Przejdź do treści

Czy można użyć nie swojej szczoteczki do zębów? Dentysta o tym, jak dbać o szczoteczkę

Zdjęcie: iStock
Podoba Ci
się ten artykuł?

Czy kiedykolwiek zastanawiałaś się jak dbać o szczoteczkę do zębów? Czyszczenie, przechowywanie a może wyparzanie? Podstawą higieny jamy ustnej jest dokładne szczotkowanie zębów. O tym jak należy przechowywać i dbać o szczoteczkę do zębów, porozmawialiśmy z dentystą Michałem Dudzińskim.

Jama ustna jest domem miliona zarazków, bakterii, resztek jedzenia, a nawet krwi. Źle utrzymana szczoteczka do zębów może przynieść wiele szkód. Dobrze wiemy, że nie powinniśmy użyczać innym naszych szczoteczek do zębów, bo może wiązać się to z ryzykiem infekcji, zarażeniem drożdżycą, a w pewnych przypadkach wirusowym zapaleniem wątroby typu B lub C, jeśli właściciel jest nosicielem wirusa i szczotkując zęby, uszkodził śluzówkę, w skutek czego doszło do kontaktu z zakażoną krwią.

Kwestie dotyczące dbania i przechowywania szczoteczki do zębów, skonsultowaliśmy z lekarzem dentystą Michałem Dudzińskim.

Urszula Gruszka: Gdzie powinno przechowywać się szczoteczkę do zębów?

Michał Dudziński: Należy dbać nie tylko o zęby, ale także o szczoteczkę. Bardzo ważne jest, aby trzymać ją pionowo włosem do góry. Może znajdować się ona w kubku lub w specjalnym uchwycie, by mogła swobodnie wyschnąć po użyciu.

Szczoteczkę do zębów nie powinno trzymać się w okolicy toalety, pod prysznicem , na umywalce, w kosmetyczce, woreczku foliowym, ponieważ są to wilgotne lub ciemne miejsca, sprzyjające rozwojowi bakterii.

Co jaki czas powinno wymieniać się szczoteczkę?

Szczoteczkę należy wymieniać co 10-12 tygodni lub jeśli zauważymy, że włókna uległy zużyciu. Obecnie na rynku znajduje się wiele szczoteczek elektrycznych, które posiadają specjalnie barwione włókna, które po odbarwieniu sygnalizują potrzebę wymiany na nową. Warto wspomnieć, że szczoteczkę należy wymienić również po przebytej chorobie lub infekcji gardła.

szeroko uśmiechnięta bruntetka

Czy powinno stosować się osłonki na główkę szczoteczki?

Plastikowych osłonek powinno się używać tylko podczas podróży, transportu, noszenia w torebce, by zabezpieczyć główkę przed drobnoustrojami i zniszczeniem. W przypadku szczoteczki elektrycznej, należy przewozić ją w etui lub w oddzielnym woreczku foliowym.

Ważne jest jednak, aby włókna wyschły w wolnej przestrzeni, aby bakterie nie stworzyły odpowiednich warunkach do rozwoju pod wpływem wilgoci.

Zobacz także: Pasta do zębów – z fluorem czy bez? 

Czy powinno odkażać się szczoteczkę do zębów?

Szczoteczkę do zębów można odkażać wrzątkiem, za pomocą moczenia przez 5-10 sekund. Może to jednak niszczyć włókna szczoteczki, dlatego dobrą alternatywą jest odkażenie z wykorzystaniem wody utlenionej.

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy:

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.
Podoba Ci
się ten artykuł?