Co zrobić, kiedy boli ząb? Poznaj domowe sposoby, które przyniosą Ci ulgę!
Ból zęba to jedna z najpopularniejszych dolegliwości, która może naprawdę uprzykrzyć życie. Jakie mogą być jego przyczyny i jakie są domowe sposoby na ból zęba? Podpowiadamy!
Ból zęba – przyczyny
Ból zębów i dziąseł jest odpowiedzią receptorów umieszczonych na zakończeniach nerwów na bodźce bólowe: termiczne, mechaniczne, patofizjologiczne. Do czynników, które wywołują ból zęba, zalicza się:
- nadwrażliwość zębów,
- ubytki w zębach spowodowane próchnicą,
- zakażenie miazgi bakteriami,
- podrażnienie miazgi zimnym lub gorącym napojem,
- złamanie zęba,
- zapalenie wywołane obumarciem miazgi,
- stan po usunięciu zęba,
- wyrzynanie się zębów,
- ropień,
- zapalenie dziąseł (szczególnie u ciężarnych),
- zanikanie dziąseł.
U osób, które są w trakcie leczenia stomatologicznego, pojawia się niekiedy ból zęba po zatruciu. Jest on wywołany przedostaniem się trucizny do tkanek wokół zęba i ich podrażnieniem.
Ból zęba po leczeniu kanałowym
Ból zęba po leczeniu kanałowym może utrzymywać się jeszcze przez około 3 tygodnie po zabiegu, co jest spowodowane podrażnieniem tkanki otaczającej korzeń. Tego typu leczenie stosuje się w przypadku zapaleń miazgi. Polega na usunięciu chorobowo zmienionej tkanki z kanałów. Następnie są one dezynfekowane (zatruwane) i wypełniane zastępczym materiałem kosmetycznym. Zabieg trwa długo i wielu osobom sprawia ból, mimo że został zastosowany miejscowy środek znieczulający.
Ból zęba przy nagryzaniu pojawia się po leczeniu kanałowym i jest konsekwencją zbyt wysokiego wypełnienia kanałów lub nieodpowiednio dobranym materiałem kosmetycznym. Dlatego naciskanie na koronę, na przykład podczas zaciskania szczęki, powoduje dyskomfort lub dolegliwości bólowe.
Pozorny ból
Bywa tak, że zgłaszamy się do dentysty z silnym bólem zęba, który na pierwszy rzut oka wskazuje na zapalenie miazgi czy tkanek okołowierzchołkowych. Jednak badanie oraz zdjęcia RTG nie potwierdzają wstępnego rozpoznania. Okazuje się, że jest on spowodowany innymi dolegliwościami, niezwiązanymi z przyczynami stomatologicznymi. Takie zjawisko nazywamy „pozorny bólem zęba”. Do chorób, w trakcie których odczuwamy pozorny ból zęba, zaliczamy:
- zapalenie zatok – powoduje uczucie uciskania na nerwy trójdzielne, pacjent odczuwa ból, który obejmuje wiele zębów zwłaszcza jeśli uciskane są ujścia nerwu;
- zaburzenia stawu skroniowo-żuchwowego – ból podczas tego schorzenia przypomina ten, który pojawia się w stanie zapalanym miazgi. Ma on zazwyczaj przewlekły i głęboki charakter;
- półpasiec – w trakcie kilku pierwszych dni po zarażeniu się wirusem ospy wietrznej i zanim pojawią się pęcherzyki, chory narzeka na bardzo silny ból, który przypomina zapalenie miazgi;
- neuralgia nerwu trójdzielnego – ból zęba przy tym schorzeniu jest przeszywający, nagły i silny, przypomina porażenie prądem elektrycznym i trwa od kilku sekund do kilku minut;
- dusznica bolesna – to forma choroby niedokrwiennej serca, która objawia się bólem podczas wysiłku fizycznego czy w sytuacjach stresowych. U niektórych pacjentów pojawia się silny ból żuchwy mylony z chorobą zębów.
Bolący ząb a inne niepokojące objawy
Symptomy, które wskazują na możliwość choroby zębów, to:
- pulsujący ból zęba,
- opuchlizna,
- zaczerwienienie dziąseł,
- obrzęk twarzy,
- problemy ze spożywaniem pokarmów,
- krwawienie dziąseł,
- dyskomfort w uchu.
Charakter i natężenie bólu mają charakter indywidualny, który zależy od przyczyny, umiejscowienia i wrażliwości chorego na bodźce czuciowe. Dolegliwości mogą nasilać się po spożyciu ciepłych lub zimnych napojów. Możliwe jest występowanie bólu zęba przy dotyku lub stale.
Co pomaga na ból zęba? Leczenie stomatologiczne
Każdy ból zęba, niezależnie od natężenia, powinien być skonsultowany ze stomatologiem, ponieważ może świadczyć o procesie patologicznym w miazdze zęba lub dziąśle. Im wcześniej rozpocznie się leczenie, tym większa szansa na uratowanie zęba. Zabiegi stomatologiczne, które są stosowane najczęściej, aby uśmierzyć ból zęba, to:
- usunięcie (ekstrakcja) zęba,
- wypełnienie ubytku (plomba),
- oczyszczenie ubytku,
- leczenie kanałowe,
- antybiotykoterapia,
Leki, żel i tabletki na ból zęba mają na celu jedynie łagodzenie nieprzyjemnych objawów. Nie usuwają przyczyny dolegliwości, dlatego nie mogą zastąpić wizyty u dentysty. Ostry ból zęba zawsze powinien być skonsultowany w gabinecie stomatologicznym.
Domowe sposoby na ból zęba
Ból zęba, który utrudnia nam codzienne funkcjonowanie, możemy złagodzić sami, zanim trafimy do dentysty. Jednak warto pamiętać, że są one jedynie środkiem doraźnym i tak samo jak maści czy środki przeciwbólowe, nie zastąpią wizyty w gabinecie stomatologicznym. Mogą być stosowane w złagodzeniu dolegliwości bólowych i nie powinny być wybierane zamiast wizyty stomatologicznej. Polegają na zastosowaniu ziół, które wykazują właściwości przeciwzapalne, antybakteryjne i oczyszczające. Zalecane jest płukanie jamy ustnej szałwią lub rumiankiem.
Najpopularniejszą metodę stanowi czosnek na ból zęba. Jest on uznawany za naturalny antybiotyk. Można go stosować w formie płukanki. Należy rozgnieść ząbek i zalać wrzątkiem, a po ostygnięciu wypłukać nim jamę ustną. Czosnek można także żuć lub przekroić i przyłożyć do bolącego miejsca. Dobrze sprawdzi się olejek goździkowy na ból zęba. Ma on działanie znieczulające, dlatego przyniesie szybką ulgę w dolegliwościach. Należy wymieszać go z łyżką oliwy z oliwek i wetrzeć w bolące dziąsła.
Na stan zapalny bólu zęba też są domowe sposoby. Najbardziej popularnym z nich jest płukanie jamy ustnej ciepłym naparem szałwii lub rumianku.
Domowym sposobem na ból zęba u dziecka jest leczenie zimnem. Ulgę przyniesie stosowanie zimnych okładów, gryzienie zamrożonych owoców lub gryzaków. W przypadku ząbkowania można zastosować masaż dziąseł w miejscu wyrzynania się zęba. Starsze dzieci powinny płukać jamę ustną rumiankiem lub czosnkiem.
Polecamy
Nie myjesz zębów przed snem? Naukowcy ostrzegają: możesz zachorować na ten groźny nowotwór
To mit, że na RZS chorują tylko starsi ludzie. „Bolało mnie dosłownie wszystko. Nawet kołdra była za ciężka”
„Sprawa jest poważna i bolesna. Nie wiem, co robić”. Majka Jeżowska o swojej kontuzji
Czy migrena bez bólu głowy jest możliwa? Jak ją leczyć?
się ten artykuł?