Miesiączkują coraz młodsze dziewczynki. Naukowcy biją na alarm: „To zwiększa ryzyko raka”
Pierwsza miesiączka, zwana manarche, jest ważnym wydarzeniem w życiu każdej młodej kobiety. Najnowsze badania wykazują, że amerykańskie dziewczęta miesiączkują znacznie wcześniej niż poprzednie pokolenia. Niestety to nie jest dobre dla ich zdrowia. Z badań płynie jeszcze jeden niepokojący wniosek.
Czym grozi przedwczesna miesiączka?
Nowe badanie przeprowadzone na podstawie danych uzyskanych od ponad 71 000 kobiet potwierdza rosnące obawy, że wiek, w którym dziewczęta zaczynają miesiączkować, zmniejsza się. Tendencje te są jeszcze wyraźniejsze w przypadku mniejszości rasowych i etnicznych oraz niższego statusu społeczno-ekonomicznego.
I tak: średnio w wieku 11,9 lat miesiączkowały dziewczęta w latach 2000–2005. To wcześniej niż dziewczynki dorastające w latach 1950–1969: te dostawały okres w wieku 12,5 lat. Dane wykazały również, że odsetek dziewcząt, które zaczęły miesiączkować przed 11. rokiem życia, wzrósł z 8,6 proc. do 15,5 proc., a tych, które rozpoczęły miesiączkę przed 9. rokiem życia, wzrósł ponad dwukrotnie.
Badanie pokazuje również, że wiele dziewcząt i młodych kobiet doświadcza nieregularnych cykli, co powoduje różne problemy zdrowotne, w tym choroby układu krążenia, choroby metaboliczne, tj. cukrzyca i niektóre rodzaje nowotworów. Im dłużej kobiety mają nieregularne cykle miesiączkowe, tym dłużej mogą być narażone na brak równowagi między dwoma ważnymi hormonami: estrogenem i progesteronem.
„Jest to ważne, ponieważ wczesna miesiączka i nieregularne miesiączki mogą sygnalizować problemy fizyczne i psychospołeczne w późniejszym życiu” – powiedział dr Zifan Wang, główny autor badania. „Trendy te mogą przyczynić się do wzrostu niekorzystnych wyników zdrowotnych i dysproporcji w USA”.
Z kolei dr Shruthi Mahalingaiah, współautorka badania i adiunkt ds. środowiska, reprodukcji i zdrowia kobiet w Harvard University’s T.H. Chan School of Public Health wskazuje, że przedwczesna miesiączka niesie ze sobą ryzyko nowotworów.
„Jeśli u kobiety pierwsza miesiączka wystąpi przed 12. rokiem życia, ryzyko raka piersi wzrasta o 20 proc.” – mówi.
Wczesna miesiączka to także większe ryzyko nowotworu jajnika czy endomedrium.
Dlaczego dziewczynki menstruują tak wcześnie?
Naukowcy wskazują kilka czynników odpowiedzialnych za przedwczesne wystąpienie miesiączki. Jednym z nich jest otyłość. Kolejnym czynnikiem są substancje chemiczne, które znajdziemy m.in. w jedzeniu, w wodzie, w produktach kosmetycznych, ale też w zanieczyszczonym powietrzu. To one mają zaburzać gospodarkę hormonalną do tego stopnia, że mogą wywołać menstruację w bardzo młodym wieku.
Kolejne czynniki to zła dieta i spożywanie słodyczy oraz stres. Niektóre badania wykazały, że bardzo wczesne dojrzewanie nasiliło się podczas pandemii, prawdopodobnie z powodu stresu, jakie spowodowała w życiu dzieci.
„Kiedy odczuwamy większy stres, wzrasta poziom hormonów: kortyzolu i androgenów” – wyjaśnia Lauren Houghton, adiunkt epidemiologii na Uniwersytecie Columbia. „Tkanka tłuszczowa przekształca te hormony w estrogen. A to estrogen sygnalizuje organizmowi wzrost piersi”.
Zmiany w poziomie estrogenów również sygnalizują organizmowi rozpoczęcie miesiączki.
W jaki sposób można opóźnić pierwszą miesiączkę?
Czy to znaczy, że dziewczynki skazane są na przedwczesne dojrzewanie? Niezupełnie. Zdaniem naukowców, duży wpływ na ryzyko wystąpienia miesiączki w młodym wieku ma styl życia. Na szczęście rodzice mogą nim skutecznie zarządzać. I tak: warto postawić na zdrową, pełnowartościową dietę, regularną aktywność fizyczną oraz odpowiednią ilość snu. Te nawyki mogą opóźnić wystąpienie pierwszej miesiączki. Ostatni aspekt został zbadany: naukowcy dowiedli, że im krótszy sen i późniejsze pory zasypiania, tym większe ryzyko na przedwczesne dojrzewanie.
„Ważne jest edukowanie opiekunów, rodziców i służby zdrowia w zakresie tego trendu, abyśmy mogli przygotować również nasze dzieci” – mówi dr Shruthi Mahalingaiah.
Badanie zostało opublikowane w JAMA Network Open.
źródło: washingtonpost.com
Zobacz także
„Trafiają do szpitala już w poważnym stanie. To efekt tego, że mając okres, nie myją się przez kilka dni”. Jaka jest bezdomna miesiączka?
Jessica Biel wspomina pierwszą miesiączkę: „Histerycznie płakałam i bardzo się bałam”
Miesiączka w bajce dla dzieci? Pixar w ten sposób normalizuje okres i mówi głośno, że to nie powód do wstydu!
Polecamy
Zbadają ból menstruacyjny u nastolatek. „Mówienie im, by po prostu się z tym pogodziły, nigdy nie będzie pomocne”
Lekarka Róża Hajkuś apeluje do rodziców: „Nauka do sprawdzianu nie jest warta zarywania nocy”
Naukowcy odkryli kolejną grupę krwi – MAL. Dzięki temu przetaczanie krwi stanie się bezpieczniejsze
„Dlaczego Kubuś Puchatek zawsze jest gotowy na badanie cytologiczne? Bella Humphries bawi i edukuje o cyklu miesiączkowym
się ten artykuł?