FDA zatwierdziła pierwszy domowy test na syfilis. Wystarczy 15 minut i jedna kropla krwi
Amerykańska Agencja Żywności i Leków (FDA) zatwierdziła pierwszy domowy test na syfilis. Decyzja pojawiła się w odpowiedzi na alarmujący wzrost przypadków choroby w ostatnim czasie. Test będzie dostępny jeszcze w tym roku bez recepty.
Pierwszy domowy test na syfilis
Amerykańska Agencja Żywności i Leków (FDA) zatwierdziła pierwszy test domowy na syfilis, czyli kiłę, który będzie można kupić bez recepty. Test „First To Know” od firmy biotechnologicznej NOWDiagnostics wykrywa przeciwciała bakterii wywołującej syfilis z próbki krwi. Wynik uzyskuje się w około 15 minut. Dzięki temu użytkownik szybko ocenia, czy ma potrzebę dalszych badań i konsultacji z lekarzem.
„Wciąż obserwujemy postęp w testach, szczególnie na choroby przenoszone drogą płciową, które mogą podać pacjentom więcej informacji o ich zdrowiu w zaciszu własnego domu” – powiedziała dr Michelle Tarver, dyrektorka Centrum Urządzeń i Zdrowia Radiologicznego FDA, cytowana w komunikacie prasowym.
Decyzja FDA pojawiła się w odpowiedzi na alarmujący wzrost przypadków syfilisu w Stanach Zjednoczonych. W latach 90. XX wieku choroba została niemal całkowicie wyeliminowana w tym państwie, jednak między 2018 a 2022 rokiem liczba zdiagnozowanych przypadków wzrosła o 80 proc., osiągając ponad 207 tysięcy w 2022 r. Test ma na celu zwiększenie dostępu do wczesnej diagnostyki, co jest kluczowe w walce z rozprzestrzenianiem się choroby. Chociaż dostarcza szybkich wyników, FDA podkreśla, że nie zastępuje pełnej diagnozy medycznej, która powinna być potwierdzona przez badania laboratoryjne.
„Dostęp do testów domowych może pomóc zwiększyć liczbę wstępnych badań przesiewowych w kierunku kiły, w tym u osób, które mogą odczuwać obawy przed zgłoszeniem się do lekarza w sprawie możliwego narażenia na choroby przenoszone drogą płciową. Może to prowadzić do zwiększenia liczby badań laboratoryjnych w celu potwierdzenia diagnozy, co może skutkować zwiększonym leczeniem i zmniejszeniem rozprzestrzeniania się infekcji” – dodała Tarver.
Test dostępny będzie w drugiej połowie bieżącego roku bez recepty. Ma kosztować 29,98 dolarów, czyli ok. 115 zł.
Jak można zarazić się syfilisem?
Syfilisem (inaczej kiłą) można zarazić się poprzez stosunek seksualny z osobą, która jest nosicielem. Do zakażenia może dojść poprzez stosunek waginalny, analny lub oralny, a nawet poprzez pocałunek, jeśli symptomy pojawiają się na ustach lub w gardle. Bakteria wnika do organizmu przez mikrouszkodzenia w skórze lub błonach śluzowych. Z kiłą można się także urodzić. Choroba może być przekazywana z matki na dziecko podczas ciąży lub porodu, co prowadzi do wrodzonego syfilisu, który może powodować poważne komplikacje u noworodka. Nazywa się ją wtedy mianem kiły wrodzonej. Choroba ma w takiej sytuacji niezwykle negatywny wpływ na płód i może zagrażać nawet życiu dziecka lub prowadzić do wad rozwojowych.
U dorosłych syfilis jest chorobą uleczalną, w szczególności jeśli jest wykryty na wczesnym etapie zakażenia. Leczenie zazwyczaj polega na podawaniu antybiotyków. Ważne jednak, by było przeprowadzone w miarę wcześnie, zanim choroba rozwinie się i nie powstaną powikłania.
Profilaktyka przed zachorowaniem przede wszystkim obejmuje stosowanie prezerwatyw, unikanie kontaktów seksualnych z osobami o nieznanym statusie zdrowotnym oraz regularne badania na obecność chorób przenoszonych drogą płciową.
Polecamy
Nowa najgroźniejsza choroba zakaźna. Odpowiada za śmierć 1,25 mln osób
Pierwszy przypadek Gorączki Zachodniego Nilu w Polsce? „Bardzo wysokie prawdopodobieństwo”
Pociąg zatrzymano na 110 minut. Pasażerowie byli pytani o to, czy załatwiali potrzebę na stojąco, czy siadali na desce
Wysyp zakażeń – ponad 10 tys. więcej przypadków. „Widzimy, że paciorkowce atakują całe rodziny”
się ten artykuł?