Długość życia z rakiem wątroby. Ile się żyje z tym nowotworem?
Za czynnik wpływający na rozwój raka wątroby uważa się niewłaściwy tryb życia. Nadużywanie alkoholu, narkotyków i palenie tytoniu, które poważnie uszkadza ten narząd. W efekcie nie jest on w stanie oczyszczać organizmu z toksyn. Zazwyczaj nowotwór daje o sobie znać dopiero w zaawansowanym stadium, dlatego też rokowania często nie są pomyślne. Średnia długość życia z rakiem wątroby to nie więcej niż 5 lat.
Rak wątroby jest jednym z najczęściej diagnozowanych i jednocześnie bardzo złośliwych nowotworów. Odsetek umieralności w przypadku tego nowotworu jest o wiele większy niż wśród innych guzów złośliwych. Długość życia u pacjentów z tym rodzajem raka zależy od stopnia zaawansowania choroby, od lokalizacji ewentualnych przerzutów i odpowiedzi organizmu na terapię.
Rak wątroby – co to za nowotwór?
Rak wątroby ma postać litego guza wywodzącego się z hepatocytów, które są komórkami miąższu wątroby. W ciągu 4–6 miesięcy jest w stanie podwoić swoją objętość na tyle, aby spowodować trwałą niewydolność tego narządu. Jest to nowotwór złośliwy, dlatego istnieje bardzo duże ryzyko przerzutów na inne narządy, niekoniecznie zlokalizowane w jamie brzusznej. Rak wątroby z przerzutami bardzo źle rokuje. Pacjenci z taką postacią nowotworu mają nikłe szanse na wyzdrowienie.
Za czynniki predysponujące do zachorowania uważa się przede wszystkim niewłaściwy tryb życia, a przede wszystkim nadużywanie alkoholu prowadzące do marskości wątroby oraz zapalenie na tle wirusowym typu B i C. Na chorobę narażeni są też pacjenci, którzy mają styczność z substancjami toksycznymi np. w pracy zawodowej. Rak wątroby równie dobrze może być wynikiem przerzutów nowotworów z innych narządów np. piersi, płuc lub okrężnicy.
Rak wątroby – objawy, diagnoza
Odczuwalne przez chorego objawy rak wątroby daje, dopiero gdy jest w zaawansowanym stadium, co też zdecydowanie utrudnia leczenie. Najczęściej niepokojące objawy to bóle po prawej stronie jamy brzusznej i wyczuwalna wypukłość pod skórą. Jest to bardzo niebezpieczny znak, że wątroba jest mocno powiększona. W późniejszych stadiach może wystąpić wodobrzusze i żółtaczka, ponieważ chora wątroba nie jest w stanie przetwarzać żółci. Cholestaza wywołuje też świąd skóry. Zwykle rak jest wtedy mocno zaawansowany.
Do zdiagnozowania raka wątroby konieczna jest biopsja wątroby i ocena wycinków pod względem histopatologicznym. U chorego wykonuje się też badanie tomografii komputerowej lub dynamiczny rezonans magnetyczny z kontrastem. Badanie obrazowe poprzedza się diagnostyką laboratoryjną.
Zobacz także
Rak wątroby – długość życia
W leczeniu nowotworów wątroby bardzo istotne jest stadium zaawansowania choroby i ewentualne pojawiające się w raku wątroby przerzuty. Długość życia pacjenta jest w dużej mierze uzależniona od tych czynników. Niestety ten typ nowotworu często diagnozowany jest zbyt późno, w związku z czym terapia nie przyniesie oczekiwanych przez chorego rezultatów.
Do oceny stadium zaawansowania raka wątroby służy kwalifikacja barcelońska, na podstawie której zapada decyzja o ewentualnym podjęciu leczenia i zastosowanych środkach farmakologicznych. Guz ocenia się pod kątem wielkości, ilości rozsianych ognisk lub przerzutów na inne narządy, które są widoczne w badaniach obrazowych.
Klasyfikacja barcelońska jest podzielona na 5 grup:
- 0 – jest to wczesne stadium choroby, gdy guz nie przekracza wielkością 2 centymetrów. Chory jest wtedy w dobrym stanie ogólnym, zachowana jest również pełna czynność wątroby. Przeżywalność pacjentów w tak wczesnym stadium to minimum 5 lat w 90% przypadków.
- A – gdy guzy przekraczają średnicę 2 centymetrów, a liczba ognisk przekracza 3. Stan ogólny pacjenta jest dobry, z zachowaną czynnością wątroby. Długość życia chorych wynosi wtedy 5 lat w 70% przypadków, u których wykonano częściową resekcję tego narządu albo przeszczep.
- B – jest to wielkoguzkowa postać raka wątroby. Rokowania w tym przypadku zależą od formy leczenia. Pacjenci po chemioterapii mogą przeżyć nawet 45 miesięcy od momentu zdiagnozowania choroby.
- C – jest to stadium zaawansowania nowotworu, w którym obserwuje się przerzuty. Przeżywalność pacjentów, u których stwierdzono przerzuty, to zaledwie 10 miesięcy od momentu rozpoznania guza.
- D – jest to stadium terminalne choroby. Dotyczy chorych ze złym stanem ogólnym, u których leczenie nie jest możliwe. Takim pacjentom zapewnia się opiekę paliatywną, która łagodzi ból towarzyszący przerzutom. U takich chorych rokowania są bliskie zeru. Długość życia z rakiem wątroby u pacjentów w stanie terminalnym wynosi zaledwie 4 miesiące. Tylko 11% z nich przeżywa rok.
Polecamy
Rośnie liczba zachorowań na raka głowy i szyi. „Czynniki często idą w parze z niskim statusem materialnym”
Marek Raczkowski ma nowotwór. „Koszty leczenia i operacji, której potrzebuję, są tak wysokie, że przekraczają moje dochody”
„Rak prostaty to bat na twardzieli. Jak się spojrzy na PESEL-e, to dotyka ludzi, którzy łzy nie uronią, tacy panowie świata, tak wychowani. A tutaj, proszę, zwyczajne badanie”
Nie żyje 24-letnia influencerka Bella Bradford. Na jej profilu pojawiło się pośmiertne pożegnanie
się ten artykuł?