Przejdź do treści

Pomóż nam zrobić Krótką Instrukcję Obsługi Raka Piersi!

Tekst o tworzeniu Instrukcji Obsługi Raka Piersi. Na zdjęciu: Kobieta trzymająca kartkę przed rośliną - HelloZdrowie
Pomóż nam zrobić Krótką Instrukcję Obsługi Raka Piersi!
Podoba Ci
się ten artykuł?

17 października obchodziłyśmy Dzień Walki z Rakiem Piersi. Przez tydzień publikowałyśmy w Hello Zdrowie poruszające historie dziewczyn, które swego czasu musiały zmierzyć się z tą trudną diagnozą.  Poczułyśmy, przez jaki gąszcz informacji, zaleceń trzeba się przedrzeć w chwilę po diagnozie. Tak narodził się pomysł stworzenia Krótkiej Instrukcji Obsługi Raka Piersi.

W trakcie przygotowywania materiałów rozmawiałyśmy z dziewczynami, które zaimponowały nam swoją szczerością, otwartością i determinacją.

Maja o swoim raku dowiedziała się, mając 24 lata. Guza piersi wykryto u niej przypadkiem, podczas badania węzłów chłonnych.

Ania z kolei guza piersi wyczuła podczas karmienia półrocznego synka. W wieku 28 lat przeszła chemioterapię i podwójną mastektomię.

„To, że nie mamy cycka, to nie znaczy, że nie jesteśmy kobietami” –  powiedziała nam Alicja, autorka bloga  „życie po raku”. Swojego guza nazwała Stefan. Poznała go, mając 27 lat. Ala przeszła chemioterapię, Neulastę, podwójną mastektomię, usunęła jajniki, ma menopauzę i tylko 29 lat. W trakcie chemii chodziła na dyskoteki, bachatę, pracowała i dała porządnego kopniaka rakowi.

W Hello opublikowałyśmy kilkanaście materiałów, które mogą pomóc przejść przez gąszcz badań profilaktycznych i tych wykonywanych już po diagnozie. Spotykałyśmy się z lekarzami i specjalistami. Zebrałyśmy sporo  materiałów.

 

Zobacz także

Zastanawiałyśmy się, z jakim odzewem spotkają się nasze publikacje. To,  co się wydarzyło w trakcie tych dni, przerosło nasze oczekiwania. Na naszym FB pojawiły się bardzo emocjonujące dyskusje, w wiadomościach wysyłanych poprzez Instagram czy Messengera dziewczyny zaczęły dzielić się swoimi historiami. Tak jak pisałyśmy w naszym manifeście, od początku chciałyśmy, żeby HZ było miejscem otwartej, szczerej i bezpiecznej rozmowy dotyczącej kobiecego ciała i zdrowia. To  zaczęło się dziać. Dziękujemy Wam!

Krótka Instrukcji Obsługi Raka Piersi

Byłyśmy i ciągle jesteśmy poruszone. Ale mamy poczucie niedosytu. Postanowiliśmy ponownie otworzyć się na dyskusję o raku piersi. Chcielibyśmy zrobić to w mądry i przemyślany sposób. Są pytania, na które nie znamy odpowiedzi. Są pytania, które jeszcze nie przyszły nam do głowy. Są emocje, które nie wszystkie dzielimy.

Dlatego chcemy stworzyć Krótką Instrukcję Obsługi Raka Piersi. Krótka Instrukcja Obsługi Raka Piersi ma pomóc choć trochę odnaleźć się w tej trudnej sytuacji. Będzie to darmowy ebook zawierający praktyczne wskazówki dla chorych, ich bliskich i znajomych, a także pracodawców. Dlatego w Instrukcji znajdą się m.in. porady, jak przygotować się do wizyty lekarskiej; jak zorganizować swoją codzienność w trakcie leczenia choroby; gdzie szukać sprawdzonej wiedzy. Bliscy i współpracownicy dowiedzą się z kolei o potrzebach osób chorych i tym, w jaki sposób rozmawiać z nimi tak, aby faktycznie je wspierać..

Ty też możesz pomóc

Równolegle z tworzeniem Instrukcji, na HelloZdrowie piszemy o życiu z rakiem piersi – zarówno z perspektywy medycznej, jak i codziennej. Zachęcamy was do współtworzenia tej strony. Razem możemy zmienić postrzeganie kobiet dotkniętych tą chorobą i to, jak o niej rozmawiamy.

Chcesz opowiedzieć, jak wrócić do normalności po diagnozie? Jak rozmawiałaś z bliskimi o raku? Co powinna mieć w kosmetyczce dziewczyna podczas chemioterapii? Jak wyglądało twoje życie uczuciowe w trakcie leczenia? A może chcesz się podzielić czymś innym? Napisz do nas przez formularz poniżej. Przesłane materiały zostaną wykorzystane – we współpracy z tobą – do tworzenia artykułów o życiu z rakiem piersi.

Podziel się swoimi doświadczeniami. Opisz je i prześlij plik korzystając z formularza poniżej.

 

powered by Typeform

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy:

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.
Podoba Ci
się ten artykuł?