Były premier twierdzi, że Elżbieta II nie zmarła ze starości. „Wiedziała, że odchodzi”
Mimo że minęły już dwa lata od śmierci królowej Elżbiety II, postać najdłużej panującej monarchini w Wielkiej Brytanii nie przestaje wzbudzać emocji. Jeszcze większe wzbudzają wyznania byłego brytyjskiego premiera Borisa Johnsona. W swojej książce ujawnił on, że przyczyna śmierci Elżbiety II jest inna, niż przekazał Pałac Buckingham.
„Wyglądała na bladą”
Elżbieta II, a właściwie Elżbieta Aleksandra Maria, ang. Elizabeth Alexandra Mary, królowa Wielkiej Brytanii z dynastii Windsorów, zmarła 8 września 2022 roku. Pałac Buckingham w oficjalnym komunikacje podał, że przyczyną śmierci był podeszły wiek. Monarchini miała 96 lat. Taka informacja pojawiła się także w akcie zgonu.
Jednak były brytyjski premier Boris Johnson w swoich pamiętnikach „Unleashed”, które ukażą się w listopadzie, ujawnił, że Elżbieta II zmagała się z nowotworem kości. Z królową spotkał się na krótko przed jej śmiercią, kiedy złożył rezygnację ze stanowiska. Jednak o jej chorobie miał wiedzieć już od roku.
„Wiedziała przez całe lato, że odchodzi, ale była zdeterminowana, by wykonać swój ostatni obowiązek” – napisał w opublikowanym fragmencie pamiętnika Boris Johnson.
Tym obowiązkiem było przekazanie władzy Liz Truss, nowej brytyjskiej premier.
Tutaj nawiązał do ostatniego ich spotkania. Jego zdaniem Elżbieta II „wyglądała na bladą i bardziej przygarbioną (niż zwykle), a na dłoniach i nadgarstkach miała ciemne siniaki, prawdopodobnie pozostałość po kroplówkach lub zastrzykach”.
Mimo tych dolegliwości, z relacji Johnsona wynika, że królowej nie opuszczał dobry nastrój.
„Co pewien czas błyskała tym wspaniałym uśmiechem z jego natychmiast poprawiającym nastrój pięknem” – opisywał ich rozmowę.
Wyznanie Johnsona poruszyło opinią publiczną. Jak wiadomo, informacje o zdrowiu królowej były zawsze poufne.
Johnson napisał także w swojej książce, że zdarzało się, że Elżbieta II wcześniej wiedziała o ważnych wydarzeniach niż on, np. o tym, że odrzutowiec Royal Air Force spadł z lotniskowca. Wyznał, że kiedy to królowa przekazywała mu szczegóły, to było „podwójnie zawstydzające”.
Nowotwór kości: objawy i leczenie
Objawy raka kości mogą być różne i zależą od umiejscowienia nowotworu, jego rozmiaru i stopnia zaawansowania. Niektóre z objawów to:
- ból: może być stały lub pojawiać się okresowo, nasilać się w nocy i w spoczynku, a także promieniować do innych części ciała,
- obrzęk,
- gorączka niewiadomego pochodzenia,
- przykurcze,
- stan zapalny,
- niedokrwistość,
- nagła utrata masy ciała.
Diagnozowanie raka kości jest złożonym procesem, a rozpoznanie na wczesnym etapie należy do rzadkości. Niestety, w większości przypadków raka kości wykrywa się dopiero w zaawansowanym stadium.
W diagnostyce kluczowe są badania obrazowe, począwszy od rentgenowskich, a następnie tomografii komputerowej (TK) i rezonansu magnetycznego (MRI), które pozwalają ocenić rozległość i złośliwość nowotworu. Natomiast histopatologia, czyli badanie mikroskopowe pobranego materiału, dostarcza informacji o rodzaju komórek rakowych. Dodatkowo, pozytonowa tomografia emisyjna (PET) lub scyntygrafia kości mogą pomóc w wykryciu ewentualnych przerzutów.
Leczenie raka kości najczęściej polega na radykalnym operacyjnym usunięciu ogniska nowotworowego. Po operacji u pacjenta stosuje się terapię skojarzoną, łączącą chemioterapię i radioterapię. Dzięki zastosowaniu zaawansowanych metod leczenia, rzadko konieczne jest amputowanie kończyny. Kluczową rolę w procesie powrotu do sprawności po leczeniu odgrywa rehabilitacja.
źródło: politico.eu, Hello Zdrowie
Zobacz także
Justyna Nater: „Zaćma czy zwyrodnienia siatkówki na dnie oka mogą rozwijać się po kilkunastu latach od zaniedbań, a brak ochrony UV często jest jedną z przyczyn”
„Przestańmy bawić się w półsłówka i w 'tego, którego imienia nie wolno wymawiać'”. Małgorzata Sajan o tym, jak szczerze i normalnie rozmawiać o raku
Pokolenie X i milenialsi są bardziej narażeni na 17 rodzajów raka niż ich dziadkowie. „To otrzeźwiające odkrycie” – mówi autorka badania
Polecamy
Rośnie liczba zachorowań na raka głowy i szyi. „Czynniki często idą w parze z niskim statusem materialnym”
Marek Raczkowski ma nowotwór. „Koszty leczenia i operacji, której potrzebuję, są tak wysokie, że przekraczają moje dochody”
Wielka Brytania: Śmierć pielęgniarki powiązana z przyjmowaniem leku odchudzającego w zastrzykach
„Rak prostaty to bat na twardzieli. Jak się spojrzy na PESEL-e, to dotyka ludzi, którzy łzy nie uronią, tacy panowie świata, tak wychowani. A tutaj, proszę, zwyczajne badanie”
się ten artykuł?