Badanie żywej kropli krwi – czy jest wiarygodne? Ile kosztuje?
Krew jest odzwierciedleniem tego, co dzieje się w organizmie, a badanie krwi pozwala w prosty sposób ocenić stan zdrowia człowieka. Medycyna alternatywna zaproponowała swoją metodę diagnostyczną, którą jest badanie żywej kropli krwi. Budzi ona jednak wiele kontrowersji i wątpliwości, czy uzyskane w ten sposób wyniki są wiarygodne.
W układzie krwionośnym człowieka krąży około 5 litrów krwi. Transportuje ona po całym ciele składniki odżywcze oraz jest nośnikiem tlenu z płuc do tkanek i narządów. Jeżeli w organizmie dzieje się coś złego, parametry krwi zmieniają się – są obniżone lub podwyższone, a w jej składzie znajdują się elementy, których w prawidłowych warunkach nie powinno być. Mikroskopowe badanie żywej kropli krwi pozwala na zaobserwowanie świeżo pobranej krwi i ocenę jej składu oraz wykrycie patologii.
Mikroskopowe badanie żywej kropli krwi – na czym polega?
Badanie żywej kropli krwi polega na pobraniu od pacjenta próbki materiału i obserwacji go pod mikroskopem, natychmiast po pobraniu bez użycia żadnych barwników oraz metod utrwalania. Pozwala to na kilkunastominutową ocenę żywych komórek znajdujących się we krwi, łącznie z drobnoustrojami i pasożytami. Krew do badania uzyskiwana jest przez nakłucie palca i pobranie dwóch kropel na szkiełko do obserwacji pod mikroskopem. Dzieje się to w obecności osoby badanej, która ma możliwość zobaczenia na ekranie monitora tego, co aktualnie znajduje się pod mikroskopem.
Osoba, która przeprowadza badanie z żywej kropli krwi, ogląda pobraną próbkę od pacjenta pod mikroskopem i ocenia ją pod kątem wykrycia zaburzeń w ilości i budowie elementów morfotycznych krwi: białych krwinek, czerwonych krwinek. Zwraca uwagę na ich skupienie, kształt, ruch i wielkość oraz kolor całego płynu i to, co w nim się znajduje.
Mikroskop do badania żywej kropli krwi wykorzystuje technologię kontrastowo-fazową. Urządzenia są wyposażone w ultrakondensator olejowy, umożliwiający obserwację materiału w ciemnym polu widzenia i wykorzystanie różnych kątów padania światła na preparat, co bardziej kontrastuje ich kształty i obrysy.
Opisywana metoda nosi nazwę badania żywej kropli krwi, ponieważ jest ona pobierana bezpośrednio na szkiełko do obserwacji i oglądana natychmiast, w przeciwieństwie do tradycyjnego badania laboratoryjnego krwi, gdzie pobrany materiał umieszczany jest w probówce zawierającej substancje zapobiegające jej skrzepnięciu, czyli utrwalające, lub krew badana jest dopiero po skrzepnięciu.
Cena badania z żywej kropli krwi wynosi około 200 zł. Ten test krwi nie wymaga bycia na czczo. Zalecane jest jedynie powstrzymanie się od spożywania alkoholu dzień wcześniej i wypicie około pół litra niegazowanej, niesłodzonej wody tuż przed badaniem. Cała wizyta wraz z badaniem trwa około 45 minut.
Zobacz także
Badanie żywej kropli krwi – co wykrywa?
Osoby, które przeprowadzają badanie żywej kropli krwi pod mikroskopem, uważają, że są w stanie nie tylko ocenić elementy morfotyczne krwi pod kątem ich budowy, ale także zobaczyć w pobranej próbce różnego rodzaju patologie odpowiadają za dolegliwości: ból głowy, częste infekcje, problemy z układem pokarmowym i układem krążenia, bóle mięśni i stawów, wysypkę, alergię, trądzik, cukrzycę oraz niewydolności narządów.
Diagnosta widzi w badanej próbce tzw. artefakty: plamy, linie, kropki, kształty i na ich podstawie wyciąga wnioski o stanie organizmu i stawia diagnozę. Wynik badania z żywej kropli krwi informuje o obecności we krwi:
- białka pasożytów,
- grzybów,
- metali ciężkich,
- kryształków kwasu ortofosforowego,
- białka,
- cholesterolu,
- objawów nietolerancji pokarmowych,
- kryształków kwasu moczowego.
Badanie krwi pod mikroskopem ma dostarczyć również informacji o nieprawidłowym funkcjonowaniu jelit, ryzyku zawału serca, niedoborach żelaza, zakwaszeniu organizmu, uszkodzeniu białych i czerwonych krwinek, agregacji erytrocytów i niedoborach składników mineralnych.
Czy badanie żywej kropli krwi jest wiarygodne?
Wiarygodność badania żywej kropli krwi jest podważana przez specjalistów z dziedziny technik laboratoryjnych, analityków medycznych. Samo badanie nie jest polecane przez lekarzy, a wręcz odradzane. Uzyskany wynik nie jest przez nich brany pod uwagę w stawianiu diagnozy. Badanie żywej kropli krwi jest uznawane za oszustwo, a argumentami za tym przemawiającymi są m.in.:
- Pod mikroskopem możliwa jest jedynie ocena kształtu i niektórych nieprawidłowości w budowie krwinek. Zobaczenie we krwi pasożytów, bakterii, grzybów jest niemożliwe.
- Nie da się wyciągnąć jakichkolwiek wniosków na temat stanu zdrowia poszczególnych narządów na podstawie badania kropli krwi pod mikroskopem.
- Brak jest standardów i norm określających prawidłowy i nieprawidłowy wynik badania z żywej kropli krwi.
- Widoczne plamy i kształty w badanej próbce są wynikiem zanieczyszczenia szkiełka, okularu mikroskopu lub są reakcją elementów krwi na kontakt ze szkłem. Badanie nie jest przeprowadzane w warunkach sterylnych.
- Często stawiana diagnoza „zakwaszenie organizmu” nie istnieje w medycynie.
Polecamy
Lekarz pozwolił 13-latce wywiercić dziurę w głowie pacjenta. Media piszą o gigantycznym skandalu
Koniec z implantami! Lek na… porost zębów ma szanse trafić do sprzedaży już całkiem niedługo
Czym jest hepatologia i kiedy zgłosić się do specjalisty?
Kolostomia, czyli sztuczny odbyt na powierzchni brzucha
się ten artykuł?