Baby boomersi żyją dłużej, ale „będą spędzać więcej lat z niepełnosprawnością”. Niepokojące badanie pokolenia dzisiejszych 50- i 60-latków
Pokolenie baby boomers, choć korzysta z postępu medycyny, żyje w gorszym zdrowiu niż ich poprzednicy. Rosnące wskaźniki otyłości, cukrzycy i chorób serca powodują, że generacja ta zmaga się z większą liczbą chorób przewlekłych i niepełnosprawności. „Te niepokojące trendy mogą spowodować, że młodsze pokolenia będą spędzać więcej lat w złym stanie zdrowia i z niepełnosprawnością” – ostrzega Laura Gimeno z UCL, główna autorka badania.
Żyją dłużej, ale są bardziej chorzy
Badania przeprowadzone przez University College London i University of Oxford wykazują, że pokolenie baby boomers (osoby urodzone w latach 1946–1964) są bardziej narażone na poważne problemy zdrowotne niż wcześniejsze pokolenia w analogicznym wieku. Osoby w wieku 50-60 lat należą do generacji wyżu demograficznego, która wyróżnia się w historii długością życia. Mimo jednak coraz bardziej rozwiniętej medycyny, żyją w gorszym zdrowiu niż ich poprzednicy.
„Nasze badania ujawniają niepokojące nowe dowody na to, że młodsze pokolenia doświadczają pogorszenia stanu zdrowia wraz z wkraczaniem w starsze lata” – wyjaśniła Laura Gimeno z UCL, główna autorka badania.
Naukowcy wykazali, że pokolenie baby boomers wykazuje się gorszym stanem zdrowia niż osoby, które urodziły się przed II wojną światową lub w jej trakcie. Badacze swoje wnioski opublikowali w czasopiśmie naukowym Journals of Gerontology.
„Odkryliśmy, że występuje dryf zdrowotny między pokoleniami, w wyniku którego młodsze pokolenia mają tendencję do gorszego zdrowia niż poprzednie pokolenia w tym samym wieku” – dodała Gimeno.
Jak podkreślili eksperci, w ciągu ostatniego stulecia wskaźniki zachorowań i niepełnosprawności wzrastały w kolejnych pokoleniach. Specjaliści zaznaczyli, że w szczególności obserwuje się wzrost przypadków chorób takich jak cukrzyca, nowotwory czy problemy z układem sercowo-naczyniowym.
„Mimo postępu medycyny i większej świadomości społeczeństwa na temat zdrowego trybu życia, osoby urodzone po 1945 r. są bardziej narażone na przewlekłe choroby i niepełnosprawność niż ich poprzednicy” – dodała Laura Gimeno.
„Młodsze pokolenia będą spędzać więcej lat w złym stanie zdrowia”
Naukowcy w swoich badaniach przeanalizowali dane zdrowotne ponad 100 tys. osób w wieku 50 lat i starszych zebrane w latach 2004–2018. Uczestnicy testów obejmowali kilka pokoleń i pochodzili z Wielkiej Brytanii, Stanów Zjednoczonych oraz Europy. Badacze wykazali znaczny wzrost zachorowań na choroby przewlekłe, szczególnie gdy porównali osoby urodzone w latach 1936–1945 z tymi urodzonymi między 1955 a 1959 rokiem.
Jak podkreślono w badaniu, wskaźniki chorób przewlekłych wzrastały w kolejnych pokoleniach we wszystkich regionach. U osób z młodszych generacji częściej diagnozowano nowotwory, choroby układu oddechowego, problemy kardiologiczne, cukrzycę typu 2 oraz podwyższony poziom cholesterolu, w porównaniu z ich rówieśnikami z poprzednich dekad. Eksperci zaobserwowali, że trudności z codziennymi czynnościami, takimi jak chodzenie na zakupy, kąpiele i jedzenie, również częściej występowały w młodszych pokoleniach.
„Jeśli oczekiwana długość życia pozostanie stabilna lub będzie nadal wzrastać, te niepokojące trendy mogą spowodować, że młodsze pokolenia będą spędzać więcej lat w złym stanie zdrowia i z niepełnosprawnością” – ostrzegła Gimeno.
Badacze podkreślają, że konieczne są działania profilaktyczne promujące zdrowy tryb życia. W ten sposób można ograniczyć wpływ chorób przewlekłych na starzejące się społeczeństwa i poprawić jakość ich życia.
„Biorąc pod uwagę, że nawet jedna piąta populacji krajów zachodnich o wysokich dochodach ma obecnie ponad 65 lat, rosnące zapotrzebowanie na opiekę zdrowotną i społeczną będzie miało ogromne konsekwencje dla wydatków rządowych” – podsumowała Gimeno.
Zobacz także
„Przez pół roku płakałam w poduszkę – widziałam, że moje dziecko potrzebuje pomocy, ale nikt tego nie zauważa”. Była w „czarnej dziurze”, teraz wyciąga z niej rodziców dzieci z niepełnosprawnością
Wiadomość, która może ucieszyć: weekendowi sportowcy mają takie same zdrowotne benefity, jak ci, którzy sumiennie ćwiczą w tygodniu
Pierwszy przypadek wyleczenia cukrzycy typu 1. Początek nowej ery w walce z chorobami autoimmunologicznymi?
Polecamy
Pierwszy przypadek Gorączki Zachodniego Nilu w Polsce? „Bardzo wysokie prawdopodobieństwo”
„Choroby z autoagresji lubią niestety chodzić parami”. O chorobach autoimmunologicznych opowiada lek. Agata Skwarek-Szewczyk
28-latek zmarł w trakcie leczenia zębów. Rodzina domaga się odszkodowania
Dr Anna Kordala szuka leku na chorobę, na którą choruje 30 osób. „Mam świadomość, że każda zwłoka kosztuje kogoś jego życie”
się ten artykuł?