Szczotkowanie zębów może zapobiec nadciśnieniu
Szczotkowanie zębów obniża ryzyko nadciśnienia tętniczego. Kobiety ze słabą higieną jamy ustnej są o 20 proc. bardziej narażone na podwyższone ciśnienie krwi. To wyniki badań naukowców z Uniwersytetu w Buffalo.
Zła higiena jamy ustnej może prowadzić do ataków serca, udarów, demencji i innych potencjalnie śmiertelnych chorób, w tym raka. Bakterie w dziąsłach mogą dostać się do krwioobiegu i przenieść się do innych części ciała, powodując stan zapalny. Poprawa higieny jamy ustnej może zmniejszyć ryzyko poważnego zaburzenia, które dotyka ponad jedną czwartą dorosłych. Tak twierdzą badacze, którzy odkryli związek pomiędzy chorobami zębów i dziąseł a nadciśnieniem.
Naukowcy z Uniwersytetu w Buffalo w stanie Nowy Jork zbadali 36 500 kobiet i odkryli, że osoby ze słabymi dziąsłami lub z utraconymi zębami są o 20 proc. bardziej podatne na rozwój problemów sercowo-naczyniowych. Badacze twierdzą, że może to zależeć od wrażliwości zębów.
”Te odkrycia sugerują, że utrata zębów może być ważnym czynnikiem w rozwoju nadciśnienia”
Właściwa higiena jamy ustnej – lepsze ciśnienie
Dr Wactawski-Wende i jej współpracownicy badali kobiety w USA w wieku pomenopauzalnym od 18 lat. Po corocznej ocenie stanu dziąseł w latach 1998-2015 uczestniczki badania obserwacyjnego Inicjatywy Zdrowia Kobiet były obserwowane pod kątem świeżo zdiagnozowanego nadciśnienia tętniczego. Naukowcy zidentyfikowali istotny związek. Kobiety, które straciły zęby, były o około 20 proc. bardziej podatne na wysokie ciśnienie krwi niż te, które zęby wciąż miały. Co ciekawe, związek ten był silniejszy u młodszych kobiet i osób z niższym BMI – wskaźnikiem masy ciała.
Istnieje kilka możliwych przyczyn. Jednym z możliwych wyjaśnień tego związku jest to, że ludzie tracąc zęby, zmieniają dietę na miękkie i bardziej przetworzone produkty. W konsekwencji mniej jedzą, zmniejszając tym przepływ krwi. Te zmiany w sposobie odżywiania mogą mieć związek z większą liczbą przypadków nadciśnienia tętniczego. Dr Wactawski-Wende stwierdziła, że starsze kobiety po menopauzie, które tracą zęby, mogą stanowić grupę o podwyższonym ryzyku wysokiego ciśnienia krwi. W związku z tym jej zespół twierdzi, że lepsza higiena jamy ustnej wśród tej grupy – a także środki zapobiegawcze, takie jak dokładniejsze monitorowanie ciśnienia krwi, modyfikacja diety, aktywność fizyczna i utrata wagi – mogą je chronić. Odkrycia wskazują również, że utrata zębów może służyć jako kliniczny znak ostrzegawczy dla rozwoju nadciśnienia tętniczego, dając szansę na wcześniejsze leczenie.
Polecamy
Nie myjesz zębów przed snem? Naukowcy ostrzegają: możesz zachorować na ten groźny nowotwór
Jakie badania na cukrzycę wykonać? Diagnostyka cukrzycy typu 1. i 2.
Edyta przeszła operację dwuszczękową. „Progenia była moim dużym kompleksem”
Koniec z implantami! Lek na… porost zębów ma szanse trafić do sprzedaży już całkiem niedługo
się ten artykuł?