Częste infekcje intymne to uciążliwy problem. Jak im zaradzić?
Pieczenie okolic intymnych, ból podczas oddawania moczu i upławy o nieprzyjemnym zapachu to jedne z głównych objawów infekcji intymnej. Dolegliwości są bardzo nieprzyjemne, a przy tym mogą często nawracać. Jak skutecznie leczyć zakażenia narządów płciowych i co zrobić, by zapobiec ich ponownemu pojawieniu się? Sprawdź!
Jakie są przyczyny częstych infekcji intymnych?
Infekcje intymne to powszechny problem, z którym zmagają się kobiety w różnym wieku. Zakażenia mogą mieć podłoże bakteryjne, wirusowe, grzybicze lub pasożytnicze. Niektóre z chorób, np. rzęsistkowica pochwy czy rzeżączka przenoszone są drogą płciową podczas kontaktów seksualnych bez zabezpieczenia. Inne mają związek z nieprawidłową higieną intymną, zmianami lub zaburzeniami hormonalnymi czy stosowanymi lekami. Najczęstsze przyczyny zakażeń okolic intymnych to:
- zarówno niedostateczna, jak i zbyt intensywna higiena miejsc intymnych – do namnażania się patogennych bakterii przyczynia się nie tylko za rzadkie mycie okolic narządów płciowych, ale i nadmierne podmywanie się środkami bakteriobójczymi niszczącymi naturalną florę bakteryjną,
- stosowanie nieodpowiednich kosmetyków, które powodują wzrost pH pochwy – żele pod prysznic czy mydła przeznaczone do mycia ciała mają zasadowe pH, dlatego nie powinny być używane do higieny intymnej. Stosowanie ich w tym celu zaburza naturalne, kwaśne środowisko, które chroni pochwę przed rozwojem drobnoustrojów,
- noszenie bielizny uszytej ze sztucznych materiałów – brak odpowiedniej cyrkulacji powietrza powoduje przegrzanie miejsc intymnych i wzrost wilgotności w ich obszarze, a to tworzy idealne warunki do namnażania się patogenów,
- zmiany hormonalne – ryzyko rozwoju infekcji zwiększa się przed miesiączką ze względu na obserwowany wtedy spadek stężenia estrogenów i nieznaczne zmiany pH pochwy. Większa podatność na zakażenia pojawia się także w czasie ciąży, gdyż dochodzi wtedy do niewielkiego wzrostu pH pochwy,
- stosowane leki – antybiotyki, glikokortykosteroidy, preparaty antykoncepcyjne,
- częste korzystanie z basenów i innych zbiorników wodnych oraz saun,
- współwystępowanie chorób przewlekłych – cukrzycy, alergii, choroby Hashimoto.
Objawy, po których poznasz infekcje intymne
Objawy infekcji intymnych są zróżnicowane w zależności od wywołującego je czynnika. Bakteryjne zapalenie pochwy spowodowane przez bakterie tlenowe takie, jak Escherichia coli czy Staphylococcus aureus powoduje pojawienie się:
- żółtej wydzieliny o nieprzyjemnym zapachu,
- obrzęku i zaczerwienienia pochwy.
Beztlenowe bakterie prowadzą do waginozy bakteryjnej, która przebiega z białą wydzieliną o rybim zapachu. Rzęsistkowe zapalenie pochwy charakteryzuje się upławami w kolorze żółto-zielonym, które mają pienistą konsystencję. Pacjentce towarzyszy ból podczas oddawania moczu oraz pieczenie miejsc intymnych. Z kolei w grzybiczej infekcji pochwy i sromu mogą pojawić się gęsta, serowata wydzielina, a także świąd i ból sromu.
Choroby wirusowe miejsc intymnych wywołane są przez wirusa HSV (ang. Herpes Simplex Virus) odpowiedzialnego za opryszczkę narządów płciowych oraz wirusa HPV (wirus brodawczaka ludzkiego). Zakażenie HSV przebiega z pęcherzykowymi wykwitami, które po pęknięciu przekształcają się w owrzodzenia. Z kolei wirus HPV odpowiada za powstawanie kłykcin kończystych, czyli grudek i brodawek skórnych umiejscowionych na zewnętrznych narządach płciowych.
Leczenie infekcji miejsc intymnych
Infekcje bakteryjne leczy się doustnie lub dopochwowo za pomocą metronidazolu bądź klindamycyny. W terapii rzęsistkowicy skuteczne preparaty przeciwpierwotniakowe to metronidazol i tynidazol. Leczenie należy zastosować u obojgu partnerów. Przy zakażeniach grzybiczych wskazane jest przyjmowanie globulek dopochwowych z nystatyną lub klotrimazolem; stosowane są też kremy przeciwgrzybicze.
Na opryszczkę narządów płciowych przepisywane są leki takie jak acyklowir i walacyklowir. Łagodzą one objawy choroby i pomagają w szybszym wyzdrowieniu, jednak nie eliminują wirusa z organizmu, więc choroba może nawracać. Leczenie farmakologiczne kłykcin kończystych obejmuje stosowanie preparatów zawierających imikwimod, kwas trójchlorooctowy, podofilotoksynę. Brodawki można też usuwać chirurgicznie.
Zalecane leczenie stosuj tak długo, jak jest to wskazane. Przerwanie terapii po ustąpieniu objawów może sprawić, że infekcja nie zostanie do końca wyeliminowana i rozwinie się z powrotem. W takich sytuacjach pacjentki doświadczają także różnych powikłań.
Jak zapobiegać częstym infekcjom intymnym?
Infekcjom miejsc intymnych można skutecznie zapobiegać, stosując się do kilku prostych zasad. Podstawą jest właściwa higiena, czyli prawidłowe podmywanie się od przodu do tyłu oraz częste zmienianie środków higienicznych podczas miesiączki. Podmywać można się wodą lub płynem do higieny intymnej na częste infekcje. W odbudowie prawidłowej flory bakteryjnej pomogą probiotyki przyjmowane w kapsułkach dopochwowych.
Bibliografia:
- Gałęcka M., Szachta P., Nawrotowe grzybice i bakteryjne zapalenia pochwy – charakterystyka przyczyn oraz możliwości terapeutycznych i profilaktycznych, Forum Zakażeń 2013, 4(2): 77.
- Infekcje intymne. Najważniejsze informacje dla specjalistów, Recordati 2022.
- Khedkar R., Pajai S., Bacterial Vaginosis: A Comprehensive Narrative on the Etiology, Clinical Features, and Management, Approach, Cureus 2022, 14(11).
Podoba Ci się ten artykuł?
Powiązane tematy:
się ten artykuł?