Przejdź do treści

Badanie żywej kropli krwi – czy jest wiarygodne? Ile kosztuje?

Laborantka wykonuje badanie żywej kropli krwi
Fot. sergiophoto / stock.adobe.com
Podoba Ci
się ten artykuł?

Krew jest odzwierciedleniem tego, co dzieje się w organizmie, a badanie krwi pozwala w prosty sposób ocenić stan zdrowia człowieka. Medycyna alternatywna zaproponowała swoją metodę diagnostyczną, którą jest badanie żywej kropli krwi. Budzi ona jednak wiele kontrowersji i wątpliwości, czy uzyskane w ten sposób wyniki są wiarygodne.

W układzie krwionośnym człowieka krąży około 5 litrów krwi. Transportuje ona po całym ciele składniki odżywcze oraz jest nośnikiem tlenu z płuc do tkanek i narządów. Jeżeli w organizmie dzieje się coś złego, parametry krwi zmieniają się – są obniżone lub podwyższone, a w jej składzie znajdują się elementy, których w prawidłowych warunkach nie powinno być. Mikroskopowe badanie żywej kropli krwi pozwala na zaobserwowanie świeżo pobranej krwi i ocenę jej składu oraz wykrycie patologii.

Morfologia krwi – jak interpretować wyniki? / shutterstock

Mikroskopowe badanie żywej kropli krwi – na czym polega?

Badanie żywej kropli krwi polega na pobraniu od pacjenta próbki materiału i obserwacji go pod mikroskopem, natychmiast po pobraniu bez użycia żadnych barwników oraz metod utrwalania. Pozwala to na kilkunastominutową ocenę żywych komórek znajdujących się we krwi, łącznie z drobnoustrojami i pasożytami. Krew do badania uzyskiwana jest przez nakłucie palca i pobranie dwóch kropel na szkiełko do obserwacji pod mikroskopem. Dzieje się to w obecności osoby badanej, która ma możliwość zobaczenia na ekranie monitora tego, co aktualnie znajduje się pod mikroskopem.

Osoba, która przeprowadza badanie z żywej kropli krwi, ogląda pobraną próbkę od pacjenta pod mikroskopem i ocenia ją pod kątem wykrycia zaburzeń w ilości i budowie elementów morfotycznych krwi: białych krwinek, czerwonych krwinek. Zwraca uwagę na ich skupienie, kształt, ruch i wielkość oraz kolor całego płynu i to, co w nim się znajduje.

Mikroskop do badania żywej kropli krwi wykorzystuje technologię kontrastowo-fazową. Urządzenia są wyposażone w ultrakondensator olejowy, umożliwiający obserwację materiału w ciemnym polu widzenia i wykorzystanie różnych kątów padania światła na preparat, co bardziej kontrastuje ich kształty i obrysy.

Opisywana metoda nosi nazwę badania żywej kropli krwi, ponieważ jest ona pobierana bezpośrednio na szkiełko do obserwacji i oglądana natychmiast, w przeciwieństwie do tradycyjnego badania laboratoryjnego krwi, gdzie pobrany materiał umieszczany jest w probówce zawierającej substancje zapobiegające jej skrzepnięciu, czyli utrwalające, lub krew badana jest dopiero po skrzepnięciu.

Cena badania z żywej kropli krwi wynosi około 200 zł. Ten test krwi nie wymaga bycia na czczo. Zalecane jest jedynie powstrzymanie się od spożywania alkoholu dzień wcześniej i wypicie około pół litra niegazowanej, niesłodzonej wody tuż przed badaniem. Cała wizyta wraz z badaniem trwa około 45 minut.

Zobacz także

Badanie żywej kropli krwi – co wykrywa?

Osoby, które przeprowadzają badanie żywej kropli krwi pod mikroskopem, uważają, że są w stanie nie tylko ocenić elementy morfotyczne krwi pod kątem ich budowy, ale także zobaczyć w pobranej próbce różnego rodzaju patologie odpowiadają za dolegliwości: ból głowy, częste infekcje, problemy z układem pokarmowym i układem krążenia, bóle mięśni i stawów, wysypkę, alergię, trądzik, cukrzycę oraz niewydolności narządów.

Diagnosta widzi w badanej próbce tzw. artefakty: plamy, linie, kropki, kształty i na ich podstawie wyciąga wnioski o stanie organizmu i stawia diagnozę. Wynik badania z żywej kropli krwi informuje o obecności we krwi:

  • białka pasożytów,
  • grzybów,
  • metali ciężkich,
  • kryształków kwasu ortofosforowego,
  • białka,
  • cholesterolu,
  • objawów nietolerancji pokarmowych,
  • kryształków kwasu moczowego.

Badanie krwi pod mikroskopem ma dostarczyć również informacji o nieprawidłowym funkcjonowaniu jelit, ryzyku zawału serca, niedoborach żelaza, zakwaszeniu organizmu, uszkodzeniu białych i czerwonych krwinek, agregacji erytrocytów i niedoborach składników mineralnych.

Czy badanie żywej kropli krwi jest wiarygodne?

Wiarygodność badania żywej kropli krwi jest podważana przez specjalistów z dziedziny technik laboratoryjnych, analityków medycznych. Samo badanie nie jest polecane przez lekarzy, a wręcz odradzane. Uzyskany wynik nie jest przez nich brany pod uwagę w stawianiu diagnozy. Badanie żywej kropli krwi jest uznawane za oszustwo, a argumentami za tym przemawiającymi są m.in.:

  1. Pod mikroskopem możliwa jest jedynie ocena kształtu i niektórych nieprawidłowości w budowie krwinek. Zobaczenie we krwi pasożytów, bakterii, grzybów jest niemożliwe.
  2. Nie da się wyciągnąć jakichkolwiek wniosków na temat stanu zdrowia poszczególnych narządów na podstawie badania kropli krwi pod mikroskopem.
  3. Brak jest standardów i norm określających prawidłowy i nieprawidłowy wynik badania z żywej kropli krwi.
  4. Widoczne plamy i kształty w badanej próbce są wynikiem zanieczyszczenia szkiełka, okularu mikroskopu lub są reakcją elementów krwi na kontakt ze szkłem. Badanie nie jest przeprowadzane w warunkach sterylnych.
  5. Często stawiana diagnoza „zakwaszenie organizmu” nie istnieje w medycynie.

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy:

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.
Podoba Ci
się ten artykuł?