Przejdź do treści

Suche powietrze. 5 domowych sposobów na nawilżenie pomieszczenia

Kobieta trzyma doniczkę z kwiatem
zdjęcie: iStockphoto.com
Podoba Ci
się ten artykuł?

Zima to sezon grzewczy, podczas którego jednym z pojawiających się problemów jest suchość powietrza. –  Jeśli pomieszczenie nie jest odpowiednio nawilżone, a kaloryfery są rozkręcone na maksymalne ciepło, powietrze będzie suche. Wówczas nasza skóra jest sucha, a to powoduje swędzenie, wysuszenie spojówek, przewlekły kaszel, ból zatok – mówi doktor Michał Domaszewski. Jakie zatem można zastosować domowe sposoby nawilżenia pomieszczenia? Otwieranie okien, kwiaty, a może również pranie?

Suchość powietrza to sezonowy problem nasilający się zimą. Zamykamy okna, a kaloryfery najczęściej rozkręcamy są na maksymalne ciepło. Unikamy wietrzenia, obawiając się przeziębienia. Jednak kaszel może również pojawić się na skutek suchego powietrza, dodatkowo powodując suchość skóry i ból zatok.

Zimą powietrze powinno być czyste i odpowiednio nawilżone. Nawilżenie powinno wynosić pomiędzy 40 a 60 procent. Jeśli pomieszczenie nie jest odpowiednio nawilżone, a kaloryfery są rozkręcone na maksymalne ciepło, powietrze będzie suche. Wówczas nasza skóra jest sucha, a to powoduje swędzenie, wysuszenie spojówek, przewlekły kaszel, ból zatok. Nawilżacz powietrza jest dobrym pomysłem.

powiedział w Pytaniu na Śniadanie, dr Michał Domaszewski

Odświeżacz powietrza jest skuteczną opcją nawilżenia powietrza. Ale czy powietrze da się nawilżyć także domowymi sposobami?

Ceramiczne naczynie wypełnione wodą

Jednym ze sposobów nawilżenia powietrza jest zawieszenie na kaloryferze ceramicznego naczynia wypełnionego wodą lub ustawienie zbiornika przy kaloryferze, np. mała szklana miseczka. Mogą być to również dekoracyjne miseczki. Jeśli chcesz dodatkowo nadać woń w pomieszczeniu, możesz do wody dodać kilka kropel olejku eterycznego.

Przykręć kaloryfer

Wilgoć powietrza powinna wynosić 40-60 procent, a w pomieszczeniu zamkniętym temperatura powinna wynosić 20 – 22 st. C. Temperatura poniżej 18 st. C i powyżej 24 powoduje dyskomfort, dlatego w mieszkaniu powinien być umieszczony termometr, aby kontrolować ciepło.

Otwieranie okien

Wietrzenie pomieszczenia nawet kilka razy dziennie zapewni nam odpowiednie nawilżenie. Niezależnie od pogody, powinniśmy otwierać okno nawet na kilka minut. Specjaliści zalecają, aby nie dopuszczać do sytuacji, w której w mieszkaniu jest duszno. Zapewniają, że należy wietrzyć regularnie, niezależnie od stanu powietrza.

Zobacz także: smog a wietrzenie pomieszczeń

Kwiaty

Kwiaty w skuteczny sposób podnoszą wilgotność powietrza w pomieszczeniu. Zarówno kwiaty doniczkowe, jak i wazon z kwiatami ciętymi będzie nie tylko ozdobą, a także funkcjonalnym elementem mieszkania. Dodatkowo, niektóre z roślin są pomocne przypanującym smogu.

Pranie

Jednym ze sposobów na domowe nawilżenie powietrza jest rozwieszenie prania na suszarce w pomieszczeniu. Parująca woda zapewni wilgotność. Możesz również zawiesić specjalne suszarki na kaloryfer i wieszać na nich mokre pranie.

Czy wiesz jak często należy robić pranie?

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy:

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.
Podoba Ci
się ten artykuł?