Przejdź do treści

U nastolatek i trzydziestolatek z nadwagą drastycznie wzrasta ryzyko wystąpienia udaru. Nawet o 167 proc.!

Nastolatka
Młode dziewczęta z otyłością są narażone na wystąpienie udaru przed 55 r.ż., nawet jeśli schudną po okresie dojrzewania/ fot. Adobe Stock
Podoba Ci
się ten artykuł?

Naukowcy z Uniwersytetu w Oulu wskazują, że zagrożenie wystąpienia udaru krwotocznego przed 55 r.ż. wzrasta o 87 proc. u dziewcząt z nadwagą w wieku 14 lat. Utrata zbędnych kilogramów po okresie dojrzewania może nie wyeliminować zagrożenia. „Nadwaga może mieć długoterminowe skutki zdrowotne, nawet jeśli była stanem przejściowym” – podkreśla główna autorka badania dr Ursula Mikkola.

Nadwaga w wieku nastoletnim zwiększa ryzyko wystąpienia udaru

Z badań opublikowanych w czasopiśmie medycznym Stroke wynika, że kobiety, które w wieku dojrzewania miały nadwagę lub otyłość, były bardziej narażone na udar niedokrwienny przed 55. rokiem życia. Na potrzeby badania naukowcy z finlandzkiego Uniwersytetu w Oulu przeanalizowali dane gromadzone na przestrzeni 50 lat ponad 10 tys. osób. Badacze sprawdzili historię medyczną od momentu urodzenia pacjentów do późnej dorosłości. Przyjrzeli się w szczególności BMI wszystkich uczestników oraz zidentyfikowali udary niedokrwienne na podstawie rejestrów szpitalnych. Wzięli pod uwagę także inne czynniki, które mogą wpływać na zdrowie, jak palenie papierosów, wiek wystąpienia pierwszej miesiączki, płeć czy poziom wykształcenia.

Naukowcy wskazali, że w okresie badania ok. 1 na 20 osób przeszła udar spowodowany zakrzepami lub przemijający atak niedokrwienny. U dziewcząt, które w wieku 14 lat miały nadwagę, o 87 proc. wzrastało ryzyko udaru ok. 50 roku życia. Kluczowym odkryciem naukowców było to, że utrata zbędnych kilogramów po okresie dojrzewania może nie wyeliminować zagrożenia. Badacze wykazali również, że kobiety z nadwagą w wieku 31 lat były narażone o 167 proc. na wystąpienie udaru w przyszłości, nawet jeśli w wieku nastoletnim ich waga była prawidłowa.

U mężczyzn wyniki przedstawiały się jednak inaczej. Badacze nie stwierdzili podwyższonego ryzyka udaru niedokrwiennego u mężczyzn z nadwagą w wieku 14 lub 31 lat. Panowie w wieku 31 lat byli jednak bardziej narażeni na wystąpienie udaru krwotocznego.

„Nasze odkrycie sugeruje, że nadwaga może mieć długoterminowe skutki zdrowotne, nawet jeśli była stanem przejściowym” – podkreśla główna autorka badania dr Ursula Mikkola.

Otyłość kobieca

„Można zmniejszyć ryzyko udaru”

Naukowcy sugerują, by pracownicy służby zdrowia zwracali uwagę na nadwagę i otyłość u młodych ludzi. Podkreślają także potrzebę promowania zdrowego odżywiania i uprawiania aktywności fizycznej już od najmłodszych lat.

„Pracownicy ochrony zdrowia powinni zwracać uwagę na zbyt dużą masę ciała u swoich młodych pacjentów i współpracować z nimi w celu wdrożenia aktywności fizycznej i zdrowszych wzorców odżywiania. Jednak do rozmów z nastolatkami i młodymi dorosłymi na temat ich wagi należy podchodzić w sposób nieoceniający i niestygmatyzujący” – dodaje Mikkola.

Badaczka wskazuje również, że masa ciała nie jest jedynym czynnikiem wpływającym na rosnące ryzyko wystąpienia udaru. Jak podkreśla, należy dbać o siebie na wielu płaszczyznach.

„Prowadząc zdrowy tryb życia, czyli lepiej się odżywiając, nie paląc, wysypiając się, kontrolując ciśnienie krwi, poziom cholesterolu i poziom glukozy we krwi, unikając nadmiernego spożywania alkoholu i mając odpowiedni poziom aktywności fizycznej, można zmniejszyć ryzyko udaru, nawet jeśli w zidentyfikowanych przez nas momentach życia miało się nadwagę” – mówi dr Mikkola.

Źródło: PAP

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy:

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.
Podoba Ci
się ten artykuł?