Przejdź do treści

Domowe sposoby na infekcje intymne – czy są skuteczne?

Kobieta z infekcją intymną trzyma kartkę z napisem "help"
Fot. Maksymiv Iurii / stock.adobe.com
Podoba Ci
się ten artykuł?

Domowe sposoby na infekcje intymne mogą być sposobem na szybkie pozbycie się dokuczliwych objawów zapalenia pochwy, takich jak pieczenie czy swędzenie, ale tylko wtedy, gdy ich podłożem jest alergia, a nie zakażenie grzybami czy bakteriami.

Domowe sposoby na infekcje intymne uznawane są przez ginekologów za niezbyt bezpieczne ani skuteczne. Ich bezrefleksyjne stosowanie może nawet zaostrzyć objawy infekcji. W przypadku infekcji pochwy domowe sposoby leczenia muszą być zawsze skonsultowane z lekarzem ginekologiem.

Profilaktyka i domowe sposoby na infekcje intymne

Przy bakteryjnej lub grzybiczej infekcji pochwy w ciąży domowe sposoby mogą przyczynić się do wysuszenia śluzówki pochwy i warg sromowych, powstawania nadżerek a nawet nasilenia stanów zapalnych. Domowe sposoby na infekcje grzybiczą pochwy muszą uwzględniać podstawową higienę miejsc intymnych. Najlepszym sposobem zapobiegania zakażeniom jest codzienna pielęgnacja przy pomocy kosmetyków do higieny intymnej (delikatny żel do mycia o pH zbliżonym do 5.0). Do mycia nie zaleca się stosowania gąbek ani myjek. W wilgotnych i ciepłych przestrzeniach łazienki panują idealne warunki do rozwoju bakterii i grzybów, które lubią kolonizować się na gąbkach. Do osuszania miejsc intymnych objętych zakażeniem należy stosować jednorazowe papierowe ręczniki, ewentualnie suchy ręcznik bawełniany (na mokrych powierzchniach szybciej rozwijają się czynniki chorobotwórcze). W trakcie trwania infekcji intymnej w ciąży domowe sposoby obejmują m.in. kąpiele z dodatkiem sody. Do wanny wody dodaje się małą łyżeczkę sody oczyszczonej, która ma delikatne działanie bakteriostatyczne i łagodzi objawy swędzenia.

Kobieta w zaawansowanej ciąży z infekcją intymną

Domowe sposoby na infekcje grzybicze i bakteryjne

Jedną z najtrudniejszych do leczenia dolegliwości kobiecych jest grzybica pochwy wywoływana przez kolonizację drożdżaków z rodziny Candida. Drożdżaki namnażają się szybciej przy dostępności cukru, dlatego też przy infekcji grzybiczej pochwy domowe sposoby to m.in. ograniczenie lub wyeliminowanie cukru z diety.

Jednym z mitów wokół naturalnych metod leczenia infekcji intymnych jest stosowanie czosnku. Nie da się ukryć, że ma on działanie antybakteryjne, przeciwgrzybicze i skuteczne w podnoszeniu odporności organizmu. Domowe sposoby na infekcje intymne nie powinny jednak wiązać się z dopochwową aplikacją czosnku, choć spotyka się opinie, że taki sposób może przyspieszyć leczenie. Nie jest to jednak prawda. Wręcz przeciwnie – takie metody mogą skutkować co najwyżej zaostrzeniem dotychczasowych objawów i tworzeniem się nadżerek. Nie trzeba chyba dodawać, że przy wyjęciu czosnku z pochwy niezbędna może się okazać pomoc lekarza ginekologa, co jest dość krępującą sytuacją.

Domowe sposoby na infekcje intymne, szczególnie bakteryjne, zalecają niekiedy stosowanie produktów mleczarskich. Prawdą jest, że jogurty zawierają cenne bakterie mlekowe, jednakże nie są one zgodne ze szczepami, które w warunkach fizjologicznych bytują w pochwie kobiety. Irygacje dopochwowe przy użyciu tego typu produktów mogą jedynie doprowadzić do powstania nowych ognisk zapalnych, które mogą okazać się znacznie trudniejsze do wyleczenia. Domowy sposób na infekcje pochwy rodem z babcinej apteczki to także przemywanie miejsc intymnych octem winnym lub ziołowymi płukankami. Co prawda, sporadyczne stosowanie nasiadówek nie jest szkodliwe, jednakże zbyt częste wysusza śluzówkę warg sromowych i pochwy, co czyni ją podatniejszą na infekcje przez podniesienie naturalnego, kwaśnego pH pochwy.

Zobacz także

Jak leczyć infekcje intymne?

Domowe sposoby na infekcje pęcherza, zakażenie bakteryjne czy kandydozę zazwyczaj nie są skuteczne i bezpieczne do stosowania bez ograniczeń. Ważne, aby nie lekceważyć żadnych objawów stanów zapalnych – obrzęków, upławów, zaczerwienienia, pieczenia, swędzenia. Brak odpowiedniego leczenia może skończyć się przykrymi dla zdrowia powikłaniami, a nawet zabiegiem operacyjnym. U kobiet w ciąży lekceważenie takich objawów może nawet doprowadzić do przedwczesnego porodu. Zakażenia bakteryjne i grzybicze pochwy początkowo rozwijają się bezobjawowo, dlatego już przy pierwszych niepokojących oznakach trzeba umówić się na wizytę u ginekologa. Zleci on wykonanie dokładnych analiz wymazów pochwy i na podstawie ich wyników przepisze kobiecie skuteczny lek w odpowiedniej dawce. Prawidłowe leczenie musi trwać minimum tydzień, a po zakończeniu kuracji rekomenduje się kontrolną wizytę u specjalisty.

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy:

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.
Podoba Ci
się ten artykuł?