Przejdź do treści

„Pusia może być symetryczna, niesymetryczna”. Ginekolożka wyjaśnia, co zrobić, jeśli jej kształt powoduje ból

Kobieta leży na łóżku, obok niej bukiet kwiatów
Asymetryczny kształt warg sromowych może powodować dyskomfort/fot. Valeriya/ Pexels
Podoba Ci
się ten artykuł?

„Kapturek może być większy lub mniejszy. Wargi mogą być dłuższe, krótsze i jest to absolutnie zupełnie normalne” – podkreśla lek. Agnieszka Nalewczyńska. Ginekolożka zaznacza jednak, że w niektórych przypadkach asymetryczność narządów płciowych może powodować ból i dyskomfort. 

Ból i dyskomfort waginy

„Pusia, jak każdy widzi, może być symetryczna, niesymetryczna” – mówi o waginie na opublikowanym wideo na swoim profilu na Instagramie Agnieszka Nalewczyńska. Ginekolożka postanowiła wyjaśnić, co zrobić, jeśli kształt naszych narządów płciowych powoduje dyskomfort. Zaznacza jednak, że nie ma żadnych norm, co do wyglądu czy kształtu.

„Kapturek może być większy lub mniejszy. Wargi mogą być dłuższe, krótsze i jest to absolutnie zupełnie normalne” – podkreśla.

Można wyróżnić różne rodzaje warg sromowych. Czasem to wargi mniejsze są bardziej widoczne niż większe. Różnice te są całkowicie fizjologiczne i normalne, ponieważ każdy człowiek różni się od siebie zarówno kształtem oczu czy twarzy, kolorem włosów, jak i rozmiarem i wyglądem narządów intymnych. Jak wyjaśnia Nalewczyńska, w niektórych przypadkach można jednak odczuwać dyskomfort a nawet ból.

„Jeżeli np. w trakcie seksu zawijają się one do środka, powodując ból lub przy noszeniu obcisłej bielizny obcierają się i powodują jakikolwiek dyskomfort lub infekcje, lub schną na brzegach, to oczywiście możemy zrobić labioplastykę” – wyjaśnia.

Joanna Keszka

Labioplastyka – na czym polega?

Labioplastyka to zabieg chirurgiczny, którego głównym celem jest zmniejszenie lub powiększenie warg sromowych, zarówno mniejszych, jak i większych. Ekspertka tłumaczy, że można wykonać go laserowo lub radiofrekwencją. Zabieg jest małoinwazyjny i nie powoduje zbyt wielu skutków ubocznych.

„My z założenia wybieramy właśnie tę radiofrekwencję i możemy wargi obciąć w sposób typowy, czyli po prostu odciąć końce albo możemy zrobić metodą klinową.

Jeżeli macie też problem z kapturkiem czy z napletkiem, też można go usunąć i jednocześnie odsłonić łechtaczkę” – mówi ekspertka.

I dodaje, że po wycięciu fragmentów warg pacjentce zakłada się szwy. Zwykle ostateczny rezultat po zabiegu widoczny jest po czasie od dwóch do czterech tygodni, ponieważ może pojawić się opuchlizna pozabiegowa. Ostatecznie efekty można ocenić po około sześciu miesiącach.

Kiedy plastyka warg sromowych to dobry pomysł? 

Może się zdarzyć, że labioplastyka jest wskazana ze względu na przerośnięte wargi sromowe. W takiej sytuacji pacjentka może być narażona na ból i otarcia, a nawet rany w trakcie noszenia bielizny, spodni, uprawiania sportów. Dodatkowo za duże wargi sromowe mogą powodować nieprzyjemne doznania w trakcie kontaktów seksualnych, a ma to znaczenie dla sporej grupy kobiet. W takich przypadkach zabieg ten jest niezbędny dla prawidłowego funkcjonowania pacjentki. 

Drugą najczęstszą przyczyną labioplastyki są kwestie estetyczne. Przykładowo na zabieg ten mogą zdecydować się panie, które przeszły ciężki poród lub doznały urazu w okolicach intymnych. Czasami zmiany w wyglądzie warg sromowych mogą być także powiązane z piercingiem czy kuracjami hormonalnymi. W każdym z tych przypadków kobieta może wybrać się do kliniki medycyny estetycznej i poprosić o zabieg plastyki warg sromowych ze względów estetyki oraz wygody.  

Dobrze pamiętać o tym, że każda kobieta powinna czuć się usatysfakcjonowana nie tylko z życia codziennego, zawodowego i rodzinnego, ale także seksualnego. Często labioplastyka jest metodą na poprawę zadowolenia z samozaspokajania oraz stosunków z partnerem. Zmiana wyglądu, kształtu oraz wielkości warg sromowych może być kluczem do znacznie przyjemniejszego życia seksualnego 

Agnieszka Nalewczyńska

Dr Agnieszka Nalewczyńska to ginekolożka i lekarka medycyny estetycznej. Jest założycielką fundacji Jeszcze, która zajmuje się między innymi edukacją seksualną oraz właścicielką kliniki Estebelle Wilanów. Ukończyła Akademię Medyczną w Warszawie.

Ekspertka jest aktywna w mediach społecznościowych, gdzie zamieszcza różne posty dotyczące m.in. higieny intymnej, depilacji czy ginekologii estetycznej. Jej profil na Instagramie obserwuje 243 tys. osób.

Do wyświetlenia tego materiału z zewnętrznego serwisu (Instagram, Facebook, YouTube, itp.) wymagana jest zgoda na pliki cookie.Zmień ustawieniaRozwiń

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy:

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.
Podoba Ci
się ten artykuł?