Choroby weneryczne u mężczyzn – co powinieneś wiedzieć?
Choroby weneryczne u mężczyzn stanowią poważny problem zdrowotny, który może mieć daleko idące konsekwencje, jeśli nie zostaną szybko zdiagnozowane i leczone. Pomimo postępów w medycynie, opóźnione leczenie prowadzi do poważnych powikłań, w tym niepłodności. Warto zatem pamiętać o regularnych badaniach oraz odpowiedniej profilaktyce, aby zapobiegać rozprzestrzenianiu się chorób wenerycznych.
- Czym jest choroba weneryczna?
- Najczęstsze choroby weneryczne u mężczyzn
- Objawy chorób wenerycznych u mężczyzn
- Jakie badania na choroby weneryczne u mężczyzn wykonać?
- Leczenie chorób wenerycznych u mężczyzn
- Jakie są powikłania chorób wenerycznych u mężczyzn?
- Choroby weneryczne u mężczyzn — jak ich uniknąć?
Czym jest choroba weneryczna?
Choroba weneryczna jest zakażeniem, które przenosi się podczas kontaktów seksualnych, w tym stosunków dopochwowych, analnych oraz pieszczot oralnych. Może być wywołana przez różne patogeny, takie jak:
- wirusy;
- bakterie;
- grzyby;
- pierwotniaki.
Do transmisji patogenów dochodzi poprzez kontakt błon śluzowych lub uszkodzonej skóry z płynami ustrojowymi zakażonej osoby, takimi jak krew czy sperma.
O HIV wiemy, że ok. 15 tysięcy osób w Polsce leczy się w związku z tym zakażeniem. Narodowy Instytut Zdrowia – Państwowy Zakład Higieny podejrzewa jednak, że jest to nieco więcej, bo ok. 19-20 tysięcy osób. Obecnie ta liczba uległa zwiększeniu w wyniku migracji wojennej z Ukrainy. Jeśli jednak chodzi o rzeżączkę, kiłę czy chlamydiozę problem jest dużo większy. Nie będę nawet przytaczał danych oficjalnych, ponieważ są niewiarygodne. Takich zakażeń prawie nikt bowiem nie zgłasza, ponieważ trzeba podać imię, nazwisko, PESEL. [...] Oficjalne statystyki – tysiąc zdiagnozowanych kił, tysiąc zdiagnozowanych rzeżączek – należałoby pomnożyć razy 10 bądź 20. To moja ocena i informacje z ośrodków zajmujących się leczeniem pacjentów, natomiast nie są one potwierdzone żadnymi oficjalnymi danymi, gdyż tych po prostu nie ma.
Najczęstsze choroby weneryczne u mężczyzn
Wśród najczęstszych chorób wenerycznych u mężczyzn można wyróżnić kilka kluczowych infekcji:
- opryszczka (łac. Herpes simplex virus) – wywoływana przez wirus opryszczki pospolitej, przenoszona głównie podczas kontaktów seksualnych;
- chlamydioza – infekcja bakteryjna wywołana przez Chlamydia trachomatis, często przebiegająca bezobjawowo, co utrudnia jej wykrycie;
- mykoplazmoza – spowodowana przez bakterie Mycoplasma genitalium, mogąca prowadzić do zapaleń układu moczowo-płciowego;
- cytomegalia – choroba wirusowa wywołana przez cytomegalowirus (CMV), przenoszona zarówno drogą płciową, jak i przez kontakt z płynami ustrojowymi;
- rzęsistkowica – zakażenie wywołane przez pierwotniaka Trichomonas vaginalis, przenoszone głównie podczas stosunków seksualnych;
- rzeżączka – wywoływana przez bakterie Neisseria gonorrhoeae, bardzo zaraźliwa infekcja przenoszona drogą płciową, w tym podczas seksu oralnego i analnego;
- kiła – wywoływana przez bakterię Treponema pallidum, przenoszona głównie podczas kontaktów seksualnych, charakteryzująca się różnymi etapami klinicznymi i mogąca prowadzić do poważnych powikłań zdrowotnych.
Objawy chorób wenerycznych u mężczyzn
Objawy chorób wenerycznych u mężczyzn mogą być zróżnicowane i często subtelne, co utrudnia ich wykrycie na wczesnym etapie. Typowe symptomy obejmują:
- ból i pieczenie podczas oddawania moczu lub stosunku;
- nietypową wydzielinę z cewki moczowej, w tym ropną;
- ból jąder i okolic moszny;
- parcie na mocz;
- świąd, wysypkę, pieczenie, zaczerwienienie okolic intymnych.
Pierwsze objawy chorób wenerycznych u mężczyzn
Opryszczka | Rzeżączka | Kiła | Chlamydioza |
|
|
|
|
W tej chwili tak naprawdę pacjenci z zakażeniami przenoszonymi drogą płciową nie mają praktycznie gdzie się udać po pomoc. Trafiają więc do ginekologa, do urologa, do zakaźnika, do dermatologa/wenerologa. De facto tylko w poradniach HIV, poradniach PrEP (przedekspozycyjna profilaktyka zakażenia HIV) i wybranych gabinetach wenerologicznych otrzymają pełną, kompleksową diagnostykę i leczenie. [...] Wielu lekarzy po prostu nie pamięta, jak leczy się zakażenia przenoszone drogą płciową, bo jeszcze kilkanaście lat temu ich tyle nie było.
Jakie badania na choroby weneryczne u mężczyzn wykonać?
Diagnostyka chorób wenerycznych u mężczyzn jest procesem wieloetapowym, który rozpoczyna się od szczegółowego wywiadu przeprowadzonego przez urologa. Lekarz pyta pacjenta o zgłaszane dolegliwości oraz ryzykowne kontakty seksualne, a następnie przystępuje do badania narządów płciowych. Kolejnym krokiem jest skierowanie pacjenta na odpowiednie badania laboratoryjne.
W zależności od podejrzewanej infekcji, do analizy pobiera się różne biomateriały, takie jak ejakulat, wydzielina z prostaty, wymaz z cewki moczowej czy mocz. Przykładowo, aby zdiagnozować rzęsistkowicę, pobiera się wymaz z cewki moczowej do hodowli bakteriologicznej, natomiast w przypadku cytomegalii – ejakulat. Diagnostyka może również obejmować badania serologiczne z próbki krwi, które są kluczowe w wykrywaniu:
- kiły;
- HIV;
- HBV;
- HCV.
Ponadto wykonuje się badania bakteriologiczne z wymazów pobranych z układu moczowo-płciowego oraz ze zmian na błonach śluzowych i skórze, aby zidentyfikować zakażenia takie jak rzeżączka czy chlamydioza.
Leczenie chorób wenerycznych u mężczyzn
Leczenie chorób wenerycznych u mężczyzn jest zróżnicowane i zależy od rodzaju infekcji oraz jej zaawansowania. W przypadku chorób bakteryjnych, takich jak rzeżączka czy chlamydia, stosuje się antybiotykoterapię. Często wystarcza jedna dawka antybiotyku, ale decyzja o rodzaju i długości leczenia należy do lekarza, który może dostosować terapię do indywidualnych potrzeb pacjenta. W przypadku kiły leczenie może być bardziej złożone i wydłużone.
Niektóre choroby weneryczne, takie jak opryszczka narządów płciowych, zakażenie wirusem HIV czy zakażenie wirusem brodawczaka ludzkiego (HPV), są nieuleczalne. W tych przypadkach terapia skupia się na łagodzeniu objawów, kontrolowaniu przebiegu choroby oraz zapobieganiu powikłaniom.
Przedwczoraj miałem pacjenta, który się dziwił: „Ale jak to? Jeden zastrzyk i już po kile?”. Tak. Jeden zastrzyk w pośladek pozwoli na wyleczenie kiły. Podobnie z rzeżączką – jeden zastrzyk i cztery tabletki na raz i będzie po. Chlamydiozę natomiast doksycyklina wyleczy w siedem dni. Pacjenci myślą, że leczenie będzie skomplikowane, drogie. A tak nie jest.
Jakie są powikłania chorób wenerycznych u mężczyzn?
Powikłania chorób wenerycznych u mężczyzn mogą prowadzić do poważnych problemów zdrowotnych, takich jak:
- niepłodność – uszkodzenie układu rozrodczego spowodowane przez nieleczone infekcje mogą prowadzić do trudności w poczęciu dziecka;
- reaktywne zapalenie stawów – stan zapalny stawów wywołany chlamydiozą, objawiający się bólem i obrzękiem;
- zapalenie odbytnicy – powikłanie opryszczki narządów płciowych, prowadzące do bólu i dyskomfortu;
- rak odbytu i penisa – związany z zakażeniem wirusem brodawczaka ludzkiego (HPV);
- zapalenie jąder i najądrzy – infekcja powodująca ból i obrzęk, co może prowadzić do długoterminowych problemów z płodnością.
Choroby weneryczne u mężczyzn — jak ich uniknąć?
Mężczyźni mogą uniknąć chorób wenerycznych poprzez świadome i odpowiedzialne podejście do życia seksualnego oraz regularne stosowanie środków ochrony, m.in.:
- używanie prezerwatyw – znacząco zmniejszają ryzyko zakażenia chorobami przenoszonymi drogą płciową, takimi jak rzeżączka, chlamydia, czy HIV. Prezerwatywy są skuteczną barierą ochronną przed przenoszeniem zarówno bakterii, wirusów, jak i innych patogenów;
- regularne badania i testy diagnostyczne – wykonywanie testów na choroby przenoszone drogą płciową pozwala na wczesne wykrycie oraz szybkie leczenie infekcji;
- wierność seksualna i ograniczenie liczby partnerów – może znacznie zmniejszyć ryzyko zarażenia się chorobami wenerycznymi;
- edukacja seksualna – pozwala na świadome podejmowanie decyzji dotyczących zdrowia seksualnego oraz odpowiednie reagowanie w przypadku podejrzenia zakażenia.
O ekspercie:
Dr Bartosz Szetela – specjalista chorób zakaźnych, specjalizujący się w opiece nad osobami żyjącymi z HIV, diagnostyce i terapii zakażeń przenoszonych droga płciową, profilaktyce przedekspozycyjnej HIV w ramach Poradni Wszystkich Świętych we Wrocławiu, nauczyciel akademicki w Katedrze i Klinice Chorób Zakaźnych, Chorób Wątroby i Nabytych Niedoborów Odpornościowych UMED we Wrocławiu. Cala rozmowa na temat leczenia chorób wenerycznych w Polsce: https://www.hellozdrowie.pl/dr-bartosz-szetela-oficjalne-statystyki-zdiagnozowanych-chorob-wenerycznych-nalezaloby-pomnozyc-razy-10-badz-20/
Bibliografia:
- Henkel R., Long-term consequences of sexually transmitted infections on men’s sexual function: A systematic review, Arab Journal of Urology 2021, 19(3), 411-418.
- Lanjouw E. i in., European guideline on the management of Chlamydia trachomatis infections, Dermatology Review, 2017:1-17.
- Sauerbrei A., Herpes Genitalis: Diagnosis, Treatment and Prevention. Geburtshilfe und Frauenheilkunde 2016, 76(12), 1310-1317.
- Van Ommen C. E., Malleson S., Grennan T., A practical approach to the diagnosis and management of chlamydia and gonorrhea, CMAJ 2023, 195(24): E844-E849.
- Wihlfahrt K. i in., Sexually Transmitted Diseases-An Update and Overview of Current Research. Diagnostics (Basel, Switzerland) 2023, 13(9), 1656.
Podoba Ci się ten artykuł?
Powiązane tematy:
Polecamy
Twoje ręce są najlepszymi narzędziami diagnostycznymi! Oto jak wykonać samobadanie jąder
FDA zatwierdziła pierwszy domowy test na syfilis. Wystarczy 15 minut i jedna kropla krwi
Teratozoospermia a szansa na ciążę. Czy istnieje taka zależność?
Kryptozoospermia – kiedy liczba plemników w nasieniu spada?
się ten artykuł?