HELLO ZDROWIE ROZMOWY: „Ciąża czasami może być zaskoczeniem”. Jak dobrze się do niej przygotować? Odpowiadają ginekolodzy
„Kobiety rodzą teraz w 45.-47. roku życia. Czasami jest to ciąża wyczekana, pierwsza. Nigdy nie jest za późno” – przekonują Beata Sterlińska-Tulimowska i Jacek Tulimowski, lekarze-specjaliści ginekologii i położnictwa. Czasem jednak trzeba „pomóc szczęściu”, a przede wszystkim zbadać stan swojego zdrowia oraz do ciąży odpowiednio i z wyprzedzeniem się przygotować.
Do najnowszego odcinka podcastu HELLO ZDROWIE ROZMOWY zaprosiliśmy małżeństwo ginekologów – Beatę Sterlińską-Tulimowską i Jacka Tulimowskiego. Obydwoje są ginekologami-położnikami. Obydwoje prowadzą ciąże i od lat obserwują zmiany, jakie zachodzą w poziomie wiedzy i w rozwoju nauki dotyczącej prekoncepcji, ale także w społeczeństwie i podejściu kobiet do planowania ciąży.
– Kobiety chcą odnieść sukces finansowy, zawodowy i dziecko jest gdzieś umiejscowione w tym planie na życie i ma się pojawić wtedy, kiedy to kobiecie pasuje, kiedy ona zwiedzi świat, kiedy zarobi pieniądze, kiedy sobie kupi wymarzone mieszkanie. I wtedy ta kobieta pojawia się u ginekologa – opowiada Beata Sterlińska-Tulimowska, dodając, że obecnie często o pierwsze dziecko starają się kobiety powyżej 40. roku życia.
Obydwoje lekarze zapewniają, że ciąża po 40. jest jak najbardziej możliwa – może być zdrowa i bezpieczna – i nigdy nie zniechęcają swoich pacjentek do takich planów. Natomiast przekonują, że do ciąży (w każdym wieku !) dobrze jest odpowiednio się przygotować. Tym bardziej że nie zawsze ciąża jest planowana i może pojawić się z zaskoczenia – nawet u tych kobiet, które stosują antykoncepcję.
Dlaczego to jest ważne? Warto mieć świadomość, że kluczowe procesy rozwojowe dla dziecka zachodzą bardzo wcześnie. Cewa nerwowa – zawiązek mózgu i rdzenia kręgowego kształtuje się już pomiędzy 22. a 28. dniem od zapłodnienia. Na tym wczesnym etapie rozwojowym, ciąża często pozostaje jeszcze nierozpoznana.
Na czym ma polegać takie przygotowanie? Przede wszystkim trzeba zweryfikować stan swojego zdrowia. Wyregulować organizm, jeśli tego potrzebuje i absolutnie nie zapominać o właściwej suplementacji. Najważniejszy na liście składników jest kwas foliowy. Jak się okazuje, niestety w Polsce nadal między 70 a 90 procent kobiet nie suplementuje kwasu foliowego w okresie przedkoncepcyjnym.
Jakie badania warto zrobić, jeśli planuje się zajście w ciążę? Jak powinna wyglądać wizyta prekoncepcyjna? Na te wszystkie pytania znajdziecie odpowiedzi w rozmowie Karoliny Wierzbińskiej z Beatą Sterlińską-Tulimowską i Jackiem Tulimowskim. Zapraszamy do słuchania i do oglądania!
Sponsorem podcastu jest marka Pueria.
Podoba Ci się ten artykuł?
Powiązane tematy:
Polecamy
„Kiedy ludzie pytają: ’17 lat razem razem i wciąż nie macie dzieci?’. Po prostu pokażę im to”. Jej ciało przeszło dużo, a serce jeszcze więcej
Jennifer Lawrence jest w ciąży. Aktorka spodziewa się drugiego dziecka. Ma za sobą również dwa poronienia
Melania Trump zabiera głos w sprawie aborcji: „Chcę decydować o tym, co zrobię ze swoim ciałem”
Tabletki antykoncepcyjne a ciąża? Choć zdarza się to rzadko, może gruntownie zmienić nasze życiowe plany
się ten artykuł?