Przejdź do treści

Przyczyny oraz sposoby leczenia bólu żołądka w ciąży

kobieta, która ma dolegliwości żołądkowe
Fot. astrosystem / stock.adobe.com
Podoba Ci
się ten artykuł?

Dolegliwości gastryczne, takie jak nudności wymioty, biegunka czy zaparcia, zwłaszcza we wczesnej ciąży, nie stanowią powodu do niepokoju. Mimo iż bywają uciążliwe, wynikają z reakcji organizmu kobiety na zmiany zachodzące w nim w okresie ciąży. Jednak ból żołądka może być objawem choroby.

Nasze teksty zawsze konsultujemy z najlepszymi specjalistami

Agnieszka Widera

lekarz

W terminologii medycznej tzw. ,,ból żołądka” nie występuje. Często w okresie ciąży kobiety mogą odczuwać dyskomfort w okolicy żołądka, w nad- lub podbrzuszu i potocznie określają to jako „ból żołądka”. Przyczyn związanych z odczuwanym bólem jest wiele. Mogą mieć one podłoże zarówno fizjologiczne, jak i patologiczne. W ciężkich przypadkach mogą wymagać interwencji lekarskiej, a nawet chirurgicznej, dlatego nie należy takich objawów ignorować.

schabowy

Ból żołądka w ciąży – przyczyny

  1. Nieodpowiednia dietaból żołądka w ciąży pojawia się zazwyczaj po spożyciu nadmiernej ilości posiłków ciężkostrawnych. Ból żołądka w ciąży po jedzeniu, zwłaszcza nadmiernej ilości tłuszczu zwierzęcego, może doprowadzić do trudności w jego trawieniu. Ból żołądka może się również pojawić jako wynik zmieszania jedzenia, jednak odczucie dyskomfortu związane jest z dolegliwościami ze strony trzustki. Czasami kobiety ciężarne mają zachcianki na zjedzenie ryby z czekoladą czy ogórków z lodami. Tego typu mieszanki mogą również doprowadzić do niestrawności, a tym samym do bólu żołądka.
  2. Niestrawność – wynika zazwyczaj z ucisku macicy na narządy układu pokarmowego lub w związku z spożywaniem ciężkostrawnych potraw.
  3. Zgaga wynikająca z zarzucenia treści pokarmowej do przełyku, co podrażnia błonę śluzową przełyku, dając uczucie palenia, niekiedy bólu żołądka.
  4. Choroba wrzodowa żołądka – ból w przypadku choroby wrzodowej żołądka jest ostry, nasila się po spożyciu pewnych produktów, takich jak cytrusy, kawa czy coca-cola. W tym przypadku konieczna jest interwencja lekarska i wdrożenie odpowiedniego leczenia. Jednak ze względu na zwiększone stężenie estrogenów w okresie ciąży, zwiększa się ochronne działanie błony śluzowej żołądka i dwunastnicy, dlatego rzadko wrzody dają o sobie znać u kobiet ciężarnych. Nie jest to jednak reguła. Ważne by przestrzegać zalecanej diety oraz unikać sytuacji stresowych.
  5. Zapalenie wyrostka robaczkowego lub zapalenie woreczka żółciowego – w czasie ciąży, w wyniku zwiększającej się masy macicy, narządy układu pokarmowego są uciskane lub lekko się przemieszczają. Jeśli ból – silny i utrzymujący się – umiejscowiony jest w nadbrzuszu, może to świadczyć o poważnym schorzeniu, jakim jest zapalenie wyrostka robaczkowego lub woreczka żółciowego. W takiej sytuacji należy bezzwłocznie udać się do lekarza, aby potwierdzić bądź wykluczyć chorobę. Jeśli jednak lekarz potwierdzi zapalenie, konieczne jest wdrożenie leczenia, a w skrajnych przypadkach niezbędna będzie interwencja chirurgiczna.

Ból żołądka w ciąży – kiedy do lekarza?

Istnieje kilka objawów towarzyszących bólowi żołądka, które mogą świadczyć o schorzeniach bezpośrednio zagrażających zdrowiu oraz życiu przyszłej mamy i jej dziecka. Wówczas należy udać się do lekarza i zgłosić wszystkie występujące objawy, m.in.:

  • krwawienie z dróg rodnych,
  • przedłużająca się biegunka,
  • silne nudności oraz wymioty,
  • gorączka,
  • nasilenie bólu w porach wieczornych,
  • ból podczas ruchu,
  • skurcze,
  • ból wynikający ze skurczów podbrzusza.

Zobacz także

Co na ból żołądka w ciąży?

Jeśli przyczyną bólu nie jest żadne poważne schorzenie, które wymagałoby interwencji lekarskiej, istnieje kilka skutecznych domowych sposobów na radzenie sobie z bólem żołądka w ciąży. Do najskuteczniejszych i najpopularniejszych należą:

  • prawidłowo zbilansowana, lekkostrawna oraz urozmaicona dieta;
  • regularne spożywanie naparu z siemienia lnianego oraz imbiru. Najlepiej kupić siemię lniane w aptece. Forma ugotowanego siemienia powinna być glutowata, wtedy przynosi najlepsze efekty. Siemię otacza śluzówkę, która wyściela ścianę żołądka, stanowiąc jego dodatkową osłonę ochronną;
  • picie herbat ziołowych głównie na bazie mięty;
  • wyeliminowanie z diety kawy, napojów gazowanych, ostrych przypraw, produktów wzdymających oraz czekolady;
  • ciepła kąpiel – rozluźnia mięśnie, umożliwiając prawidłowy pasaż stolca oraz gazów przez jelita;
  • spożywanie posiłków powoli – pospieszne jedzenie wiąże się często z równoczesnym połykaniem powietrza, które może gromadzić się w żołądku lub innych częściach układu pokarmowego, dając uczucie dyskomfortu;
  • unikanie sytuacji stresowych;
  • duża ilość snu;
  • aktywność fizyczna;
  • wypijanie co jakiś czas tzw. bawarki, czyli herbaty z mlekiem.

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy:

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.
Podoba Ci
się ten artykuł?