Najmniej inwazyjny sposób wycięcia mięśniaków macicy. To pierwszy taki zabieg w Polsce!
W poznańskim szpitalu wykonano nowatorski zabieg. Chirurdzy usunęli mięśniaki macicy bez potrzeby przeprowadzania inwazyjnej procedury i usuwania całej macicy, wykorzystując przezpochwową ablację prądem. To pierwszy taki przypadek w naszym kraju. Jak podkreślają eksperci, pacjentki często obawiają się leczenia. Dzięki nowemu podejściu mogą liczyć na lepszą opiekę.
Nowatorski zabieg w poznańskim szpitalu
Historyczny krok wykonano w Ginekologiczno-Położniczym Szpitalu Klinicznym UM w Poznaniu. Zespół ekspertów pod kierownictwem profesora Macieja Wilczaka przeprowadził pierwszy w Polsce zabieg usuwania mięśniaków macicy z wykorzystaniem przezpochwowej ablacji prądem o częstotliwości radiowej TVRFA. Jak wyjaśniono na profilu na Facebooku placówki medycznej, to unikalna i minimalnie inwazyjna metoda.
„Mięśniaki macicy to najczęściej występujący u kobiet rodzaj łagodnych guzów zlokalizowanych w mięśniu macicy. Szacuje się, że schorzenie dotyczy aż 50 procent kobiet w Polsce” – komentuje prof. dr hab. n. med. Maciej Wilczak, koordynator Międzynarodowego Centrum Minimalnie Inwazyjnej Chirurgii Miednicy Mniejszej w poznańskim szpitalu.
Jak podkreśla specjalista, mięśniaki stanowią poważny problem zdrowotny wśród kobiet. Ekspert tłumaczy, że połowa pacjentek zostaje zdiagnozowana w wieku rozrodczym.
„Mięśniaki często nie dają szczególnych objawów. Jeśli takie występują, mogą to być np. nieprawidłowe krwawienia maciczne – obfite, nieregularne miesiączki czy krwawienia i plamienia między miesiączkami. Czasem pacjentki odczuwają dyskomfort i ból w okolicy podbrzusza, skarżą się na częstsze oddawanie moczu, trudności w oddawaniu stolca oraz zaparcia” – wymienia.
I dodaje, że pacjentki z mięśniakami mogą mieć problemy z zajściem w ciążę lub donoszeniem jej. Nierzadko są one przyczyną poronień i przedwczesnych porodów.
Ryzyko konieczności usunięcia macicy
Poznański szpital podkreśla, że innowacyjna metoda jest doskonałą metodą terapii dla kobiet, które obawiały się zabiegu i nie decydowały się na usunięcie mięśniaków.
„Część pacjentek nie poddaje się leczeniu operacyjnemu ze względu na potencjalne ryzyko konieczności usunięcia całej macicy podczas zabiegu operacyjnego” – wyjaśniono.
Jak dodano, niestety istnieje takie ryzyko. Jeśli mięśniaki macicy okażą się na tyle duże lub jest ich tak wiele, że nie można ich wyłuszczyć, wtedy lekarze decydują się na histerektomię. W niektórych przypadkach mięśniaki mogą także przyczyniać się do patologicznych krwawień i anemizacji pacjentek. Z tego powodu przed zabiegiem każda pacjentka jest informowana o możliwej konieczności usunięcia macicy podczas zabiegu.
„Pewna grupa pacjentek nie wyraża również zgody na usunięcie macicy, co oczywiście zmusza lekarzy do zaakceptowania takiej decyzji” – tłumaczą eksperci.
Dzięki innowacyjnej metodzie pacjentki będą mogły teraz liczyć na więcej opcji leczenia.
Rozwiń
Zdiagnozowano u ciebie mięśniaki macicy?
Polecamy
Dwulatka z guzem jajnika. Coraz młodsze pacjentki potrzebują opieki ginekologicznej
Historyczna decyzja. 140 kobiet uzyskało odszkodowanie za powikłania po wszczepieniu siatki ginekologicznej
PCOS a ciąża – czy to przeszkoda na drodze do macierzyństwa?
Niepłodność pierwotna może dotyczyć zarówno kobiet, jak i mężczyzn
się ten artykuł?