Przejdź do treści

Zmarł mężczyzna zakażony ptasią grypą H5N2. To pierwszy taki przypadek na świecie

Kury
Zakażonym mężczyzną był 59-latek z Meksyku/ fot. Ben Moreland/ Unsplash
Podoba Ci
się ten artykuł?

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) poinformowała o pierwszym laboratoryjnie potwierdzonym przypadku zakażenia człowieka wirusem grypy A(H5N2). Mężczyzna zmarł. „Ten przypadek jest dzwonkiem alarmowym. Przypomina nam, że wirusy grypy mogą ewoluować i kluczowe jest ciągłe monitorowanie tych wirusów tak u zwierząt, jak i u ludzi” – ostrzega epidemiolog ze Szpitala Dziecięcego w Bostonie John Brownstein, cytowany przez stację ABC News.

Pierwszy śmiertelny przypadek ptasiej grypy H5N2 u ludzi

„To pierwszy potwierdzony laboratoryjnie przypadek zakażenia człowieka wirusem grypy A(H5N2) na świecie i pierwsza infekcja wirusem typu H5 u człowieka zgłoszona w Meksyku” – przekazała Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) w komunikacie.

Zakażony to 59-letni mieszkaniec Meksyku. Mężczyzna pierwsze objawy choroby zauważył u siebie 17 kwietnia. Pojawiły się u niego gorączka, duszności, rozwolnienie, nudności i ogólne złe samopoczucie. 24 kwietnia zgłosił się do szpitala w mieście Meksyk. Tego samego dnia zmarł w wyniku powikłań. Jak podaje WHO, u pacjenta występowały wcześniej inne schorzenia, przez które był przykuty do łóżka. Nie wiadomo, w jaki sposób 59-latek zaraził się wirusem ptasiej grypy.

Zakażenie człowieka wirusem ptasiej grypy jest możliwe poprzez styczność z żywymi bądź martwymi zwierzętami (drobiem i dzikim ptactwem), ich odchodami, piórami oraz przedmiotami będącymi w bezpośrednim kontakcie z wirusem. Źródłem zakażenia mogą być woda, powietrze, nawozy oraz skażona pasza. Wirus ptasiej grypy może rozprzestrzeniać się również poprzez niezdezynfekowany sprzęt i odzież roboczą, a także środki transportu. Jak poinformowano, obecność wirusa H5N2 wykryto niedawno w Meksyku w drobiu. Organizacja podała, że zagrożenie stwarzane przez wirusa dla ogółu ludności jest niskie. Zbadano 17 osób, z którymi zmarły miał kontakt w szpitalu, oraz 12 z jego najbliższego otoczenia. Testy nie wykazały obecności wirusa ptasiej grypy w ich organizmach.

„Choć H5N2 i H5N1 należą do tej samej rodziny wirusów grypy typu A, o H5N1 od lat wiadomo, że zakaża ludzi, natomiast to jest pierwszy w historii zgłoszony przypadek H5N2 u ludzi” – powiedział epidemiolog ze Szpitala Dziecięcego w Bostonie John Brownstein, cytowany przez stację ABC News.

WHO wyjaśniło w swoim komunikacie, że wcześniej dochodziło do zakażenia ludzi innymi podtypami wirusa ptasiej grypy. Były to m.in. H5N1, H5N6 i H5N8. We wszystkich przypadkach wirusy nie były zdolne do przechodzenia z człowieka na człowieka.

Dobra wiadomość jest taka, że ani H5N2, ani H5N1 nie wykazały transmisji z człowieka na człowieka. Ten pierwszy przypadek jest jednak dzwonkiem alarmowym. Przypomina nam, że wirusy grypy mogą ewoluować i kluczowe jest ciągłe monitorowanie tych wirusów tak u zwierząt, jak i u ludzi” – dodał ekspert.

Czym jest ptasia grypa? 

Ptasia grypa to choroba, którą powoduje wirus grypy typu A, a największym zagrożeniem jest jedna z jego odmian – H5N1. W większości przypadków schorzenie to atakuje ptaki, a czasem też m.in. świnie, koty, psy, tygrysy. W kwietniu wirusa wykryto także u krów i kóz. U człowieka po raz pierwszy odnotowano je pod koniec XX w., a w Polsce – w 2006 r. Najczęściej chorobę obserwuje się w Azji, a najbardziej narażone są na nią osoby mające kontakt z drobiem lub dzikim ptactwem. 

Ptasia grypa – objawy 

Ptasia grypa jest niebezpieczna dla człowieka. W najcięższych przypadkach doprowadza do zapalenia płuc, a nawet do śmierci. Zwykle jej przebieg jest bardzo ciężki i umiera na nią 50-60 proc. pacjentów. Zdarza się jednak, że choroba nie wywołuje żadnych objawów lub są one łagodne.

Można wyróżnić następujące objawy ptasiej grypy: 

  • wysoka gorączka (powyżej 38°C), 
  • ból gardła, 
  • zmęczenie, 
  • ból głowy, 
  • katar, zatkany nos, 
  • zły nastrój, 
  • zapalenie spojówek, 
  • kaszel, 
  • bóle mięśni, 
  • problemy z oddychaniem, duszności, 
  • ataksja (problemy z koordynacją ruchów). 

Jak widać, symptomy te przypominają grypę. Niekiedy występują również takie objawy, jak: 

  • biegunka, 
  • dreszcze, 
  • wymioty, mdłości, 
  • krwawienia z dziąseł i nosa, 
  • bóle w obrębie klatki piersiowej. 

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy:

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.
Podoba Ci
się ten artykuł?