Przejdź do treści

Tragiczna śmierć wybitnej sportowczyni. W jej tchawicy odnaleziono kawałki pokarmu

Daniela Larreal Chirinos - Hello Zdrowie
Daniela Larreal Chirinos /fot. platforma X
Podoba Ci
się ten artykuł?

Daniela Larreal Chirinos z Wenezueli, kolarka torowa i pięciokrotna uczestniczka igrzysk olimpijskich, nie żyje. Utytułowana sportsmenka zadławiła się jedzeniem. Zmarła w wieku 50 lat. 

Współpracownicy zawiadomili policję

Daniela Larreal Chirinos z Wenezueli pięć razy reprezentowała swój kraj na igrzyskach olimpijskich. Po zakończeniu kariery sportowej pracowała w jednym z hoteli w Stanach Zjednoczonych. Kiedy nie pojawiła się kolejny raz w pracy, jej współpracownicy zaczęli się niepokoić. I wezwali policję.

Mundurowi, którzy zjawili się w mieszkaniu Danieli w Las Vegas, znaleźli ją martwą. Jak podają zagraniczne źródła, w jej tchawicy znaleziono spore kawałki jedzenia.

Sekcja zwłok potwierdziła przypuszczenia, że Wenezuelka zmarła w wyniku uduszenia po zadławieniu się jedzeniem. Kiedy policjanci ją znaleźli, od pięciu dni była martwa.

Auta na środku ulicy

Zadławienie – jak pomóc?

Do zadławienia dochodzi wówczas, gdy (na przykład podczas połykania pokarmu) nasze drogi oddechowe w całości (jama ustna, gardło, krtań, tchawica, oskrzela, płuca) ulegają zatkaniu. Zadławienie jest ciężkim powikłaniem zakrztuszenia.

Prowadzi ono do całkowitej niedrożności dróg oddechowych, co skutkuje niedotlenieniem i utratą przytomności. Chory sinieje, nie może nic powiedzieć, nie kaszle. Tylko natychmiastowa pomoc może uratować mu życie. Jeśli nie otrzyma pomocy na czas, dojdzie do zatrzymania akcji serca i zgonu.

Kiedy widzimy, że osoba dorosła się zadławiła i jest przytomna, zastosujmy chwyt Heimlicha (może być również stosowany u dzieci powyżej 12. miesiąca życia). Polega on na uciśnięciu nadbrzusza, czego efektem jest gwałtowny wzrost ciśnienia w klatce piersiowej. To prowadzi do wypchnięcia znajdującego się w drogach oddechowych ciała obcego.

Inaczej należy postępować z nieprzytomną osobą. Należy ją ułożyć na wznak i uciskać środkową część mostka. Wykonuje się uciśnięcia podobne do wykonywanych podczas resuscytacji. Nie należy na osobach nieprzytomnych wykonywać chwytu Heimlicha!

Manewr ten jest zabroniony również u kobiet w ciąży oraz z otyłością. W tych przypadkach ucisk wykonuje się na klatkę piersiową w dolnej części mostka. Takie uciski również stosuje się zamiennie z uderzeniami w okolicę międzyłopatkową.

źródło: people.com

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy:

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.
Podoba Ci
się ten artykuł?