Przejdź do treści

„Kortyzolowa twarz” – mit czy realny problem? TikTokowy trend na celowniku

Kobieta przegląda się w lusterku, które trzyma w ręce
Tiktokowa teoria o kortyzolowej twarzy nie jest prawdziwa/ fot. Vlada Karpovich/ Pexels
Podoba Ci
się ten artykuł?

Teoria „kortyzolowej twarzy” zyskuje coraz większą popularność na TikToku. Użytkownicy platformy prześcigają się w udowadnianiu, że stres powoduje obrzęk twarzy. Czy to faktycznie możliwe, by hormon stresu miał taki wpływ na nasz wygląd?

Opuchnięta twarz wynikiem stresu?

Na TikToku coraz większą popularność zdobywają filmy z hasztagiem „cortisol face”. Ich autorzy podkreślają, że opuchnięta twarz może być wynikiem stresu. Teoria ta nie została poparta solidnymi dowodami naukowymi, jednak ma coraz większą rzeszę fanów. Zwolennicy hipotezy twierdzą, że stres powoduje zmiany hormonalne i zatrzymanie wody w organizmie, co może prowadzić do tzw. „twarzy kortyzolowej”. Użytkownicy TikToka opowiadają o tym, jak ich twarze puchną w okresach zwiększonego stresu. Niektórzy sugerują także, że techniki relaksacyjne, takie jak medytacja i ćwiczenia oddechowe, pomagają im zmniejszyć obrzęk.

I choć stres jest znanym czynnikiem wpływającym na zdrowie fizyczne i psychiczne, to opuchlizny twarzy mogą mieć różnorodne i złożone przyczyny. Niektóre z nich mogą wskazywać na występowanie zespołu Cushinga, który związany jest z nadprodukcją kortyzolu w organizmie. Choroba ta wywołuje objawy wyróżniające się nagromadzeniem tkanki tłuszczowej w okolicy brzucha, karku, zmianami rysów twarzy czy zanikami mięśni. Jak jednak podkreśla w niedawnym raporcie dla Healthline dr Vijay Murthy, lekarz medycyny funkcjonalnej, to schorzenie występuje niezwykle rzadko. 

Podczas gdy przewlekły wysoki poziom kortyzolu może prowadzić do obrzęku twarzy, jest to zwykle obserwowane w poważniejszych zaburzeniach endokrynologicznych, a nie w codziennym stresie, którego doświadcza większość ludzi” – wyjaśnia. Przewlekły wysoki poziom kortyzolu może prowadzić do zmian na twarzy, ale tak wyraźne efekty nie są powszechnie obserwowane poza poważnymi schorzeniami. W większości przypadków codzienny stres nie podnosi poziomu kortyzolu do poziomu potrzebnego do wywołania tak dramatycznych zmian fizycznych” – dodaje.

Kostki lodu

Przyczyny opuchniętej twarzy

Opuchnięta twarz często może być wynikiem alergii, odwodnienia, zbyt małej lub dużej ilości snu, spożywania niektórych leków czy niezdrowej diety. Stres również może wpływać na nasze ciało i powodować wzdęcia, uczucie ciężkich nóg czy puchnięcie rąk. Procesy te zachodzą jednak tylko w sytuacji chronicznego stresu. Jak wyjaśnia Abbas Kanani, nadinspektor farmacji w Chemist Click, dzieje się tak, ponieważ u niektórych osób może pojawić się lipogeneza.

„Proces znany jako lipogeneza występuje czasami, gdy w organizmie wzrasta poziom kortyzolu” – mówi ekspert i wyjaśnia: „Tworzy on tkankę tłuszczową, szczególnie wokół twarzy, szyi i brzucha”.

I dodaje, że wysoki poziom kortyzolu powoduje zatrzymanie wody i sodu w tkankach. W konsekwencji twarz może wydawać się opuchnięta. Jak jednak zaznacza, zmiany te będą jedynie łagodne. W szczególności, jeśli duży stres nie jest w naszym życiu przewlekły i pojawia się sporadycznie. Obrzęki mogą być bardziej wyraźne jedynie w przypadku długotrwałego stresu.

„W końcowej fazie przewlekłego stresu nadnercza mogą zostać wyczerpane ciągłym zapotrzebowaniem na produkcję kortyzolu. Może to prowadzić do rozregulowanego wzorca uwalniania kortyzolu, z potencjalnymi skokami i spadkami” – tłumaczy dr Vijay Murthy.

Ekspert podkreśla, że wzrost kortyzolu w organizmie wpływa na osłabienie układu odpornościowego. Większa wrażliwość na infekcje i stany zapalne może być widoczna na twarzy w postaci obrzęku. Jak jednak zaznacza Murthy, umiarkowany stres nie spowoduje takich zmian.

„Codzienny stres, nawet jeśli jest przewlekły, zazwyczaj nie podnosi poziomu kortyzolu do poziomu potrzebnego do wywołania tak wyraźnych zmian fizycznych” – wyjaśnia.

Specjalista zwraca również uwagę na to, że organizm potrafi radzić sobie z codziennym stresem. Nie będzie więc on miał dużego wpływu na nasz wygląd.

„Mechanizmy sprzężenia zwrotnego organizmu na ogół utrzymują poziom kortyzolu w normalnym zakresie, nawet pod wpływem stresu. By rozwinęła się twarz kortyzolowa, musiałaby istnieć trwała, nienormalna nadprodukcja kortyzolu, co nie jest powszechne w typowej sytuacji stresowej” – podsumowuje.

Źródło: Healthline

Zauważasz u siebie obrzęki twarzy?

TAK
NIE
Zobacz wyniki ankiety

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy:

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.
Podoba Ci
się ten artykuł?