Smog panuje w Polsce. 36 polskich miast znalazło się w europejskim rankingu 50 najbardziej zanieczyszczonych
Według najnowszego raportu Światowej Organizacji Zdrowia, 36 spośród 50 najbardziej zanieczyszczonych miast Unii Europejskiej leży w Polsce. Najwyższy poziom w Polsce odnotowano w Opocznie, Żywcu, Rybniku i Pszczynie. To alarmujący wynik dla mieszkańców Polski.
Raport Światowej Organizacji Zdrowia
Raport WHO dotyczy 4300 miast na świecie. Ranking powstał na podstawie danych o średnim poziomie pyłu zawieszonego na przestrzeni roku. Pył ten jest przyczyną takich chorób jak: astma, choroby serca, rak płuc. Na liście znalazł się Otwock, w którym poziom zanieczyszczenia odnotowano powyżej 30 P.M 2.5 µg/m3. W rankingu nie znalazła się Warszawa. Natomiast znalazły się takie miejscowości jak Opoczno, Żywiec, Rybnik, Pszczyna, Kraków, Nowa Ruda, Nowy Sącz, Proszowice, Wodzisław Śląski, Bielsko Biała, Zabrze, Radomsko, Tomaszów Mazowiecki, Brzeziny, Gliwice i Katowice. Na czele tego zestawienia znalazły się bułgarskie Virdin oraz Dimitrovgad.
Smog. Kto spełnia wytyczne WHO?
Najczystszym miastem w Europie jest finlandzkie miasto Muonio. Z analiz wynika, że żaden kraj w Unii Europejskiej nie spełnia wytycznych WHO. Najbliżej są Finlandia, Estonia i Szwecja. Najbardziej zanieczyszczonym krajem na świecie są Indie. Warszawa nie znalazła się na liście najbardziej zanieczyszczonych miast w Europie. Stolica Polski podejmuje walkę ze smogiem, a mieszkańcy są coraz bardziej świadomi zagrożeń wynikających z zanieczyszczonego powietrza. Powietrze w mieście zanieczyszczają nie tylko samochody, które tam wjeżdżają, ale również pojazdy należące do mieszkańców tej strefy. Powinna więc powstać dla nich polityka zachęt do wymiany starych samochodów na pojazdy elektryczne.
– Ostatnio do miejskiej sieci ciepłowniczej podłączonych zostało wiele firm, sklepów i instytucji, w tym również Urząd Miasta, dzięki czemu przestało działać wiele lokalnych, małych kotłowni, znacznie zanieczyszczających środowisko – mówi Rafał Kądziela, burmistrz Opoczna, dla Dziennika Łódzkiego.
O problemie smogu zrobiło się głośno na początku 2017 roku, gdy na skutek mrozu i braku wiatru normy pyłów w powietrzu po raz pierwszy w historii przekroczyły poziom alarmowy. Wówczas stężenie pyłu w Radomsku przekroczyło normy dwunastokrotnie.
Polecamy
Benzen – jakie ma właściwości. Jak działa na zdrowie i czy jest szkodliwy?
Jak polskie uzdrowiska zarabiają na smogu? Paulina Górska przedstawia szokujące wyniki najnowszego badania
Smog: jak powstaje i z czego się składa?
„Odpowiednio dobrane rośliny mogą stworzyć bardzo skuteczną barierę filtrującą zanieczyszczenia”. Co sadzić w domu i ogrodzie, by oddychać czystym powietrzem, mówi prof. Stanisław Gawroński
się ten artykuł?