Przejdź do treści

Jak objawia się migrena? Objawy migreny z aurą i bez aury

Na zdjęciu: Kobieta leży na kanapie i chowa głowę pod poduszką. Czy to migrena? Objawy obejmują między innymi światłowstręt.
Jak objawia się migrena? Objawy migreny z aurą i bez aury. Fot. Adobe Stock
Podoba Ci
się ten artykuł?

Migrena jest chorobą neurologiczną, która dotyka około 15-18% kobiet oraz 6-7% mężczyzn. Towarzyszący migrenie ból głowy skutecznie utrudnia normalne funkcjonowanie, nie jest jednak jej jedynym symptomem. Jak objawiają się poszczególne typy migreny? Czy u dzieci migrena objawia się inaczej niż u osób dorosłych? 

 

Jakie są objawy migreny? 

Kryteria rozpoznania migreny należy przeanalizować na podstawie klasyfikacji diagnostycznej Międzynarodowego Towarzystwa Bólów Głowy (ang. International Classification of Headache Disorders 3rd edition – ICHD-3). Opracowanie wyróżnia migreny bez aury oraz z aurą. 

Objawy migreny bez aury 

Migrena bez aury to „podstawowy” typ dolegliwości. Nawracający ból głowy przejawia się napadami trwającymi od 4. do 72. godzin. Ból zlokalizowany jest zwykle jednostronnie, ma pulsujący charakter oraz umiarkowane lub silne natężenie. Dolegliwości nasilają się podczas wysiłku fizycznego lub wręcz zmuszają do jego unikania. Dodatkowo w trakcie napadu migreny oprócz bólu występuje przynajmniej jeden z następujących objawów: 

  • mdłości lub wymioty; 
  • nadwrażliwość na światło i dźwięki. 

 

Na grafice: przyczyny migreny

Przyczyny migreny mogą być bardzo zróżnicowane. Zdjęcie Adobe Stock

Objawy migreny z aurą 

Migrena z aurą wyróżnia się tym, że na kilka dni (lub kilka godzin) przed pojawieniem się bólów głowy u chorego mogą wystąpić różnego rodzaju zaburzenia neurologiczne trwające zwykle kilka minut, które samoczynnie ustępują. Do przykładowych objawów migreny z aurą zalicza się: 

  • zaburzenia widzenia, czucia lub mowy; 
  • zaburzenia ruchowe; 
  • zaburzenia czynności pnia mózgu lub czynności siatkówki. 

Objawy aury mogą występować zarówno pojedynczo, jak i następująco po sobie. 

Objawy migreny ocznej 

Mianem migreny ocznej określa się zaburzenia wzrokowe towarzyszące migrenowemu bólowi głowy. Występują one przed lub w trakcie ataku i obejmują m.in. kłopoty z rozpoznaniem odległości, podwójne widzenie, częściową utratę pola widzenia lub migotanie. Migrena oczna nie zwiastuje trwałych kłopotów ze wzrokiem, ponieważ jej objawy ustępują samoczynnie. Przypuszcza się, że jej przyczyną jest zaburzenie przepływu impulsów nerwowych w nerwach wzrokowych albo przejściowe niedokrwienie narządu wzroku. 

Kobieta siedzi w kuchni, trzyma się za głowę, ma zbolałą minę. W dłoni ściska tabletki na migreny.

Objawy migreny szyjnej 

Migrena szyjna to ból głowy wynikający ze zwyrodnienia kręgosłupa w odcinku szyjnym. Nacisk na nerwy powoduje powstawanie dolegliwości bólowych, zwykle mają charakter tępy i narastający. Może być też wywołana urazem mechanicznym, np. częsty whiplash w wyniku wypadku samochodowego, czyli gwałtowne szarpnięcie głowy do przodu i do tyłu. Objawy neurologiczne migreny szyjnej to także drętwienie kończyn, parestezje oraz zaburzenia czucia. 

Objawy migreny przedsionkowej 

Migrena przedsionkowa objawia się podobnie, jak migrena klasyczna z tą różnicą, że oprócz dolegliwości bólowych u pacjenta występują wrażenie wirowania oraz utrata orientacji przestrzennej. Łatwo wtedy o zaburzenia równowagi. Niekiedy pojawia się także ucisk w głowie lub uchu, ból szyi czy zaburzenia widzenia. Za migrenę przedsionkową odpowiada najprawdopodobniej nieprawidłowe funkcjonowanie układu przedsionkowego będącego częścią ucha wewnętrznego. 

Na zdjęciu: Kobieta z dużym brzuchem siedzi na kanapie i trzyma się za głowę. Ma zamknięte oczy. Migrena w ciąży to powszechny problem.

Jak objawia się migrena u dziecka? 

Migrena w 90% przypadków pojawia się w około 30-40. roku życia, rzadko kiedy jednak dotyka dzieci. Szacuje się, że ten problem dotyczy od 2,7% do 10,6% osób. Objawy migreny u dzieci i młodzieży są analogiczne jak w przypadku osób dorosłych. Z uwagi na rzadkość ich występowania, takiego pacjenta trzeba dobrze zbadać, ponieważ może się okazać, że przyczyny bólu głowy są zupełnie inne. 

 

Bibliografia: 

  1. Różniecki J. J. i in., Leczenie migreny przewlekłej – zalecenia opracowane przez Grupę Ekspertów Polskiego Towarzystwa Bólów Głowy i Sekcji Badania Bólu Polskiego Towarzystwa Neurologicznego na podstawie międzynarodowych zaleceń i najnowszej literatury, Varia Medica 2018. 
  2. Wachowska K. i in., Wspólny patomechanizm migreny i depresji, Psychiatria Polska 2023, 57(2): 405-419. 
  3. Wójcik-Drączkowska H. i in., Migrena – rozpoznanie i leczenie, Forum Medycyny Rodzinnej 2007, tom 1, nr 2, 109-114.

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy:

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.
Podoba Ci
się ten artykuł?