Higiena intymna u mężczyzn – jak i dlaczego trzeba o nią dbać?
Panowie, tak jak i panie, powinni regularnie dbać o czystość swoich narządów rodnych. To, jak często należy to robić oraz w jaki sposób, nie jest jednak takie oczywiste. Tymczasem warto wiedzieć na ten temat sporo, chociażby po to, aby nie dochodziło do przenoszenia chorób drogą płciową. Jak powinna wyglądać higiena intymna u mężczyzn i o czym powinni oni pamiętać?
Higiena i pielęgnacja miejsc intymnych u mężczyzn – na jakie kosmetyki warto zwrócić uwagę?
Jak dbać o higienę intymną mężczyzn? Wbrew pozorom nie jest to takie oczywiste. Przykładowo, panowie powinni pamiętać, aby zsuwać napletek, a następnie czyścić żołądź, a nie wszyscy o tym wiedzą. Trzeba potraktować tę część ciała ciepłą wodą, aby pozbyć się nalotu i uporczywego brudu. Jest to konieczne, aby nie doszło do zapalenia dróg moczowo-płciowych.
Warto korzystać np. z płynu do higieny miejsc intymnych, który nawilża skórę prącia i pozwala utrzymać równowagę hydrolipidową jego okolic. Zwykły żel pod prysznic może naruszyć naturalną florę penisa. Co więcej, niekiedy doprowadza do podrażnień oraz rozwoju stanów zapalnych. Pamiętaj też, aby wycierać narządy rodne oddzielnym ręcznikiem i wymieniaj go co 2-3 dni.
Rozważ zakup chusteczek do higieny intymnej, które doskonale sprawdzają się wtedy, gdy nie ma dostępu do prysznica. Niektórzy panowie, zwłaszcza ci w starszym wieku, powinni sięgać po produkty pozwalające zachować odpowiednią higienę podczas nietrzymania moczu. Mamy tu na myśli chłonne majtki oraz wkładki urologiczne, powstrzymujące rozwój bakterii.
Higiena intymna u mężczyzn i dobre nawyki
Myj genitalia przynajmniej raz dziennie – jeśli chodzisz na basen czy do sauny, okolice intymne warto oczyścić dodatkowo po skorzystaniu z wymienionych miejsc, aby uniknąć rozwoju ewentualnej infekcji. Jednocześnie jednak pamiętaj, aby zachować umiar i nie robić tego nagminnie, ponieważ wówczas może dojść do zaburzeń flory bakteryjnej. Nie można zapomnieć także o myciu okolic intymnych przed i po stosunku seksualnym.
Dobrym nawykiem będzie systematyczne wymienianie bielizny i pranie jej w delikatnych detergentach. Zdecydowanie najlepsza jest ta wykonana z bawełny, oddychająca i nieuciskająca. To ważne szczególnie w trakcie upałów oraz podczas aktywności sportowej – wówczas skóra krocza podatna jest na odparzenia.
Higiena miejsc intymnych u mężczyzn ze skłonnością do alergii
Warto też co nieco powiedzieć o kosmetykach dla mężczyzn ze skłonnością do alergii – w tym przypadku sprawdzą się produkty hipoalergiczne. Jakie składniki można znaleźć w takich środkach? Między innymi probiotyki, kwas laktobionowy, kwas mlekowy. Osoby, które prowadzą intensywny tryb życia, powinny pomyśleć z kolei o dezodorantach do higieny intymnej – dzięki nim można liczyć na świeżość przez całą dobę.
Najlepsze kosmetyki dla alergików pozbawione są alkoholu oraz barwników. Jeśli znajdują się one w składzie, łatwo o podrażnienia czy wywołanie reakcji skórnej. Nierekomendowane jest również stosowanie klasycznego mydła, które ma odczyn zasadowy (a więc inny niż skóra) i wzbogacany jest często o substancje zapachowe.
Pielęgnacja miejsc intymnych u mężczyzn – dlaczego jest ważna?
W męskich okolicach intymnych zlokalizowanych jest sporo gruczołów łojowych i potowych, a skóra na tym obszarze poci się w większym stopniu niż u kobiet. Ma ona większą grubość, jest również bardziej owłosiona – mogą w niej zatem łatwo gromadzić się bakterie oraz grzyby. To doskonałe warunki do rozwoju infekcji intymnych lub zapalenia cewki moczowej, które – co istotne – zmniejszają szansę na potomstwo. Odpowiednia higiena narządów rodnych skutecznie im zapobiega.
Nawet jeżeli nie dojdzie do rozwoju infekcji u mężczyzny, to zdecydowanie większym ryzykiem będzie obarczona jego partnerka seksualna. Warto dodać, że okolice intymne mężczyzn są podatne na podrażnienia oraz stosunkowo delikatne. Nietrudno jest uszkodzić naskórek, a tym samym doprowadzić do mało przyjemnych schorzeń skóry.
Bibliografia:
- Eriksson K., Dickins T. E., Strimling P., Global sex differences in hygiene norms and their relation to sex equality, PLOS Global Public Health 2022, 2(6), e0000591.
- Kwena Z. A., Bukusi E. A., Gorbach P., Sharma A., Sang N. M., Holmes K. K., Genital Hygiene Practices of Fishermen Targeted for a Topical Microbicide Intervention against STIs in Kisumu, Kenya, Interantional Journal of STD & AIDS 2010, 21 (6): 435-440.
- Steele M., Bukusi E., Cohen C., Shell-Duncan B., Holmes K., Male genital hygiene beliefs and practices in Nairobi, Kenya, Sexually transmitted infections 2004, 80(6), s. 471-476.
Podoba Ci się ten artykuł?
Powiązane tematy:
Polecamy
Czy możliwe jest złamanie prącia? Kiedy może dojść do urazu penisa?
Biopsja jądra i jej znaczenie w diagnostyce męskiej niepłodności
Androlog, czyli lekarz od „męskich spraw”. Kiedy się do niego udać?
Majtki z terminem ważności? Po jakim czasie powinnyśmy je wyrzucić i kupić nowe?
się ten artykuł?