Utwór o zdrowiu kobiet stał się viralem. „Uczyńmy ją piosenką lata” – apelują instagramerki
„Ile razy wasz ból został zignorowany? Ile razy byłyście nazwane nadgorliwymi histeryczkami? Niestety przez lata nasze ciała nie były poddawane badaniom klinicznym, a dzisiaj nadal płacimy tego zdrowotną cenę” – grzmi Martyna Kaczmarek. Aktywistka nagrała własną wersję „Female Body” – viralowej piosenki w mediach społecznościowych, która porusza ważny problem dotyczący zdrowia kobiet.
Wiralowa piosenka o kobiecym zdrowiu
Ten utwór powinien być hymnem kobiet! Stworzony przez artystkę Farideh „Female Body” to więcej niż tylko kolejna viralowa piosenka w mediach społecznościowych. Utwór ten, będący zarówno krytyką podejścia w medycynie do kobiecego ciała, jak i humorystycznym spojrzeniem na rzeczywistość, zdobył ogromną popularność wśród użytkowników TikToka i Instagrama. Piosenka Farideh nie tylko bawi, ale także edukuje i prowokuje do refleksji.
Farideh to znana tiktokerka, która zyskała rozpoznawalność dzięki swoim muzycznym talentom oraz odważnym, często kontrowersyjnym treściom. Jej piosenki poruszają ważne społeczne tematy, a jej styl łączy w sobie humor z poważnym przekazem. „Female Body” jest tego doskonałym przykładem – łączy wpadającą w ucho melodię z głębokim, krytycznym przesłaniem na temat pomijania kobiecego zdrowia w medycynie.
„Poranne mdłości, endometrioza, menopauza, migreny, PCOS. Co się dzieje z twoim ciałem? Nie wiemy, ponieważ tak naprawdę nigdy nie zbadaliśmy kobiecego ciała. Powiesz, że to wszystko jest w mojej głowie, ale badania są dość niespójne” – śpiewa tiktokerka.
Tekst utworu zwraca uwagę na to, jak często pomija się w badaniach fizjologię kobiecego ciała. Farideh śpiewa o frustracjach związanych z marginalizowaniem bólu, jakiego na co dzień doświadczają kobiety. W konsekwencji prowadzi to do dezinformacji i nieporozumień.
„Idę do lekarza po zwolnienie: 'spróbuj schudnąć, jesteś po prostu zdenerwowana’. W porządku, nie denerwuję się, po prostu poczekam 10 lat na diagnozę.
Jesteś psychosomatyczna, taka dramatyczna, histeryczna, emocjonalna, nieobliczalna” – słyszymy.
Słowa te oddają esencję problemu – brak rzetelnej i wszechstronnej wiedzy na temat kobiecego ciała, który pozostawia kobiety nieprzygotowane do zrozumienia własnego zdrowia.
Rozwiń„Choroby serca, chroniczne zmęczenie, depresja i lęki powodują ból? Nie, nie, tak naprawdę nigdy nie zbadaliśmy kobiecego ciała. Ono jest bardziej tajemnicze niż Iluminaci. Wygląda jak ciało mężczyzny, ale z cyckami” – podsumowuje artystka.
„Uczyńmy ją piosenką lata”
Piosenka Farideh szybko stała się hitem w mediach społecznościowych, zdobywając miliony wyświetleń i tysiące komentarzy. Użytkowniczki TikToka oraz Instagrama podchwyciły temat i stworzyły własne wersje i remiksy piosenki.
Rozwiń„Petycja, aby uczynić to piosenką lata” – apeluje popularna instagramerka Jemma Bella.
Kobiety podzieliły się także osobistymi doświadczeniami związanymi z brakiem odpowiedniej diagnozy swoich dolegliwości. To pokazuje, jak powszechny jest problem poruszany przez Farideh.
„Aż 700 chorób jest diagnozowanych u kobiet później niż u mężczyzn (…) Ból kobiet jest traktowany mniej poważnie.
Ile razy Wasz ból został zignorowany?
Ile razy byłyście nazwane nadgorliwymi histeryczkami?Niestety przez lata nasze ciała nie były poddawane badaniom klinicznym, a dzisiaj, nadal… płacimy tego zdrowotną cenę.
Pytaj. Domagaj się. Ufaj intuicji. Nie daj się zbyć.
WALCZ” – grzmi Martyna Kaczmarek, która nagrała własną przeróbkę piosenki.
Dzięki mediom społecznościowym temat zyskał szerokie zainteresowanie, co przyczynia się do zwiększania świadomości i (być może) zmian w podejściu do kobiecego ciała. Popularność piosenki świadczy również o tym, że kobiety nie chcą dłużej cierpieć w domowym zaciszu i domagają się lepszej i bardziej wszechstronnej opieki zdrowotnej.
RozwińZobacz także
Maja Staśko przez lata szukała źródła potwornego bólu brzucha. „Wiem, że nie jestem jedyna. Boję się o nas wszystkie” – podkreśla
Poprawa opieki zdrowotnej dla kobiet się opłaca. „Może przynieść globalnej gospodarce co najmniej 1 bilion dolarów”
„Twoja żona jest twoją partnerką, nie matką” – przypominają mężczyźni w mediach społecznościowych. Te nagrania to hit TikToka
Polecamy
„Przeszłam przez ból migrenowy, stygmatyzację i medyczny gaslighting, i mam już dość”. Gwiazda filmów Marvela wspiera osoby chorujące na migrenę
Polki nie chcą robić mammografii. Ale to nie ich wina. „To rozwiązanie zostało nam zabrane”
Podstępna, okrutna, wciąż bagatelizowana choroba. Czas ujarzmić endometriozę!
Czas przestać bać się raka! Rak’n’Roll zaprasza na konferencję Rak Off pod matronatem Hello Zdrowie
się ten artykuł?