Przejdź do treści

Błyskawiczne efekty rządowego programu in vitro. Jest już 50 ciąż

Specjalista w laboratorium patrzy w komputer- Hello Zdrowie
Leczenie niepłodności to bardzo kosztowny proces źródło: Adobe Stock
Podoba Ci
się ten artykuł?

Po ośmiu latach przerwy wrócił pogram refundacji in vitro przeznaczony dla par, które mają problemy z płodnością. I choć trwa zaledwie pięć tygodni, to już przyniósł efekty w postaci około 50 ciąż.

2,5 mld zł na procedurę in vitro

Program rozpoczął się 1 czerwca 2024 r. i potrwa do 31 grudnia 2028 r. Jest nadzieją dla par dotkniętych niepłodnością. Leczenie niepłodności to bardzo kosztowny proces, dlatego Ministerstwo Zdrowia postanowiło wesprzeć pary w ich niełatwej drodze do rodzicielstwa. Po raz pierwszy program jest skierowany również do pacjentów onkologicznych. Rząd przeznaczy na jego realizację w sumie 2,5 mld zł.

Jak informuje „Dziennik Gazeta Prawna”, mimo tego, że program wystartował zaledwie pięć tygodni temu, zarejestrowano już 50 ciąż.

 „To możliwe, bo pacjentki, które są już w programie, nie korzystają z pełnej procedury przewidzianej dla pozaustrojowego zapłodnienia. Wykorzystują zamrożone zarodki, stąd możliwość uzyskania efektu tak szybko” – mówi Katarzyna Malinowska-Olczyk, rzeczniczka prasowa Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego, cytowana przez „DGP”.

To właśnie tam udało się uzyskać pierwszą ciążę z obecnego programu. W tym samym miejscu, w 1987 roku na świat przyszło pierwsze dziecko z in vitro w Polsce.

Przypomnijmy, w latach 2013-2016 roku w Polsce obowiązywał rządowy program in vitro, dzięki któremu narodziło się ponad 22 tysiące dzieci. Na ten cel ze środków publicznych przeznaczono wówczas 250 milionów złotych. W 2016 roku rząd PiS zrezygnował z programu zastępując go „Programem kompleksowej ochrony zdrowia prokreacyjnego w Polsce”, który przyniósł niespełna 300 ciąż. In vitro dofinansowywała część samorządów w Polsce.

Niepłodność zaliczana jest przez Światową Organizację Zdrowia do chorób cywilizacyjnych. W Polsce dotkniętych jest nią ok. 1,5 miliona par. Ta liczba niestety stale rośnie.

Na zdjęciu noworodek, na planie głównym widać stopy- Helo Zdrowie

Kto może skorzystać z programu in vitro?

Zgodnie z informacjami Ministerstwa Zdrowia z programu refundacji in vitro mogą skorzystać pary z niepłodnością stwierdzoną lub nieskutecznie leczoną w ciągu 12 miesięcy przed zgłoszeniem do programu. Pary nie muszą być w związku formalnym, by przystąpić do procedury.

Obowiązują jednak kryteria wiekowe. Z programu mogą skorzystać:

  • kobiety do 42. roku życia – jeśli korzystają z własnych komórek jajowych lub dawstwa nasienia;
  • kobiety do 45. roku życia – jeśli korzystają z dawstwa oocytów lub zarodka;
  • mężczyźni do 55. roku życia.

W przypadku pacjentów onkologicznych program obejmie kobiety od okresu dojrzewania do 40. roku życia i mężczyzn od okresu dojrzewania do 45. roku życia.

Program obejmie także pary, które mają kriokonserwowane i przechowywane zarodki, w ramach wcześniej realizowanych procedur. Można do niego przystąpić także mimo wcześniejszego korzystania z programów refundacji in vitro finansowanych przez samorządy lub z wcześniejszego programu rządowego.

źródło: gazetaprawna.pl, Hello Zdrowie

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy:

Podoba Ci
się ten artykuł?