Niewydolność nerek – objawy, przyczyny, leczenie
Niewydolność nerek to choroba, na skutek której dochodzi do upośledzenia czynności tego narządu. Może mieć charakter ostry lub przewlekły. Przyczyną niewydolności nerek są inne choroby współistniejące, toksyny albo nieprawidłowości w budowie nerek. Leczenie jest zależne od przyczyny.
Nasze teksty zawsze konsultujemy z najlepszymi specjalistami
”Marta Dąbrowska”
Najczęstsze objawy niewydolności nerek to mała ilość oddawanego moczu lub całkowity jego brak, charakterystyczny ból w dole pleców oraz obrzęk. Osoby z niewydolnymi nerkami są bardziej podatne na zakażenia niż zdrowi ludzie. Jak się diagnozuje niewydolność nerek?
Niewydolność nerek – co to za choroba?
Niewydolność nerek jest schorzeniem, które prowadzi do częściowego lub całkowitego upośledzenia czynności tego narządu. Skutkiem niewydolności jest brak możliwości oczyszczania organizmu z toksyn, czego rezultatem są narastające obrzęki i ból w dolnej części pleców. Chorobę dzieli się na ostrą niewydolność nerek oraz przewlekłą niewydolność nerek.
Postać ostra schorzenia to stan nagły z gwałtownym przebiegiem i jest całkowicie odwracalna. Przewlekła natomiast wiąże się z długotrwałą chorobą, której skutkiem jest częściowe lub całkowite upośledzenie nerek. Jest ono nieodwracalne i wymaga prowadzenia dializ, a nawet konieczności przeszczepienia chorej nerki.
W przypadku ostrej niewydolności nerek ICD 10 (kod chorobowy) to N17, a przy chorobie przewlekłej N18.
Niewydolność nerek – przyczyny
Przyczyny niewydolności nerek są uzależnione zarówno od czynników zewnętrznych, jak i wewnętrznych. Najczęstszym powodem niewydolności są nieprawidłowości w budowie anatomicznej, które prowadzą do upośledzenia czynności nerek. Jeszcze inną przyczynę stanowią uszkodzenia wywołane toksynami.
Pozostałe przyczyny niewydolności nerek:
- choroby metaboliczne, np. cukrzyca;
- choroby kłębuszków nerkowych;
- biegunki lub wymioty, które prowadzą do odwodnienia;
- wstrząs urazowy, albo septyczny;
- krwotoki;
- niedostateczne ukrwienie nerek (przednerkowa niewydolność nerek);
- niedrożność dróg moczowych.
Warto wspomnieć, że skutkiem ostrej niewydolności nerek jest jej postać przewlekła oraz schyłkowa niewydolność nerek. Chorobę o charakterze schyłkowym uważa się za najbardziej zaawansowane stadium, które wymaga leczenia nerkozastępczego.
Przewlekła i ostra niewydolność nerek – objawy
Przy niewydolności nerek pierwszym objawem charakterystycznym jest zmniejszona ilość lub całkowity brak oddawanego moczu w ciągu doby. Skąpomocz lub bezmocz powoduje, że u chorego pojawia się ból w dole pleców, który promieniuje aż do pachwin. Bywa on na tyle silny, że uniemożliwia wykonywanie codziennych czynności. Pojawiają się obrzęki, a pacjent czuje się zmęczony, wyczerpany.
Inne objawy niewydolności nerek:
- niska temperatura ciała,
- zimne ręce i stopy;
- skaczące ciśnienie krwi;
- dolegliwości ze strony przewodu pokarmowego;
- zaburzenia gospodarki elektrolitowej;
- niesmak w ustach;
- zakwaszenie organizmu;
- podatność na zakażenia.
Symptomy świadczące o niewydolności nerek są widoczne w badaniach diagnostycznych.
Diagnostyka niewydolności nerek
Kluczowym badaniem służącym do oceny stanu nerek jest współczynnik przesączania kłębuszkowego (GFR). Jego wartość bada się razem z poziomem kreatyniny we krwi. To proste i bezbolesne badanie laboratoryjne. Za prawidłowy poziom GFR uznaje się wartość 140 ml/min. Przy poziomie niższym niż 90 ml/min stwierdza się niewydolność nerek.
Diagnostyka obejmuje także badanie ogólne moczu i poziom elektrolitów. Niektórym osobom zleca się badania obrazowe, takie jak: ultrasonografia nerek (USG), tomografia komputerowa (TK) czy scyntygrafia.
Niewydolność nerek – leczenie
Leczenie niewydolności nerek jest zależne od przyczyny powstania choroby i stadium jej zaawansowania. Z reguły leczy się choroby współistniejące, które mogą przyczyniać się do upośledzenia pracy tego narządu. Podstawą jest niedopuszczenie do powikłań, lub odwodnienia i zahamowanie rozwoju choroby.
W skrajnych sytuacjach, gdy farmakologiczne leczenie zachowawcze nie jest wystarczające, do terapii jest włączane leczenie nerkozastępcze w postaci hemodializ albo dializ otrzewnowych. Ostatecznie chory jest kwalifikowany do przeszczepu.
Niewydolność nerek a dieta
Dietę w niewydolności nerek należy traktować jako jedną z metod leczenia. Spożywane produkty powinny mieć ograniczoną zawartość białka, sodu i fosforu. Z menu trzeba wyeliminować przetworzoną żywność i tłuszcze zwierzęce. Polecane są natomiast tłuszcze roślinne i węglowodany pochodzące z warzyw i owoców.
Niewydolność nerek u zwierząt
Niewydolność nerek u psa (lub kota) to jedno z najpopularniejszych i najczęściej diagnozowanych schorzeń. Przyczyną powstania choroby są zatrucia, nowotwory lub urazy, a także rasa i wiek zwierzęcia. Niewydolność nerek u zwierząt objawia się spadkiem aktywności fizycznej, spadkiem masy ciała, specyficznym zapachem z pyska, nierzadko biegunką, wymiotami lub wzmożonym pragnieniem. Choroba jest nieuleczalna.
Trudno określić, jak długo żyje pies z niewydolnością nerek, ale dzięki właściwemu leczeniu i odpowiedniej diecie można cieszyć się towarzystwem pupila jeszcze przez długie lata.
Podoba Ci się ten artykuł?
Powiązane tematy:
Polecamy
Czy możliwe jest złamanie prącia? Kiedy może dojść do urazu penisa?
Prof. Rajmund Michalski: „Gdyby ktoś mi powiedział, że będę żył tylko dzięki jakiejś rurce w brzuchu i wodnym roztworom glukozy, to bym po prostu nie uwierzył”
Niepłodność pierwotna może dotyczyć zarówno kobiet, jak i mężczyzn
„Nie lekceważcie krwi w moczu” – apelują Jacek Borkowski i Zbigniew Urbański
się ten artykuł?