Przejdź do treści

Łechtaczka, czyli najbardziej erogenny narząd w kobiecym organizmie

Na zdjęciu: Lekarka pokazuje łechtaczkę na modelu anatomicznym
Łechtaczka, czyli najbardziej erogenny narząd w kobiecym organizmie Fot. Getty Images
Podoba Ci
się ten artykuł?

O łechtaczce często mówiło się jako o mikropenisie. Tak było do niedawna. W rzeczywistości jest ona dużo większa, niż mogłoby się wydawać i nie służy do oddawania moczu. Nie pełni też funkcji związanych z reprodukcją tak jak męskie prącie. W tym artykule opisujemy, jak wygląda anatomia łechtaczki, gdzie się znajduje oraz jakie są najczęściej diagnozowane w jej obrębie problemy. 

Czym jest łechtaczka? 

Łechtaczka to narząd, który stanowi odpowiednik penisa – obie te struktury wykształcają się z guzka płciowego. Jest ona bogato unaczyniona oraz zbudowana w dużej mierze z tkanki limfatycznej. To jedyny organ w ciele, który służy wyłącznie do odczuwania przyjemności. Istnieje nawet możliwość doprowadzenia łechtaczki do stanu erekcji, ponieważ jest mocno unerwiona. Zlokalizowanych jest w niej aż 8 tysięcy zakończeń nerwowych – dla porównania, męski penis ma ich około 50 proc. mniej, dlatego orgazm u panów jest w rzeczywistości o wiele słabszy.  

Łechtaczka u kobiety to najistotniejszy punkt erogenny w całym ciele. Można go stymulować zarówno podczas klasycznego stosunku płciowego, jak i masturbacji czy seksu oralnego. Jako ciekawostkę przedstawimy fakt, że podczas erekcji może się powiększać nawet o 300 proc. Co więcej, przez całe lata wokół narządu narosło mnóstwo mitów, a świat naukowy zupełnie go ignorował. 

Zasadniczo nie ma czegoś takiego jak orgazm pochwowy i łechtaczkowy. Wszystkie orgazmy są łechtaczkowe! Łechtaczka okala ujście pochwy, więc stymulacja pochwy to tak naprawdę stymulacja innej części łechtaczki. Pochwa sama w sobie nie ma tak wielu receptorów czuciowych, żeby doprowadzić do ekstatycznej przyjemności. Natomiast dwa skrzydełka łechtaczki, które pochwę okalają, są niezwykle czułe. I stymulacja tych okolic może zapewnić kobiecie spektakularne odczucia. Odpowiednio długa i czuła stymulacja łechtaczki daje orgazmy najbardziej satysfakcjonujące, najgłębsze, najbardziej wyzwalające.

dla Hello Zdrowie mówi Weronika Jóźwiak, edukatorka seksualna
Cunnilingus

Gdzie jest łechtaczka? 

Łechtaczka zlokalizowana jest pod wzgórkiem łonowym, między wargami sromowymi większymi, nad wejściem do pochwy. Jak wygląda ten narząd od zewnątrz? Przypomina niewielki guziczek. Jak go znaleźć? Najłatwiej jest zrobić podczas pieszczenia narządów rodnych. Wówczas łechtaczka powinna się wypełnić krwią, co pozwoli łatwo ją rozpoznać i wyczuć pod palcami. 

Budowa łechtaczki, czyli anatomia dla początkujących 

Jeśli chodzi o kształt, łechtaczka jest podobna do litery „Y”. Jej długość może wynosić nawet 10-15 cm. Ma żołądź, czyli pokryty skórą czubek i napletek, który zabezpiecza cały organ. Narząd ma odnogi składające się z ciała jamistego (odpowiednik ciał jamistych penisa). To właśnie one, wraz z pokrywającą je tkanką mięśniową, składają się na trzon łechtaczki. Warto dodać, że w przypadku pobudzenia seksualnego dochodzi do napełniania się ciał jamistych krwią. W obrębie omawianego organu istnieje też tzw. część gąbczasta, która otacza cewkę moczową. 

Nad ujściem cewki moczowej usytuowany jest korzeń łechtaczki, którego zadaniem jest połączenie odnóg z trzonem. Należy wspomnieć również o opuszkach przedsionka pochwy – są one odpowiednikiem ciała gąbczastego prącia. Łechtaczkę ze spojeniem łonowym łączy więzadło wieszadłowe łechtaczki, a wędzidełko łechtaczki jest częścią wargi sromowej mniejszej i występuje parzyście, obejmując omawiany przez nas narząd od dołu. W rzeczywistości widoczne jest dla nas jedynie 10 proc. całego organu. 

Żeński układ rozrodczy i jego anatomia oraz fizjologia

Ból łechtaczki 

Ból łechtaczki może być spowodowany różnymi czynnikami. Urazy mechaniczne, zmiany hormonalne, infekcje intymne – to tylko niektóre z nich. W przypadku swędzenia czy pieczenia tego narządu, a także uczucia podrażnienia czy kłucia, najlepiej udać się do ginekologa w celu zdiagnozowania problemu. 

Przerost łechtaczki  

Przerost łechtaczki (łac. macroclitoris) to przypadłość, w której przebiegu w okolicach intymnych powstaje uczucie ciężkości, idące w parze ze sporym dyskomfortem. Jakie mogą być przyczyny tego zjawiska? Czasem są to nowotwory czy też zespół policystycznych jajników. Jak się jednak okazuje, w większości przypadków powiększenie łechtaczki, określane także jako „spuchnięta łechtaczka”, jest problemem wrodzonym.  

Orgazm łechtaczkowy bez tabu

Zapalenie pęcherza a łechtaczka 

Zapalenie pęcherza często błędnie określa się potocznie jako „zapalenie łechtaczki”. Pacjentki odczuwają wówczas ból i pieczenie okolic intymnych, bolesne parcie na pęcherz czy dyskomfort związany z oddawaniem moczu. Do tego częściej niż zwykle muszą odwiedzać toaletę. Choroba rozwija się, gdy dochodzi do namnażania się bakterii chorobotwórczych w układzie moczowym. Zazwyczaj w leczeniu stosuje się antybiotyki. 

Rak sromu a łechtaczka 

Rak sromu to choroba, którą nazywa się m.in. „rakiem łechtaczki”. Fakt faktem, obejmuje on zarówno wargi sromowe, jak i łechtaczkę. Często objawia się poprzez swędzenie i pieczenie okolic intymnych, a także problemy z oddawaniem moczu. Jest to nowotwór złośliwy, który leczy się przy pomocy chemioterapii, radioterapii, postępowania paliatywnego lub operacyjnie. W tym ostatnim przypadku należy się pozbyć często całego sromu, a więc również i omawianego przez nas narządu. 

Stymulacja łechtaczki po porodzie 

Warto pamiętać, że przez pierwsze 6 tygodni od wydania dziecka na świat należy powstrzymać się od kontaktów seksualnych. Po tym czasie nic nie stoi na przeszkodzie, aby stymulować łechtaczkę, chcąc wywołać orgazm. Na początku możesz dużo słabiej odczuwać pieszczoty niż dotychczas, ale to jest naturalne i powinno się ustabilizować w przeciągu 2. miesięcy. 

 

O ekspertce:

Weronika Jóźwiakedukatorka seksualna z Fundacji Nowoczesnej Edukacji SPUNK.

 

Bibliografia: 

  1. Baskin L., Shen J., Sinclair A., Cao M., Liu X., Liu G., Isaacson D., Overland M., Li Y., Cunhaa G. R., Development of the Human Penis and Clitoris, Differentiation 2018, 103: 74-85. 
  2. O’Connel H. E., Delancey J. O. L., Clitoral Anatomy in nulliparous, healthy, pemenopausal volunteers using unenhanced magnetic resonance imaging, Journal of Urology 2005, 173(6): 2060-2063. 
  3. Puppo V., Anatomy of the Clitoris: Revision and Clarifications about the Anatomical Terms for the Clitoris Proposed (without Scientific Bases) by Helen O’Connell, Emmanuele Jannini, and Odile Buisson, ISRN Obstetrics and Gynecology 2011, 261464. 

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy:

Podoba Ci
się ten artykuł?