Pościel – jak często należy ją prać?
Zastanawiasz się, jak często powinno prać się pościel? Według specjalistów – co dwa tygodnie. Owszem, wymaga to od nas większej organizacji czasu, niż podczas zwykłego prania ubrań, ale to jedyny sposób na pozbycie się roztoczy, które są czynnikiem powstawania alergii, kataru, zapalenia spojówek, astmy oraz wyprysków na skórze.
Pościel i roztocza
Nasze łóżko jest siedliskiem roztoczy. Wywołują one wiele groźnych dolegliwości, ale szczególnie niebezpieczne bywają dla małych dzieci, których organizm nie potrafi się skutecznie przed nimi bronić. Roztocza odżywiają się złuszczonym naskórkiem i szacuje się, że każdej nocy tracimy go 1,5 g. Są przyczyną kataru, zapalenia spojówek, wyprysków na skórze, a także astmy.
Nie tylko roztocza są zagrożeniem dla naszego zdrowia. Wytwarzany przez nas pot jest środowiskiem do hodowli grzybów. Dodatkowo, jeśli posiadasz zwierzęta domowe, sierść w pościeli jest kolejnym źródłem zanieczyszczenia. Brudna pościel może przyczynić się do schorzeń skórnych, a także problemów z oddychaniem.
Przygotowanie pościeli do prania
Przed rozpoczęciem prania, poszwy należy przewrócić na lewa stronę, zamknąć zamki, zapiąć guziki, aby zapobiec uszkodzeniu tkaniny. Z rogów wyjąć nagromadzony kurz i nitki. Jeśli mamy więcej czasu, pościel można namoczyć przez kilka godzin w chłodnej wodzie, a także dodać sodę oczyszczoną, która dobrze wybiela plamy po pocie, kawie, napojach, nie niszcząc kolorowego wzoru. Przebarwioną w praniu białą pościel odbarwi kwasek cytrynowy lub tabletka do zmywarki.
Jak prać pościel?
Jak już wiadomo, pościel powinno prać się co dwa tygodnie. Według zaleceń ekspertów: pościel, bieliznę pościelową i ręczniki najlepiej prać w temperaturze od 60°C wzwyż. Wysoka temperatura wraz z odpowiednim detergentem skutecznie usuwa z pościeli bakterie i roztocza, zapobiegając rozprzestrzenianiu się zarazków. Pościel z satyny bawełnianej prać w temperaturze nie wyższej niż 60°C i bez wybielaczy, a z atłasu do 40°C.
Warto przed praniem sprawdzić metki naszej pościeli, na których znajdują się zalecenia producenta. Dobre gatunkowo poszewki i prześcieradła wytrzymują wysokie temperatury, nie tracąc po praniu swojej jakości.
Przy doborze detergentu do prania warto zwrócić uwagę na skuteczność dopierania, działania drażniące oraz zapach i miękkość prania. Proszek do prania jest bardziej skuteczny, niż środki do prania w płynie. Im wyższa temperatura, tym wyższa skuteczność proszku do prania. Białą pościel powinno się prać wyłącznie w proszku do prania dla białych tkanin. Warto wiedzieć, że środki do prania, które w składzie zawierają chlor, powodują żółknięcie białej pościeli.
Jak suszyć pościel?
Wyprana pościel nie powinna leżeć długi czas w pralce. Nie powinno suszyć się pościeli na kaloryferze, ponieważ tkanina sztywnieje i szybciej niszczy się. Dobrym sposobem na suszenie jest przełożenie na lewą stronę, a następnie rozciągnięcie na sznurku lub na suszarce. Nie zawsze można suszyć pościel na świeżym powietrzu – w słońcu nie powinno się suszyć pościeli kolorowej, z nadrukiem, a także pościeli z lnu.
się ten artykuł?