Płacz najlepszym lekarstwem na stres?
Płacz – to właśnie w nim tkwi tajemnica życia wolnego od stresu i napięć. Zamiast śmiechu, snu czy czarnej kawy, najbardziej korzystnym sposobem na złagodzenie stresu jest płacz – uważa japoński naukowiec Hidefumi Yoshida.
Płacz ma pozytywny pływ na nasze samopoczucie
Słuchanie emocjonalnej muzyki, oglądanie smutnych filmów i czytanie książek ze łzami w oczach może przynieść ogromne korzyści dla zdrowia psychicznego poprzez stymulację przywspółczulnego działania nerwów, co usprawnia pracę akcji serca i ma korzystny wpływ na umysł – wyjaśnia Hidefumi Yoshida, były szkolny nauczyciel.
Hidefumi Yoshida określa siebie jako „nauczyciela łez” i organizuje regularne warsztaty i wykłady w całej Japonii, aby uświadamiać ludziom psychologiczne zalety płaczu. „Akt płaczu w procesie zwalczania stresu, jest bardziej skuteczny niż śmiech czy sen” – powiedział 43-letni naukowiec dla „Japan Times”.
Jeśli płaczesz raz w tygodniu, możesz żyć bez stresu
W 2014 roku Yoshida połączył siły z Hideho Aritą, profesorem Wydziału Medycyny Uniwersytetu Tokijskiego w Tokio, aby rozpocząć serię wykładów mających na celu podniesienie świadomości na temat korzyści płynących z płaczu. We wrześniu Yoshida miał wykład w liceum w Osace w Daito w Japonii, gdzie 79 nastoletnich uczniów oglądało film, który miał wywołać łzy wzruszenia. Następnie napisali oni esej, o tym, jakich doznali przeżyć w trakcie seansu.
Yoshida nie jest pierwszym naukowcem, które promuje kojące działanie płaczu. W 1981 roku badanie zatytułowane „Teatr Expert” przeprowadzone przez doktora Wiliama Freya na University of Minnesota pokazało, że płacz uwalnia endorfiny. Inne badania przeprowadzone w 2008 roku na ponad 3 tys. osobach wykazały, że płacz sprawił, że ludzie lepiej się poczuli i odnajdywali w trudnych sytuacjach. Skłoniło to autorów do wyciągnięcia wniosków, że pozwolenie sobie na płacz powinno być stosowane jako forma terapii.
Od tego czasu, coraz więcej szkół i firm organizuje warsztaty uświadamiające swoich uczniów lub pracowników.
Opracowano na podstawie independent.co.uk.
Czy wstydzisz się płaczu?
Polecamy
Filip Cembala: „Komu z nas nie brakuje ulgi w czasach zadyszki wszelakiej?”
„Zdrowie psychiczne to nie tylko brak choroby”. Jak uwolnić się od nadmiernego stresu i paraliżującego lęku, tłumaczy psychoterapeuta Nikodem Ryś
Sara James porusza temat zdrowia psychicznego w najnowszym singlu. „Mam 15 lat i brak mi tchu” – śpiewa artystka
3. Charytatywny Bieg z Twarzami Depresji – dla dzieci i młodzieży. Zacznijmy działać już teraz!
się ten artykuł?