Obalamy mity na temat raka jąder. Co każdy mężczyzna powinien wiedzieć?
Rak jąder to jeden z najczęściej występujących nowotworów u młodych mężczyzn, ale mimo dostępnych informacji wciąż temat ten obrasta w szereg mitów i półprawd. Fałszywe przekonania mogą zniechęcać do profilaktyki, budzić strach i przyczyniać się do ignorowania objawów. Wczesna diagnoza to szansa na pełne wyleczenie i normalne życie po terapii. Warto wiedzieć więc, co jest prawdą, a co jedynie mitem.
Mit: Rak jąder dotyka tylko starszych mężczyzn
Fakt: Wbrew powszechnym przekonaniom rak jąder najczęściej występuje u młodych mężczyzn. Według American Cancer Society diagnozowany jest przeważnie u osób w wieku od 15 do 35 lat. W tej grupie wiekowej jest to najczęściej występujący nowotwór. Niestety to właśnie młodzi mężczyźni często ignorują objawy, ponieważ myślą, że z powodu wieku problem raka ich z pewnością nie dotyczy.
Mit: Ból jest głównym objawem raka jąder
Fakt: W początkowych fazach rak jąder zwykle nie powoduje bólu, co może osłabiać czujność i wprowadzać w błąd. Najczęściej pierwszym objawem jest wyczuwalne zgrubienie, guzek lub zmiana wielkości jądra. Z tego powodu samobadanie jest kluczowym elementem profilaktyki. Warto regularnie sprawdzać, czy nie doszło do jakichkolwiek zmian, nawet jeśli nie występuje ból. Dzięki poznaniu swojego ciała istnieje większa szansa, że zmiany zostaną szybko zauważone, co zwiększy możliwości leczenia.
Mit: Rak jąder jest chorobą dziedziczną
Fakt: Dziedziczenie nie jest najczęstszą przyczyną tego nowotworu, choć może zwiększać ryzyko wystąpienia choroby. Osoby posiadające bliskich krewnych z tym nowotworem mogą być bardziej narażone, jednak w większości przypadków nie można jednoznacznie wskazać przyczyn raka jąder. Czynniki ryzyka, jak wnętrostwo (niezstąpione jądro) czy niektóre zaburzenia hormonalne, są bardziej istotne niż sam aspekt dziedziczności.
Mit: Uraz jąder może prowadzić do raka
Fakt: Często uważa się, że kontuzje jąder mogą przyczyniać się do rozwoju nowotworu, jednak brak jest dowodów naukowych na poparcie tego poglądu. Uraz może powodować obrzęk lub ból, który skłania do dokładniejszego badania. I dzięki temu czasem prowadzi do wykrycia nowotworu. Nie sama kontuzja jednak jest jego przyczyną.
Mit: Rak jąder oznacza niepłodność
Fakt: Nowoczesne metody leczenia pozwalają wielu pacjentom na zachowanie płodności, nawet jeśli konieczne jest usunięcie jednego z jąder. Ponadto możliwe jest pobranie i przechowanie nasienia przed leczeniem, co może być ważnym krokiem, zwłaszcza dla młodych mężczyzn planujących w przyszłości potomstwo.
Mit: Rak jąder jest zawsze śmiertelny
Fakt: W rzeczywistości rak jąder jest jednym z najbardziej uleczalnych nowotworów. Przy wczesnym rozpoznaniu szanse na wyleczenie są bardzo wysokie. Nawet w bardziej zaawansowanych stadiach leczenie jest często skuteczne, dlatego kluczowa jest szybka reakcja na objawy i regularna profilaktyka.
Mit: Samobadanie jest trudne i mało wiarygodne
Fakt: Samobadanie jest prostą i skuteczną metodą kontroli stanu zdrowia. Raz w miesiącu, najlepiej po ciepłej kąpieli, kiedy skóra moszny jest bardziej rozluźniona, mężczyźni powinni sprawdzać swoje jądra. Każde z nich chwyćmy przy pomocy obu dłoni i sprawdzajmy jądro, delikatnie obracając je między kciukiem a pozostałymi palcami, delikatnie uciskając. Sprawdzajmy, czy nie czuć pod skórą żadnego guzka i czy w żadnym miejscu nie odczuwamy bólu.
Źródło: American Cancer Society, Mayo Clinic, National Cancer Institute, Polskie Towarzystwo Onkologiczne, Zwrotnik Raka.
Zobacz także
A czy ty już obmacałeś swoje jajka? „Złap Się Za Jajka” – świetna kampania w ramach akcji Movember
Dr Stefan W. Czarniecki: Z mężczyznami po 40. jest jak z autami. Co roku wymagana jest pieczątka ze stacji kontroli pojazdów
„Badanie jąder nie jest wstydliwe. Ono przełamuje tylko pewną intymność” – mówi urolog Tomasz Wiatr
Podoba Ci się ten artykuł?
Powiązane tematy:
Polecamy
Olivia Munn pokazała blizny po mastektomii: „To dowód na to, jak ciężko walczyłam”
Sportowcy, którzy zachorowali na raka jąder. „Badaj się co miesiąc, by poczuć zmiany” – apelują
Matka i córka poddały się profilaktycznej podwójnej mastektomii po tym, jak ich dziadek zmarł na raka piersi
Stworzyła spot, w którym ponad 70 kobiet przekonuje do samobadania. „To dla mnie osobisty temat, moja mama zmarła na raka piersi”
się ten artykuł?