Przejdź do treści

Apteki z pigułką „dzień po” będą oznakowane. Ministerstwo Zdrowia: „Razem z NFZ pracujemy nad tym”

Farmaceutka w aptece
Apteki biorące udział w pilotażu pigułki "dzień po" będą oznakowane / Zdjęcie: Adobe Stock
Podoba Ci
się ten artykuł?

Ministerstwo Zdrowia zapowiedziało, że apteki, które biorą udział w pilotażu antykoncepcji awaryjnej, będą oznakowane. Trwają prace nad rozwiązaniem, które pozwoli aptekom potwierdzić udział w programie bez ryzyka kar za złamanie zakazu reklamy.

Jednolite oznakowanie aptek z pigułką „dzień po”

Ministerstwo Zdrowia chcąc zwiększyć dostępność do antykoncepcji awaryjnej w Polsce wprowadziło program pilotażowy dla aptek. Na jego podstawie apteki mogą podpisywać umowy z Narodowym Funduszem Zdrowia, dzięki którym antykoncepcja awaryjna będzie dostępna dla osób od 15. roku życia na podstawie recepty farmaceutycznej.

Do programu apteki mogą, ale nie muszą przystępować. Do tej pory, jak poinformował Marek Tomków, prezes Naczelnej Rady Aptekarskiej w rozmowie z „Rzeczpospolitą”, udział w programie zadeklarowało ok. 400 aptek z ponad 12 tys. działających w Polsce. Zainteresowanie nie jest duże, gdyż samorząd aptekarski ma sporo wątpliwości co do transparentności tego programu.

Obawy środowiska farmaceutycznego budzi między innymi brak wytycznych w kwestii propagowania faktu udziału w programie. Z informacji, do których dotarł Rynek Zdrowia, wynika, że apteki nie otrzymały bowiem od NFZ żadnych materiałów typu wlepki czy wydruki, dzięki którym mogłyby poinformować pacjentów o udziale w pilotażu, a Ministerstwo Zdrowia nie opublikowało jeszcze zapowiadanego wykazu placówek, które podpisały umowy z NFZ.

Apteki nie mogą podejmować własnych prób komunikowania udziału w pilotażu, gdyż te wiążą się z wysoką karą. Zgodnie z art. 129b ustawy Prawo farmaceutyczne, Wojewódzki Inspektor Farmaceutyczny może nałożyć na apteki, które złamały zakaz reklamy, karę w wysokości do 50 tys. zł.

W odpowiedzi na apel farmaceutów Ministerstwo Zdrowia we wpisie na portalu X zapowiedziało, że apteki, które biorą udział w pilotażu antykoncepcji awaryjnej, będą oznakowane tak, aby mogły potwierdzić udział w programie bez ryzyka kar za złamanie zakazu.

„Będzie oznakowanie aptek, które biorą udział w pilotażu antykoncepcji awaryjnej. Razem z NFZ pracujemy nad tym, aby apteki mogły potwierdzić udział w programie bez ryzyka kar za złamanie zakazu reklamy” – czytamy we wpisie resortu zdrowia.

Nastolatka trzyma w dłoniach tabletkę

„Nie znam farmaceuty, który odważyłby się to zrobić”

Inna sporna kwestia dotyczyła dolnej granicy wieku pacjentki, od którego farmaceuci mogą wystawić receptę na pigułkę „dzień po”. Specjaliści zgłaszali swoje obawy w związku z podjęciem decyzji o wystawieniu recepty na tabletkę „dzień po” ze względu na przepisy dotyczące osób niepełnoletnich.

Bez zgody rodzica nie wolno nam nawet zważyć pacjentki poniżej 18. roku życia czy zmierzyć jej ciśnienia, a co dopiero przepisywać leki” – powiedział w rozmowie z „Dziennikiem Gazetą Prawną” prezes Naczelnej Rady Aptekarskiej Marek Tomków. „Nie znam farmaceuty, który odważyłby się to zrobić tylko dlatego, że tak chcą twórcy rozporządzenia. Pacjent nie przestaje nim być po wyjściu z gabinetu lekarskiego. Jest nim także w aptece” – dodał.

W odpowiedzi na obawy farmaceutów 14 maja prezes NFZ zapewnił w komunikacie, że Fundusz nie będzie karał aptek biorących udział w programie pilotażowym, jeśli farmaceuta odmówi wydania recepty na antykoncepcję awaryjną lub będzie wymagał od niepełnoletniej pacjentki zgody rodzica na zakup tabletki. Prezes Naczelnej Rady Aptekarskiej Marek Tomków ocenił, że „dzięki temu farmaceuci mogą włączyć się do pilotażu bez obaw”.

Pigułki awaryjne, o których mowa, to hormonalne leki antykoncepcyjne zawierające w swoim składzie octan uliprystalu (np. ellaOne). Ich zadaniem jest uniemożliwienie uwolnienia komórki jajowej do jajowodów i zagnieżdżenie się zarodka w błonie śluzowej macicy. Antykoncepcję awaryjną stosuje się w przypadkach nagłych, gdy doszło do stosunku płciowego bez zabezpieczenia lub w sytuacji, gdy zastosowana metoda antykoncepcji zawiodła.

Źródło: rp.pl, rynekzdrowia.pl

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy:

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.
Podoba Ci
się ten artykuł?