrody macicy to jedyna metoda leczenia omawianej anomalii – zabieg wykonuje się podczas histeroskopii lub laparoskopowo, to lekarz dobiera najbardziej adekwatną metodę do stanu oraz potrzeb pacjentki. Pamiętaj jednak, że jeżeli błona nie daje żadnych objawów i nie wpływa na twoją codzienność, nie musisz poddawać się operacji.

Po zabiegu należy odczekać minimum 3 miesiące przed kolejną próbą zajścia w ciążę. Wynika to z faktu, że macica potrzebuje pełnej rekonwalescencji, aby bezpiecznie móc przyjąć zarodek. Potem błona nie może już odrosnąć. Po operacji ryzyko poronienia spada, a szansa na zajście i donoszenie ciąży wzrasta na taki sam pułap, jak u kobiet zdrowych, nieobciążonych wadą wrodzoną.

 

Bibliografia:

  1. Blanco-Breindel M. F., Kahn J., Singh M., Septate Uterus, StatPearls 2023.
  2. https://my.clevelandclinic.org/health/diseases/22809-septate-uterus [dostęp 06.05.2024].
  3. https://radiopaedia.org/articles/septate-uterus [dostęp 06.05.2024].
  4. LaMonica R., Pinto J., Luciano D., Lyapis A., Luciano A., Incidence of Septate Uterus in Reproductive-Aged Women With and Without Endometriosis, Journal of Minimally Invasice Gynecology 2016, 23(4): 610-613.
  5. Selvaraj P., Selvaraj K., Reproductive outcome of septate uterus following hysteroscopic septum resection, Journal of Human Reproductive Sciences 2010, 3(3): 143-145.

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy:

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.
Podoba Ci
się ten artykuł?