Hemoroidy w ciąży – wstydliwy problem przyszłych matek

Hemoroidy w okresie ciąży to zmora ponad połowy przyszłych mam. Ich powstanie jest spowodowane częstymi zaparciami i uciskiem macicy na dolne partie ciała. Nie zawsze można im zapobiec, ale można sobie z nimi poradzić.
Pojawiająca się na papierze krew podczas pobytu w toalecie wywołuje często niepokój u ciężarnej. To dlatego, że krwawienie kojarzy się głównie z zagrożeniem dla dziecka, aniżeli ze wstydliwym problemem. Jeśli towarzyszy temu świąd i pieczenie, to nie ma powodów do obaw. To hemoroidy! Jak się ich pozbyć?
Dlaczego powstają hemoroidy w ciąży ?
Zmieniający się układ hormonalny ciężarnej ma wpływ na cały układ pokarmowy. To dlatego przyszła mama cierpi na zaparcia. Te z kolei, w połączeniu z uciskająca macicą są przyczyną powstawania guzków krwawniczych, nazywanych hemoroidami. Przyczyną tworzenia się żylaków w odbycie może być również dieta i anemia. Źle zbilansowane posiłki i stosowane przy anemii żelazo powodują kłopoty z wypróżnianiem.
Żylaki odbytu mogą towarzyszyć przyszłej mamie aż do rozwiązania, a nawet jeszcze jakiś czas po nim. Poród naturalny i silne parcie zwiększają możliwość pojawienia się guzków. Hemoroidy po ciąży mogą utrzymywać się nawet przez cały okres połogu. Istnieje wtedy ryzyko w postaci zakrzepicy żylnej, która jest bardzo niebezpieczna. Same w sobie hemoroidy w ciąży nie są zagrożeniem dla malucha i jego mamy, o ile pozostają pod kontrolą lekarza.
Hemoroidy w ciąży – objawy
Objawy hemoroidów w ciąży nie różnią się niczym od klasycznych symptomów żylaków odbytu. Ich charakterystyczną cechą jest krwawienie z odbytu podczas wizyty w toalecie. W zależności od stopnia rozwoju guzków przyszła mama odczuwa świąd, pieczenie i ból. Czasem dolegliwości są na tyle uciążliwe, że utrudniają siedzenie i chodzenie.
Wyróżnia się cztery stopnie rozwoju hemoroidów:
- Stopień pierwszy to zwykle hemoroidy wewnętrzne, które nie wydostają się poza odbyt.
- Stopień drugi to hemoroidy, które wydostają się na zewnątrz i później się cofają.
- Stopień trzeci, gdy żylaki trzeba cofnąć ręcznie.
- W stopniu czwartym guzki cały czas są na zewnątrz.
Hemoroidy w ciąży na zewnątrz odbytu to kłopot, ponieważ mogą ulegać zakrzepicy i jest to niebezpieczne dla mamy i dziecka. Hemoroidy zewnętrzne w ciąży to też duży dyskomfort dla ciężarnej.
Zobacz także: Hemoroidy zewnętrzne
Hemoroidy w ciąży – leczenie
Zapewne pierwsze pytanie, jakie nasuwa się przyszłej mamie, brzmi: „co na hemoroidy w ciąży” można stosować i czy to bezpieczne dla dziecka?”. Idąc do apteki, warto poradzić się farmaceuty. Jest szereg środków, którymi można się wspomóc i które nie zaszkodzą dziecku. Bezpieczny lek na hemoroidy w ciąży to taki, który jest na bazie surowców naturalnych.
Maść na hemoroidy w ciąży bez recepty powinna zawierać kasztanowiec lub rutynę o działaniu przeciwzakrzepowym i przeciwzapalnym. Popularne są również kremy i maści z lidokainą, która ma działanie znieczulające. Przyszła mama powinna zrezygnować z tabletek przeciw hemoroidom. W ich składzie jest diosmina, której nie wolno przyjmować w tym okresie. Lepiej sięgnąć po czopki na hemoroidy. W ciąży są dozwolone i nie zawierają szkodliwych dla malucha substancji. Bardzo krwawiące hemoroidy w ciąży powinny skłonić kobietę ciężarną do wizyty u ginekologa.
Zobacz także: Hemoroidy leczenie
Jak leczyć hemoroidy w ciąży domowymi sposobami ?
Lecząc hemoroidy na własną rękę, przyszła mama powinna zmienić dietę. Jest ona kluczowym elementem, który sprzyja powstawaniu guzków. Jadłospis ciężarnej musi obfitować w błonnik i produkty mleczne, które ułatwiają wypróżnienie.
Domowe sposoby na hemoroidy w ciąży to także nasiadówki z ziół o działaniu ściągającym i przeciwzapalnym. W ten sposób działa np. kora dębowa. Na hemoroidy w ciąży bezpieczny będzie też rumianek o działaniu łagodzącym i liść kasztanowca uszczelniający naczynka.
Apteki oferują także nakładki żelowe działające chłodząco. Warto z nich korzystać po pobytach w toalecie, gdy kobieta czuje dyskomfort i ma duże dolegliwości bólowe. Będą przydatne również po porodzie.
W sklepie lub w aptece przyszła mama może się zaopatrzyć w płyny do higieny intymnej o działaniu bakteriobójczym. Zachowanie higieny po wypróżnieniu jest bardzo ważne. Skumulowane bakterie mogą być przyczyną rozległego stanu zapalnego. Ostatecznie guzki przemywa się letnią wodą.
Polecamy

Nie założą cewnika, nie nakarmią sondą, nie podłączą kroplówki. Opiekunowie medyczni: „Cofniemy się z naszym zawodem o kilka kroków”

Wczesne wspomaganie rozwoju dziecka. Jak i kiedy o nie zawnioskować?

Lekarz pozwolił 13-latce wywiercić dziurę w głowie pacjenta. Media piszą o gigantycznym skandalu

Koniec z implantami! Lek na… porost zębów ma szanse trafić do sprzedaży już całkiem niedługo
się ten artykuł?