Prosty nawyk może wydłużyć nasze życie nawet o 11 lat. Zaskakujące odkrycie naukowców
Marzysz o dłuższym życiu? Nowe badanie przeprowadzone na Amerykanach po czterdziestce wskazuje, że jest na to zaskakująco prosty sposób. Okazuje się, że nawet umiarkowana aktywność fizyczna, taka jak codzienne spacery, może znacząco wpłynąć na długość naszego życia. A przy okazji przynieść szereg prozdrowotnych korzyści. Jest tylko jeden „haczyk”: czas trwania spacerów.
Mniej stresu, lepszy nastrój
Wyniki badania opublikowanego w prestiżowym czasopiśmie „British Journal of Sports Medicine” dowodzą, że istnieje związek między poziomem aktywności fizycznej a długością życia u osób powyżej 40. roku życia. Analiza została przeprowadzona na amerykańskich dorosłych. I wykazała, że najaktywniejsi uczestnicy, którzy w kwestionariuszu zaznaczyli, że spacerują ok. 160 minut dziennie z prędkością ok. 4,5 km/h, mieli o pięć-sześć lat wyższą oczekiwaną długość życia niż nieco mniej aktywni uczestnicy. Ta różnica to prognozowane 84 lata do 78,6 lat przy mniejszej ilości ruchu. Co więcej, nawet umiarkowane zwiększenie aktywności fizycznej (dodatkowe 111 minut spacerów dziennie) u osób o najniższym poziomie aktywności mogło przełożyć się na wydłużenie życia o blisko 11 lat!
Dr Adedapo Iluyomade, kardiolog prewencyjny, podkreślił korzyści zarówno dla zdrowia fizycznego, jak i psychicznego płynące z regularnych spacerów. A jest ich bardzo wiele. Wprowadzając spacery do swojej codziennej rutyny możemy liczyć na:
- redukcję ryzyka chorób przewlekłych, takich jak cukrzyca typu 2, choroby serca,
- poprawę nastroju,
- redukcję stresu,
- poprawę zdrowia układu sercowo-naczyniowego,
- obniżenie ciśnienia krwi,
- utrzymanie prawidłowej wagi,
- profilaktykę przeciwnowotworową.
Skorzystaj z tych wskazówek
Lekarka chorób wewnętrznych dr Alisha Goodrum przypomniała, że chodzenie jest łatwo dostępną i bezpłatną formą aktywności fizycznej, przynoszącą korzyści niezależnie od statusu społeczno-ekonomicznego. Podzieliła się także praktycznymi wskazówkami, które pomogą zwiększyć poziom aktywności fizycznej w naszym życiu. Jej zdaniem warto jest np. częściej korzystać ze schodów zamiast z windy, zbudować nawyk regularnych spacerów czy też włączać aktywność fizyczną w codzienne czynności. Popularną metodą jest także wysiadanie kilka przystanków wcześniej i pokonywanie dłuższego odcinka trasy pieszo. Jeśli spacery nas nudzą, słuchajmy w tym czasie ciekawych podcastów, nadróbmy zaległości książkowe, słuchając ebooków, czy upajajmy się dobrą muzyką.
Chodzenie jest dostępną opcją dla każdego, niezależnie od wieku i poziomu sprawności. Najważniejsza jednak jest w tym wszystkim konsekwencja.
Zobacz także
Zaskakujące korzyści zimowego krajobrazu. Spacerowanie po śniegu zwiększa zadowolenie z własnego ciała
„Nie idziemy do lasu zwiedzać, tylko wziąć w nim udział”. O wielkiej mocy lasoterapii mówi psychiatra i ekoterapeutka Katarzyna Simonienko
Lubisz spacerować? Medytujesz? 6 argumentów za tym, aby połączyć te czynności
Polecamy
Jak długo możesz stać na jednej nodze? Ekspertka: biorąc udział w tym wyzwaniu, ludzie mogą sami ocenić, czy są zagrożeni
Chodzisz szybko czy wolno? Tempo chodu zdradza, jak twój organizm się starzeje
„Ćwiczenia mogą absolutnie wszystko zmienić”. Fiona Hughes o doświadczeniu menopauzy i wpływie aktywności na zdrowie
Jedyny skuteczny „lek” na insulinooporność? Zmiana stylu życia! Relacja z warsztatów z Klaudią Łakomą
się ten artykuł?