Przejdź do treści

Książki o okresie – co można w nich znaleźć?

ksiązżka tak mam okres a co na białym blacie
źródło Instagram @marta.mrowiec
Podoba Ci
się ten artykuł?

Okres to nieodłączny element życia kobiety. Przychodzi nagle i  zostaje na długi czas. Początkowo wiedzę na ten temat dziewczyna dostaje od mamy. Czasem informacje przekazane od rodzicielki nie wystarczą, aby zrozumieć zachodzące zmiany. Wtedy z pomocą mogą przyjść książki. Czy wiedza z literatury pozwala lepiej zrozumieć okres?

Książki medyczne opisują okres naukowym językiem, który nie zawsze jest zrozumiały dla nastolatek. Język powinien być bardziej ludzki i naturalny, aby dziewczęta zrozumiały, że krew na bieliźnie to nie jest koniec świata i będzie się powtarzać co miesiąc. Jak to wygląda w książkach? Oto kilka pozycji, które tratują miesiączkę w sposób normalny i tłumaczą w obrazowy sposób jak sobie z nią i naszym organizmem w tym czasie radzić.

Książki o okresie: Clara Henry – „Tak, mam okres, a co?”

okładka książki tak [link id=

źródło: materiały prasowe

Clara Henry to szwedzka blogerka, którą na YoTube śledzi blisko 450 tysięcy osób. Na podstawie własnych doświadczeń z okresem napisała książkę skierowaną do nastolatek, gdzie w sposób lekki i z humorem opowiada bez wstydu swoje historie, związane z miesiączką, obala mity, tłumaczy dolegliwości. Wszystko podane luźnym, młodzieżowym językiem, czym idealnie wpisuje się w rozmowy nastolatków. Autorka lubuje się w dość specyficznych porównaniach, które mogą wywołać mieszane uczucia, niemniej działają na wyobraźnię i w dosadny sposób opisują sytuacje związane z krwawieniem, stanem waginy, bólami menstruacyjnymi czy używaniem środków higienicznych.

Książka jest bezpruderyjna i szczera. Z pewnością pomoże nastolatkom odnaleźć się nowej sytuacji pokazać, że nie są z tym same, a objawy, które je dotykają, są normalne. Autorka może zbyt mocno skupia się na sobie, zamiast odnosić się do ogółu. Aczkolwiek jest to ciekawa pozycja, jednak nie wyczerpująca tematu okresu.

Przedwczoraj skończył mi się okres. Ostatniego dnia używałam tamponów normal, bo nie miałam już mini, i teraz przez własne lenistwo — był taki przeraźliwy mróz, że nie chciało mi się ruszać z domu, żeby kupić nowe opakowanie — muszę cierpieć: moja cipka jest sucha jak pięty dziadka. (Pięty mojego dziadka są sinofioletowe. Skóra na nich od wieków nie widziała kremu nawilżającego i zaczęła się rozwarstwiać; odstaje i gdyby tak wziąć piórko i delikatnie przejechać nim dziadkowi po piętach, w powietrzu zaczęłyby się unosić kawałki skóry i opadać na ziemię jak drobny, biały łupież. Tak mniej więcej czuje się w tej chwili moja cipka).

Clara Henry "Tak, mam okres, a co?"
pms to nie choroba

Książki o okresie: Marie Oskarsson „Mały przewodnik po miesiączce”

okładka książki mała książka o miesiączce

źródło: materiały prasowe

Ta książka powstała z jednej strony jako pomoc dla rodziców w rozmowach z dziećmi na temat okresu, z  drugiej, aby odpowiedzieć na najczęściej zadawane pytania o okres, takie jak: dlaczego krew w reklamach jest niebieska? dlaczego mamy okres? jak sobie radzić z bólami menstruacyjnymi? Znajdziecie tutaj również ciekawostki historyczne, mówiące m.in o tym, jak postrzegano kobiety i menstruację na przestrzeni wieków, czy wypowiedzi nastolatek o ich pierwszej miesiączce. Jest to małe kompendium wiedzy o kobiecej biologii napisane w przyjemny i przystępny sposób.

Informacje są rzetelne i trafią do każdej grupy wiekowej. Autorka umiejętnie przedstawia ten wstydliwy dla wielu temat i bez przesadnych opisów wyjaśnia zagadnienie. Książka wyszła w ramach serii „Bez tabu”, do której należą pozycje, które traktują również o kupie, siusiakach, cipkach, aborcji, przemocy czy śmierci.

Młoda dziewczyna siedzi na toalecie w domu

Książki o okresie: Natalie Byrne „Period”

okładka książki period

źródło: materiały prasowe

Ta książka nie wyszła jeszcze na polskim rynku, jednak jest godną uwagi pozycją. Różni się ona od poprzednich tym, że znajdziemy tutaj przede wszystkim ilustracje, które w ciekawy i zabawny sposób przedstawiają tematy związane z okresem. Autorka skupiła się w niej m.in. na pokazaniu jak radzić sobie z PMS, jak prawidłowo używać środków higienicznych, jak śledzić swój cykl menstruacyjny. Zagłębia się także w tematy, które idą w parze z miesiączkowaniem jak: bóle piersi, skurcze, wzdęcia czy żywność, której należy unikać.

W książce znalazły się ilustrowane przewodniki dotyczące używania kubeczków menstruacyjnych, tamponów i różnych rodzajów wkładek. Są obrazki przedstawiające cztery fazy cykli menstruacyjnych oraz anatomiczne rysunki „tego, czego nie widać”. Ten poradnik spełni oczekiwana  zarówno młodszych, jak i starszych odbiorców. Przekazuje ważną wiedzę w nietypowy i cieszący oko sposób.

książka Period w środku

źródło: Natalie Byrne

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy:

Podoba Ci
się ten artykuł?