Przejdź do treści

Wyrzuć czarne akcesoria kuchenne. Zawierają alarmujące ilości środków toksycznych… ze starych telewizorów

Na zdjęciu czarne przybory kuchenne. Tekst o tym, że są toksyczne
Produkty z czarnym plastikiem zawierają środki toksyczne/ Pexels. fot. mikebirdy
Podoba Ci
się ten artykuł?

Przedmioty z czarnego plastiku, powszechnie stosowane w kuchniach, pojemnikach na wynos czy zabawkach dla dzieci, zawierają szkodliwe chemikalia, takie jak opóźniacze palenia. Jak wykazano w badaniach, działają one rakotwórczo i prowadzą do zaburzeń hormonalnych. „Mogą przedostawać się z przyborów kuchennych do żywności i do śliny dzieci podczas zabawy” – wyjaśniła główna autorka badania Megan Liu.

Środki zmniejszające palność w chochlach i łopatkach kuchennych

Badanie opublikowane w czasopiśmie Chemosphere wykazało wysoki poziom toksycznych środków zmniejszających palność w czarnym plastiku, powszechnie używanym w produktach kuchennych, pojemnikach na żywność czy zabawkach dla dzieci. Opóźniacze palenia są substancjami chemicznymi stosowanymi w produktach elektronicznych, takimi jak obudowy komputerów czy telewizorów, by zapobiegać pożarom. Kiedy artykuły te zostają poddane utylizacji i procesom recyklingu, powstały z nich plastik trafia do nowych przedmiotów. Problem polega na tym, że w trakcie tego procesu toksyczne chemikalia nie są usuwane, co prowadzi do ich obecności w produktach codziennego użytku.

„Wygląda na to, że tworzywa sztuczne używane do produkcji artykułów konsumenckich zostały zanieczyszczone środkami zmniejszającymi palność na skutek błędów w recyklingu odpadów elektronicznych” – wyjaśniła główna autorka badania Megan Liu, kierowniczka ds. nauki i polityki w Toxic-Free Future, grupie działającej na rzecz ochrony środowiska.

Naukowcy z Toxic-Free i Amsterdam Institute for Life and Environment na Vrije Universiteit w Amsterdamie w swoim badaniu przeanalizowali 203 produkty konsumenckie pod kątem toksycznie bromowanych środków powszechnie stosowanych do zmniejszania palności. Związki te znaleźli w 85 proc. badanych produktów. Wykazali również obecność zakazanej w użyciu substancji eteru dekabromodifenylu (decaBDE) i jej zamienników.

Następnie eksperci przyjrzeli się bliżej dwudziestu produktom o najwyższym poziomie zawartości bromowanych substancji.

„Produktem o jednym z najwyższych poziomów środków zmniejszających palność były czarne plastikowe koraliki w kształcie monet pirackich, które noszą dzieci – przypominają koraliki z karnawału, ale bardziej nadają się do strojów kostiumowych” – przekazała Liu.

Jak podkreśliła Liu, koraliki zawierały d0 22 800 cząsteczek na milion środków zmniejszających palność.

„To prawie 3 proc. wagowo” – zaznaczyła i zaalarmowała – „Dzieci często bawią się zabawkami przez wiele dni z rzędu, aż się nimi znudzą”.

Inne produkty, w których wykryto niebezpieczny poziom tych związków, to tace do sushi, tace na mięso i produkty spożywcze, akcesoria do włosów, zabawki dla dzieci, artykuły biurowe oraz przybory kuchenne. Naukowcy oszacowali, że osoby używające na co dzień czarnych plastikowych chochli, szczypców czy łopatek kuchennych są narażone na działanie średnio 34 700 toksycznych cząsteczek każdego dnia.

Dwie dziewczynki sprzątają naczynia w kuchni

Wyrzuć czarne plastikowe przybory kuchenne

Eksperci ostrzegają, że codzienny kontakt z przedmiotami zawierającymi czarny plastik, zwłaszcza w przypadku podgrzewania jedzenia w mikrofalówce lub piekarniku, może prowadzić do przenikania szkodliwych chemikaliów do żywności. Do zagrożeń dla zdrowia zaliczają zwiększone ryzyko rozwoju raka, zaburzenia hormonalne, neurotoksyczność, problemy z płodnością i rozwojem u dzieci.

„Przeprowadzono już badania w innych krajach, w których zaobserwowano ten sam problem skażenia czarnego plastiku środkami zmniejszającymi palność, a także badania, które wykazały, że środki zmniejszające palność mogą przedostawać się z przyborów kuchennych do żywności i do śliny dzieci podczas zabawy zabawkami” – powiedziała Liu.

Jak podkreśliła, najlepszym rozwiązaniem jest unikanie produktów zawierających czarny plastik.

„Zamień swoje plastikowe przybory kuchenne na takie ze stali nierdzewnej lub wybierz produkty bez plastiku” – doradziła Liu i dodała – „Niektórzy producenci mają również surowe zasady dotyczące usuwania opóźniaczy ze swoich produktów, więc powinieneś być ostrożnym kupującym”.

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy:

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.
Podoba Ci
się ten artykuł?