Biegunka tłuszczowa – przyczyny, objawy i leczenie
Biegunka tłuszczowa jest stanem, w którym chory oddaje stolec częściej, niż trzy razy na dobę. Od innych biegunek odróżnia ją konsystencja, barwa i zapach kału. Biegunka tłuszczowa jest biegunką przewlekłą. Czas jej trwania przekracza cztery tygodnie. Przyczyną biegunki tłuszczowej mogą być poważne choroby przewodu pokarmowego.
Badania, które zdiagnozują biegunkę tłuszczową, mogą nie tylko poprawić choremu komfort życia, ale też je uratować. Nieleczona biegunka tłuszczowa może skutkować szeregiem powikłań, których konsekwencją będzie zabieg operacyjny. Jakie są cechy charakterystyczne dla tej postaci biegunki?
Biegunka tłuszczowa – jak rozpoznać ten typ biegunki?
Jeśli oddawane stolce są luźne, mają brzydki zapach, a częste bieganie do toalety trwa już ponad cztery tygodnie, to może to być biegunka tłuszczowa. Jak wygląda kał przy tej postaci biegunki? Kał jest luźny i klejący, trudno go spuścić w toalecie. Jego barwa jest jasna, a zapach charakterystyczny dla procesów gnilnych.
Biegunki tłuszczowe mają charakter przewlekły. Częstemu bieganiu do łazienki mogą towarzyszyć inne objawy tj. bóle brzucha lub skurcze jelit.
Biegunka tłuszczowa – przyczyny
Biegunka tłuszczowa objawia się wysoką zawartością niestrawionego tłuszczu obecną w stolcu chorego. Do powstania biegunki tłuszczowej dochodzi wskutek przerostu flory bakteryjnej jelita cienkiego, schorzeń trzustki, lub po zabiegach operacyjnych tego narządu. Często jednak jest to wynikiem zaburzeń trawienia i wchłaniania (zespół złego wchłaniania).
Inne przyczyny pojawienia się biegunki tłuszczowej:
- mukowiscydoza,
- nowotwór trzustki lub dróg żółciowych,
- niedrożność jelit,
- zakażenia przewodu pokarmowego,
- choroba Leśniowskiego-Crohna,
- cholestatyczna choroba wątroby,
- celiakia manifestująca się przerostem śluzówki jelit,
- zwężenie lub zarośnięcie dróg żółciowych,
- wrzodziejące zapalenie jelita grubego.
Biegunka tłuszczowa – objawy
Charakterystycznym dla biegunki tłuszczowej objawem jest oddawanie stolca o wysokiej zawartości tłuszczu. Kał ma jasną barwę i bardzo brzydki, gnilny zapach. Nawet ten jeden symptom powinien być sygnałem, że trzeba iść do lekarza. U zdrowych osób stolec wygląda zupełnie inaczej.
Biegunce tłuszczowej mogą towarzyszyć inne objawy m.in.:
- ostry ból brzucha i wzdęcia,
- nudności i wymioty,
- kał koloru białego podbarwiony krwią,
- żółtaczka,
- świąd skóry wywołany cholestazą,
- kaszel,
- spadek wagi.
Pojawiające się symptomy mogą świadczyć o poważnych problemach z układem pokarmowym. Choroby objawiające się w ten sposób mogą być zagrożeniem dla życia i zdrowia człowieka.
Zobacz także
Biegunka tłuszczowa – rozpoznanie
Rozpoznanie biegunki tłuszczowej jest długotrwałe ze względu na szereg badań do wykonania. Diagnostyka opiera się na ich wynikach, jak również na badaniu przedmiotowym pacjenta.
Choremu zaleca się podstawowe badania krwi tj. morfologia krwi obwodowej z rozmazem, poziom elektrolitów, poziom żelaza, oraz badanie ogólne kału i na zawartość krwi w kale. Całość badań laboratoryjnych powinna być uzupełniona badaniem sonograficznym (USG jamy brzusznej). U niektórych pacjentów konieczna jest tomografia komputerowa (TK) lub rezonans magnetyczny (MRI).
Bardzo ważnym badaniem wykonywanym w diagnostyce biegunki tłuszczowej jest kolonoskopia. Wycinki z jelit pobrane w trakcie kolonoskopii bada się pod względem nowotworów.
Biegunka tłuszczowa – leczenie
Leczenie biegunki tłuszczowej jest możliwe dopiero po postawieniu diagnozy. Zazwyczaj są to preparaty regulujące motorykę układu pokarmowego i enzymy trzustkowe. Czasami konieczna jest antybiotykoterapia. Zabiegi operacyjne wykonuje się w ostateczności.
W takich postaciach biegunek, jak biegunka tłuszczowa, dieta nie powinna zawierać produktów o wysokiej zawartości tłuszczu. Chorym zaleca się owoce i warzywa, ale w postaci gotowanej. Surowe, mogłyby podrażnić przewód pokarmowy. W diecie niskotłuszczowej powinien znaleźć się błonnik, który reguluje pracę jelit.
W leczeniu biegunki tłuszczowej sprawdzą się surowce roślinne. Właściwości przeciwbiegunkowe ma kłącze pięciornika, owoce borówki czernicy i koniczyna polna. Wspomagająco można pić napar z rdestu ptasiego, mniszka lekarskiego i owoców tarniny. Susze ziołowe lub gotowe mieszanki kupuje się w sklepach zielarskich.
Podoba Ci się ten artykuł?
Powiązane tematy:
Polecamy
„To choroba, której reguł codziennie uczymy się na nowo”. Katarzyna Kazimierowska i jej osobista historia cukrzycy typu 1
Myślała, że ból w plecach był spowodowany podnoszeniem dzieci. Diagnoza: rak piersi w czwartym stadium
Mówi o sobie „kolekcjonerka diagnoz”. Amelia żyje z kilkoma przewlekłymi chorobami
Cukrzyca typu 1. Objawy, po których możesz ją poznać
się ten artykuł?