Przejdź do treści

Choroby jelit – jakie są ich objawy?

ból brzucha
Fot. Kar Tr/AdobeStock
Podoba Ci
się ten artykuł?

Jednym z częstszych powodów zgłaszania się pacjentów na wizytę do lekarza są choroby jelit. Objawy zazwyczaj są uciążliwe i zmuszają do szybkiej interwencji. Zdarza się jednak, że proces chorobowy ma charakter przewlekły, a dolegliwości są mniej nasilone. Objawy choroby jelita grubego oraz cienkiego często nie różnią się od siebie.

Często występujące objawy choroby jelit to na przykład zmiany rytmu wypróżnień, nudności oraz wymioty. Schorzenia takie jak nieswoiste zapalenia jelit, nowotwór, uchyłkowatość i inne choroby jelita grubego objawiać się mogą dopiero po dłuższym czasie trwania procesu chorobowego. Niektóre choroby jelit mogą reprezentować swoje symptomy na powierzchni skóry.

Objawy choroby jelit

Objawy ze strony przewodu pokarmowego są bardzo do siebie podobne, dlatego aby postawić odpowiednią diagnozę, zazwyczaj niezbędne jest wykonanie wielu badań dodatkowych.

Niespecyficznymi objawami chorób jelita są:

  • zmiany w konsystencji stolca (pojawiają się zaparcia lub biegunki)
  • obecność świeżej krwi lub śluzu w stolcu
  • nudności
  • wymioty
  • bóle brzucha
  • stan podgorączkowy lub gorączka
  • zaburzenia wchłaniania substancji odżywczych.

Najczęstszym powodem zgłaszania się do lekarza w związku z chorobami przewodu pokarmowego są zapalne choroby jelit. Objawy charakteryzują się przede wszystkim zwiększoną ilością oddawanego kału, jego półpłynną konsystencją, często pojawiają się też nudności, wymioty, a także gorączka. W przebiegu tych schorzeń może dojść do szybkiego odwodnienia organizmu, co objawia się zmniejszoną elastycznością skóry i podsychaniem śluzówek.

Nieswoiste zapalne choroby jelit, takie jak choroba Leśniowskiego – Crohna oraz wrzodziejące zapalenie jelita grubego, to choroby o podłożu autoimmunologicznym, które mogą wystąpić na różnych odcinkach przewodu pokarmowego, mają charakter przewlekły, a ich objawem może być znaczny spadkiem wagi.

Najczęstszą przewlekłą chorobą dotykającą jelita jest choroba jelita drażliwego. Objawy nie mają podłoża organicznego ani biochemicznego. Zazwyczaj pojawiają się bóle brzucha i zmiana rytmu wypróżnień. U około 80% osób cierpiących na to schorzenie występują zaburzenia psychiczne.

Czym charakteryzują się choroby jelit u dzieci? Objawy są zazwyczaj bardziej uciążliwe, częściej dochodzi do odwodnienia organizmu. Straty w gospodarce wodno-elektrolitowej muszą być uzupełnione jak najszybciej, gdyż znaczne utraty płynów w związku z wymiotami i biegunką mogą doprowadzić do konieczności hospitalizacji.

Jelito grube – choroby, objawy

Jelito grube, czyli końcowa część przewodu pokarmowego, jest najbardziej podatne na choroby ze względu na funkcję, którą pełni. Bardzo częstą przyczyną schorzeń jelita grubego są błędy dietetyczne, które mogą wywołać niespecyficzne objawy. Jakie są objawy chorób jelita grubego? Zależą one od zaawansowania choroby, lokalizacji oraz konkretnej choroby, jaka je wywołuje.

Najczęściej występującymi chorobami jelita grubego są zapalenia oraz choroba uchyłkowa jelita grubego. Najgroźniejszą z chorób jest jeden z częściej spotykanych nowotworów – rak jelita grubego. Choroby jelita grubego i objawy towarzyszące im objawy często przez długi czas są dla pacjenta niezauważalne.

Jelito grube jest miejscem szczególnie narażonym na powstawanie uchyłków w przewodzie pokarmowym. Objawy choroby uchyłkowej jelita grubego pojawiają się zwykle dopiero na etapie jego zapalenia. Dominującymi dolegliwościami jest wtedy ból w lewym dole biodrowym, gorączka, zmiana rytmu wypróżnień, wzdęcia i zaparcia.

Nowotworowa choroba jelita grubego objawia się często w bardzo zaawansowanym stadium. Jej najwcześniejszymi objawami jest niedokrwistość spowodowana krwawieniem w świetle jelita, osłabienie oraz obecność utajonej krwi w stolcu (z tego powodu po 50. roku życia powinno się regularnie wykonywać badanie na obecność krwi utajonej). Objawom może towarzyszyć utrata masy ciała.

Zobacz także

Jelito cienkie – choroby, objawy

Jelito cienkie jest miejscem, w którym następuje intensywne trawienie i wchłanianie składników odżywczych. W tym odcinku przewodu pokarmowego mogą wystąpić niedobory enzymów trawiących substancje odżywcze. Specyficznymi chorobami dla tego odcinka jest celiakia, nietolerancja laktozy i inne zaburzenia wchłaniania.

Objawy chorób jelita cienkiego związane z nietolerancją pokarmową pojawiają się po ekspozycji na konkretny składnik pokarmowy, ustępują natomiast po wykluczeniu go z diety. Przykładem takiej choroby jest celiakia – choroba charakteryzująca się nietolerancją na gluten zawarty w niektórych rodzajach zbóż. W jej przebiegu może dojść do anemii, osteoporozy, spadku masy ciała lub zatrzymania wzrostu u dzieci.

Choroby jelit – objawy skórne

Choroby jelit mogą manifestować się objawami nie tylko ze strony układu pokarmowego. Dość częste są zmiany skórne, z którymi pacjent w pierwszej kolejności zwykle udaje się do dermatologa. Najczęściej pojawiają się one w przebiegu nieswoistych zapalnych chorób jelit. Objawy skórne zależą od stopnia nasilenia choroby, są różne w różnych okresach jej trwania. Najczęściej jest to rumień guzowaty lub wysypka. Chorobą współistniejącą z nieswoistymi zapaleniami jelit najczęściej jest łuszczyca.

Najnowsze w naszym serwisie

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy:

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.
Podoba Ci
się ten artykuł?