Przejdź do treści

Chodzisz szybko czy wolno? Tempo chodu zdradza, jak twój organizm się starzeje

Ludzie idą ulicą - Hello Zdrowie
Co mówi tempo chodu o zdrowiu organizmu / Fot. AdobeStock
Podoba Ci
się ten artykuł?

Szybkość, z jaką poruszamy się na co dzień, może ujawnić zaskakująco wiele na temat naszego zdrowia i (nomen omen) tempa starzenia się organizmu. „Najwolniejsze osoby miały mniejszą objętość mózgu, niższe IQ, ich twarze oceniane były jako starsze niż w rzeczywistości, a tempo starzenia się, szacowane na podstawie tych wszystkich wyników na przestrzeni lat, było większe niż u tych osób, które chodzą szybko” – wymienia wnioski z badania popularyzatorka nauki Katarzyna Gandor.

„Chodzicie szybko czy wolno?”

Tempo, w jakim chodzimy, może zdradzać zaskakująco dużo na temat naszego zdrowia. Jak zwraca uwagę popularyzatorka nauki i biotechnolożka Katarzyna Gandor w jednym ze swoich postów na Instagramie, szybki chód może być wskaźnikiem dobrej kondycji fizycznej oraz wolniejszego starzenia się.

„Chodzicie szybko czy wolno? Okazuje się, że to, jak szybko chodzimy, może chyba powiedzieć nam coś o tym, jak szybko się starzejemy i jaki jest ogólny stan naszego zdrowia. Nie tylko fizycznego, ale też tego pod kopułą” – wyjaśnia.

Youtuberka prowadząca kanał naukowy udostępniła krótkie wideo, w którym odwołała się do badania opublikowanego w czasopiśmie naukowym JAMA Network Open. Wzięło w nim udział ponad 900 osób z Nowej Zelandii urodzonych w latach 70., które regularnie przechodziły testy zdrowotne.

„Sprawdzano ich zdolności poznawcze, ogólną sprawność, oznaczano wybrane markery i metabolity we krwi, robiono im przeglądy zębów i tak dalej. I kiedy wszyscy mieli 45 lat, zmierzono też, jak szybko te osoby chodzą” – wymienia Gandor.

Jak podkreśla popularyzatorka wiedzy, tempo chodu uczestników sprawdzono na trzy sposoby: podczas normalnego chodu, maksymalnie szybkiego marszu oraz chodzenia połączonego z recytowaniem co drugiej litery alfabetu. Naukowcy zauważyli, że osoby, które w wieku 45 lat miały wolniejsze tempo chodzenia, wykazywały wyższe tempo starzenia się oraz strukturalne zmiany w mózgu. Ich płuca, zęby i układ odpornościowy także były w gorszej kondycji niż u osób, które chodziły szybciej.

„Najwolniejsze osoby miały mniejszą objętość mózgu, niższe IQ, ich twarze oceniane były jako starsze niż w rzeczywistości, a tempo starzenia się, szacowane na podstawie tych wszystkich wyników na przestrzeni lat, było większe niż u tych osób, które chodzą szybko” – dodaje Gandor.

„Możemy zobaczyć, kto będzie miał lepsze zdrowie w przyszłości”

Naukowcy podkreślają, że szybkie chodzenie może być wynikiem lepszego funkcjonowania mięśni, kości, układu nerwowego, a także układu krążeniowo-oddechowego. Jak podkreśliła główna autorka badania Line JH Rasmussen z Wydziału Psychologii i Neurologii Uniwersytetu Duke’a, badanie sugeruje, że już we wczesnym okresie życia można stwierdzić, kto jest narażony na szybsze starzenie się organizmu.

Możemy mieć tutaj szansę zobaczyć, kto będzie miał lepsze zdrowie w przyszłości” – podkreśliła i dodała: „Naprawdę uderzające jest to, że dotyczy to 45-latków, a nie pacjentów geriatrycznych”.

Tradycyjnie tempo chodu stosowane jest jako wskaźnik zdrowia w geriatrii, ponieważ wolniejszy chód wiąże się z chorobami związanymi z wiekiem, takimi jak choroby serca, demencja czy zmniejszona reakcja na rehabilitację. Wyniki badania sugerują jednak, że ten prosty wskaźnik może mieć znaczenie również w młodszych populacjach.

„Autorzy pracy sugerują, że tak prosty parametr jak szybkość chodzenia mógłby być może mieć jakąś wartość diagnostyczną, nie tylko jak dotychczas w populacji seniorów, ale także wśród osób młodszych i być może mógłby posłużyć do precyzyjniejszego nakierowywania działań profilaktycznych” – podsumowuje Gandor.

Do wyświetlenia tego materiału z zewnętrznego serwisu (Instagram, Facebook, YouTube, itp.) wymagana jest zgoda na pliki cookie.Zmień ustawieniaRozwiń

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy:

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.
Podoba Ci
się ten artykuł?