Co robić, jak masz stojącą pracę? Lekarze dzielą się radami
Praca stojąca, tak jak siedząca, jest szkodliwa dla kręgosłupa. Osoby przy tego rodzaju pracy są narażone na bóle nóg, szczególnie stóp i łydek, skurcze mięśni, bóle kręgosłupa i karku. To może się to przyczynić do powstawania żylaków. Sprawdźcie, co zrobić, by dać kręgosłupowi trochę rozluźnienia.
Na swoim profilu na Instagramie Panna Chirurg napisała, że przy chirurgii ogólnej większość operacji odbywa się na stojąco. Najczęściej w niewygodnej pozycji, z pochylona głową. To się przyczynia do bólów kręgosłupa szyjnego oraz lędźwiowego. W komentarzach pojawiło się kilka rad, co zrobić aby kręgosłup nie dawał w kość.
RozwińKinesiotaping
Jest to plastrowanie dynamiczne, którego polega na oklejaniu różnych części ciała specjalnymi, elastycznymi i wielobarwnymi taśmami, których zadaniem jest łagodzenie bólu oraz zapobieganie kontuzjom. Naklejona taśma delikatnie unosi skórę , w ten sposób zwiększa przestrzeń, jaka tworzy się między nią a mięśniami i właśnie ten efekt jest kluczowy dla działania kinestiotapingu.
„Wczoraj poprosiłam o pomoc Mamę Kosmetolog, która nakleiła mi na plecy specjalne taśmy, które pomagają w regulacji napięcia mięśniowego” – pisała pod zdjęciem Panna Chirurg.
Ergonomia
Powinniśmy w miarę możliwości dopasowywać swoje miejsce pracy do możliwości psychofizycznych. Przy stojącej pracy ma znaczenie wysokość biurka, ustawienie właściwego oświetlenia, robienie przerw, zmiana pozycji. W tym przypadku bezruch jest najbardziej obciążający zarówno dla kręgosłupa jak i łydek, czy stóp.
„Ergonomia!! W Polsce absolutnie zaniedbana. Od postawy przy stole operacyjnym, po siedzenie przy komputerze. Trzeba to sobie wbić do głowy! Z czystego szacunku do własnego zdrowia” – napisał w komentarzu internauta o nicku ortopeda.wlesie
Ruch
Przy długo godzinnym staniu w miejscu, kręgosłup sam zaczyna domagać się ruchu. Łapią skurcze, drętwieje dół pleców, kark zaczyna dokuczać. Lekarze dla osób pracujących na stojąco zalecają dużo ruchu. Przykładowo bieganie pozwala rozruszać wszystkie mięśnie, jak i kręgosłup oraz pielęgnuje naturalne krzywizny.
„Niezwykle ważna jest aktywność fizyczna i dbanie o prawidłowa postawę i napięcie mięśni, zwłaszcza tzw. core, czyli mięśni posturalnych. W moim przypadku – poza regularna aktywnością fizyczna (yoga i tenis), raz na miesiąc odwiedzam fizjoterapeutę” – pod postem Panny Chirurg.
Podoba Ci się ten artykuł?
Polecamy
„To choroba, której reguł codziennie uczymy się na nowo”. Katarzyna Kazimierowska i jej osobista historia cukrzycy typu 1
Filip Cembala: „Komu z nas nie brakuje ulgi w czasach zadyszki wszelakiej?”
„Owszem, dziś długość życia człowieka wzrasta, ale czy o taką jakość życia nam chodziło?” – pyta prof. Grzegorz Dworacki
„Rak prostaty to bat na twardzieli. Jak się spojrzy na PESEL-e, to dotyka ludzi, którzy łzy nie uronią, tacy panowie świata, tak wychowani. A tutaj, proszę, zwyczajne badanie”
się ten artykuł?